Domů
Úřady a instituce
Návrh na zrušení zákazu dodávek do Búšehru míří ke schvalování

Návrh na zrušení zákazu dodávek do Búšehru míří ke schvalování

Vládní návrh na zrušení zákona o zákazu dodávek do jaderné elektrárny v íránském Búšehru čelí ve Sněmovně návrhu na zamítnutí. V dnešním druhém čtení ho vznesl předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura a zdůvodnil ho hlavně tím, že poslanci už dříve zamítli totožný návrh poslanců KSČM. Naopak hospodářský výbor doporučil vládní předlohu schválit. Vláda svůj návrh zdůvodňuje tím, že s přihlédnutím ke zrušení sankcí v jaderné oblasti vůči Íránu je zřejmé, že hrozba poškození zájmů ČR už pominula.

Zákon z roku 2000 reagoval na záměr jihočeské firmy ZVVZ Milevsko dodat do elektrárny vzduchotechniku. Plánovaný obchod tenkrát kritizovaly Británie a Spojené státy, které měly podezření, že Írán zneužívá civilní programy ke krytí vojenských nukleárních projektů.

Zákon zakázal českým výrobcům vyvážet zboží, poskytovat služby, dokumentaci nebo informace v souvislosti s elektrárnou v Búšehru.

Ke zrušení zákazu vyzval letos v lednu prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý. České firmy podle něj kvůli zákazu vývozu přicházejí o zakázky. Podle dřívějšího vyjádření náměstka ministerstva průmyslu Petra Kameníka zmizí zrušením zákona bariéra, která negativně dopadá na vývoz do dané oblasti.

I po jeho zrušení však zůstane v platnosti kontrolní režim pro některé druhy zboží. Půjde hlavně o zboží dvojího užití, které se dá použít k výrobě zbraní.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.