Domů
Legislativa EU
Švédsko se připojuje k boji s nízkou cenou evropských emisních povolenek
Poslko emise CO2

Švédsko se připojuje k boji s nízkou cenou evropských emisních povolenek

Švédsko navrhuje několik opatření k posílení ceny evropských emisních povolenek (EUA) snížením jejich přebytku na trhu. Agentuře Reuters to v pondělí prozradila švédská ministryně životního prostředí Isabella Lovinová. Švédsko se tak přidává k Francii, která rovněž navrhla celoevropské opatření pro nápravu systému obchodování s povolenkami EU ETS.

„Systém EU ETS nyní nefunguje a podle nás není návrh Evropské komise dostatečný k zajištění k zajištění signálu pro posílení ceny,“ řekla Lovinová po setkání s 13 ministry, kteří se nazývají skupina Green Growth.

Ceny evropských emisních povolenek obchodovaných v rámci systému EU ETS se z maxim v roce 2008, přesahujících hranici 30 euro za tunu emisí odpovídajících ekvivalentu tuny CO2, propadla až na současných 6 euro za tunu. To je hluboko pod úrovní, která by motivovala znečišťovatele k investicím do technologií na snížování emisí.

Cena evropských emisních povolenek EUA poklesla z prosincových cca 8,5 euro/t na současných 6 euro/t. Zdroj: EEX
Cena evropských emisních povolenek EUA poklesla z prosincových cca 8,5 euro/t na současných 6 euro/t. Zdroj: EEX

Součástí návrhu Lovinové je zefektivnění tzv. Market Stability Reserve, která z trhu odstraňuje přebytečné povolenky a přemisťuje je do „rezervy“ pro případné pozdější použití. V rámci návrhu by měly být povolenky nad určitý nastavený limit úplně zrušeny, dalším prvkem by mělo být datum expirace, které by nadbytečné povolenky zrušilo po 5 letech od jejich vydání.

Další zemí, která představila plány pro napravení EU ETS, je Francie. Celá řada členských zemí Evropské unie, včetně České republiky, se ovšem obává zvyšování cen emisí z důvodu tzv. „carbon leakage“ neboli přesunu průmyslu do částí světa s nižší nebo nulovou cenou za uhlíkové emise.

Ve svém úsilí o ambicióznější trh EU ETS Švédsko rovněž uvažuje zavést unikátní program, v rámci kterého by každý rok v období od roku 2018 do 2040 nakoupilo a následně zlikvidovalo povolenky za 30 milionů eur. To odpovídá asi 10 % celkových emisí Švédska.

„To je také cesta pro nás, jak ukázat naše ambice a to, že své kroky myslíme vážně,“ řekla Lovinová.

Štítky:

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se