Domů
Evropská Unie
Ruský Gazprom se dohodl na rozšíření plynovodu Nord Stream

Ruský Gazprom se dohodl na rozšíření plynovodu Nord Stream

Zatímco v politickém sektoru jsou vztahy Evropy s Ruskem napjaté, o energetickém sektoru se to říct nedá. Svědčí o tom podpis dohody o rozšíření plynovodu Nord Stream mezi ruským gigantem Gazprom a společnostmi E.ON, Shell a OMV, které působí v Německu. Díky rozšíření plynovodu se jeho přepravní kapacita zdvojnásobí.

Ruský Gazprom se snaží především diverzifikovat možné cesty plynu do Evropy a obejít tak Ukrajinu, se kterou má dlouhodobé potíže ohledně placení za dodávky plynu.

Gazprom bude vlastnit 51 % projektu, který rozšíří Nord Stream o třetí a čtvrtý paralelní plynovod (nyní jsou to dva paralelní plynovody). Přepravní kapacita těchto dvou nových plynovodů bude až 55 mil. m3 ročně, což potvrdil tiskový mluvčí Gazpromu Sergei Kupriyanov na mezinárodním ekonomickém fóru v St. Petersburgu.

„Již od vybudování plynovodu Nord Stream zvažoval Gazprom jeho potenciální rozšíření. Nyní budeme pokračovat s prováděním tohoto projektu s našimi partnery“

Alexei Miller, předseda představenstva Gazpromu

Gazprom chce především obejít Ukrajinu, přes kterou v současné době vede hlavní cesta plynu do Evropy. Zároveň plánuje další plynovod, Turkish Stream, který má vést po dně Černého moře. Ten má sloužit hlavně k zajištění plynulých dodávek do Evropy ve chvíli, kdy vyprší přepravní kontrakt s Kyjevem v roce 2019. Plán na Turkish Stream má ale jednu chybu:

Počátek výstavby by měl být v následujících týdnech, ale Moskva s Ankarou zatím nemají závaznou dohodu. 

Trasa plynovodu Nord Stream

V poslední době se navíc vyostřuje vztah Gazpromu s Evropskou komisí, která požaduje, aby byl každý z plynovodů do Evropy v souladu s pravidly EU. To může být, vzhledem k napjaté politické situaci, závažný problém.

Na druhou stranu argumentuje E.ON tím, že se předpokládá pokles těžby zemního plynu na území Evropy. Ta má klesnout až na 185 mil. m3 ročně, z 275 mil. m3 v roce 2010. Je nutné ale dále zvážit, že v Evropě dlouhodobě klesá spotřeba zemního plynu (jak jsme informovali dříve).

Podle společnosti E.ON je rozšíření Nord Streamu nejúčinnější a nejlevnější způsob, jak zajistit bezpečné dodávky plynu do Evropy.

Předpoklady jsou takové, že první rozšiřující plynovod má být hotový koncem roku 2019 a druhý o rok později.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.