Domů
Teplárenství
Byla odhalena podoba programu Nová zelená úsporám 2015

Byla odhalena podoba programu Nová zelená úsporám 2015

Ministerstvo životního prostředí (MŽP) a Státní fond životního prostředí (SFŽP) spouští od 1. dubna 2015 výzvy pro rodinné domy v celé České republice a pro pražské bytové domy v rámci programu Nová zelená úsporám (NZÚ). Žádosti bude možné podávat elektronicky od 15. května do 31. října 2015. Pokračuje tak vítaný projekt, v rámci kterého bylo od spuštění v roce 2008 do dnešního dne rozděleno 20,2 mld. Kč mezi 74 tisíc žadatelů. Celková odhadovaná alokace finančních prostředků na další výzvy nyní činí 27 mld. Kč s tím, že v letošním roce bude rozděleno 1,1 mld. Kč. Vláda na svém včerejším zasedání dále schválila změnu programového dokumentu NZÚ, díky níž může MŽP vyhlašovat výzvy z programu až do roku 2021. V rámci programu je v plánu také podpora malých solárních elektráren, která by měla být spuštěna příští rok.

Z výše zmíněných 1,1 mld Kč půjde letos 600 milionů na rodinné domy a 500 milionů na pražské bytové domy. Velkou změnou v nové podobě programu je možnost získání příspěvku na tzv. dílčí úpravy při splnění podmínky snížení spotřeby energie min. o 20 %. Může se jednat například o výměnu oken, dveří nebo částečné zateplení objektu. ,,Na dotace tak budou moci dosáhnout i ti, kteří aktuálně nemají pohromadě více peněz na nákladnější rekonstrukce, ale budou zateplovat postupně. Zavedením této možnosti se program otevírá de facto bez rozdílu všem majitelům domů,“ komentuje zásadní změnu ministr životního prostředí Richard Brabec.

Další významnou letošní změnou je zjednodušení výpočtu výše dotace zavedením takzvaných paušálů na metr čtvereční. ,,V případě zateplení a výměny oken a dveří se paušálem rozumí jednotková dotace, která je poskytována na jeden metr čtvereční realizovaného opatření…,“ dodává ředitel SFŽP Petr Valdman.

Zde je v bodech několik dalších informací k NZÚ pro rok 2015:

  • nově je možné požádat o dotaci i při výměně elektrického topení za efektivnější tepelné čerpadlo
  • bude zrychlena administrace – 3 týdny na schválení žádosti, 3 týdny na kontrolu dokumentace a výpočet výše dotace, 3 týdny na vyplacení schválené dotace
  • výše dotace bude pokrývat u rodinných domů až 50 % (max. 5 mil. Kč) a u bytových domů až 20 % (max. 10 mil. Kč) z celkových nákladů na rekonstrukci

Kompletní podmínky budou k nalezení od 1. dubna 2015 na webu programu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se