Domů
Elektřina
Opuštění Euratomu ohrozí britský jaderný průmysl, tvrdí zákonodárci

Opuštění Euratomu ohrozí britský jaderný průmysl, tvrdí zákonodárci

Britské plány na vystoupení z Evropského společenství pro atomovou energii (Euratom) při opuštění Evropské unie významně přibrzdí jaderný obchod a výzkum a ohrozí dodávky elektřiny. Uvedla to v úterý ve svém reportu parlamentní Komise pro podnikání, energetiku a průmyslovou strategii.

Britská vláda plánuje opuštění Euratomu jako součást Brexitu, aby se dostala z dosahu Soudního dvora Evropské unie. Parlamentní Komise pro podnikání, energetiku a průmyslovou strategii ve svém reportu uvedla, že mezera mezi opuštěním Euratomu a nastavením nových smluv bude překážkou pro jaderný obchod, výzkum a dodávky do jaderného průmyslu.

„Dopad Brexitu na Euratom nebyl důsledně promyšlen. Vláda selhala ve zvážení potenciálně vážných následků svých cílů v rámci Brexitu pro jaderný průmysl,“ řekl Iain Wright, předseda komise.

Ohrožení provozu stávajících elektráren

Experti podle zahraničního serveru Reuters uvedli, že v případě opuštění Euratomu existuje riziko odložení nových jaderných projektů, dokud nebudou dojednány nové smlouvy o jaderné spolupráci se zeměmi EU a dalšími státy.

Nutné bude dojednat také nové smlouvy o jaderném obchodu a dodávce součástí pro jaderné elektrárny umožňující současné britské jaderné flotile, která pokrývá zhruba 16 % britské spotřeby elektřiny, pokračování v provozu.

„Sdílíme obavy jaderného průmyslu, že nastavení nových smluv regulujících jaderný obchod zabere více než dva roky,“ uvádí report s odkazem na plánovaný časový harmonogram Brexitu.

Komise proto doporučuje, aby vláda zvážila pozdržení opuštění Euratomu, pokud to bude nutné, aby bylo zajištěno, že nové smlouvy budou v době opuštění EU již v platnosti.

Komentáře

(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.