Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

DomůEnergetický týdeníkTop 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Evropský radionuklidový zdroj pro vesmírné aplikace už dodává elektřinu

Sonda New Horizons mohla prozkoumat zatím nejvzdálenější podrobně studovaný objekt ve Sluneční soustavě Ultima Thule pouze díky využití radionuklidových zdrojů elektřiny (zdroj NASA).

Nedávno se poprvé testovala produkce elektřiny z nového radioizotopového zdroje založeného na radionuklidu 241Am. Blížíme se tak k funkčnímu modelu. Lidstvu by se opět měla vrátit schopnost zajistit provoz sond a automatů za Jupiterem a v podmínkách lunární noci či marťanské písečné bouře a zimy.

Společným úsilím vědců z Národní jaderné laboratoře NNL (National Nuclear Laboratory) a University v Leicesteru se podařil významný krok k funkčnímu modelu radionuklidového zdroje elektřiny pro vesmírné aplikace.

2. Dovoz amerického zkapalněného plynu do Evropy rapidně roste

Koncem srpna minulého roku navštívili Spojené státy americké obchodní zástupci Evropské unie. Jejich hlavním cílem bylo navázat na energetickou dohodu, kterou mezi sebou započali předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a prezident USA Donald Trump při svém setkání 25. července 2018. Od té doby se dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy téměř čtyřnásobně zvýšil.

Ve společném prohlášení se USA a EU dohodly na společném posílení strategické spolupráce v oblasti energetiky. Šlo zejména o navýšení dodávek amerického LNG na evropský trh. V důsledku toho byl v březnu letošního roku zaznamenán rekordní objem obchodu s LNG přesahující 1,4 miliardy metrů krychlových.

3. Írán se brání sankcím USA, které odpovídají hrozbou ukázky síly

USA ve středu pokračovaly ve výměně názorů s Íránem ohledně íránské jaderné dohody a ropných exportů. Spojené státy nadále zaujímají pevný postoj v tom, že se jim podaří dostat íránský export ropy na nulu, uvedl list Asharq Al-Awsat.

Brian Hook, speciální vyslanec USA v Íránu, prohlásil, že jakýkoli útok proti USA nebo jeho spojencům se potká s ukázkou síly ze strany USA. Írán totiž ke konci dubna letošního roku vyhrožoval blokací světově nejdůležitějšího bodu obchodu s ropou – Hormuzského průlivu. Dále ujistil nepokojný trh, že íránský export ropy už padá k nule.

4. Po odstavení jaderných elektráren Německu hrozí nedostatek rezervního výkonu pro zimní potřeby

Elektrické vedení v zasněžené krajině

Německý síťový regulátor Bundesnetzagentur (BNetzA) zveřejnil letošní report očekávaných rezerv potřených pro pokrytí zimní poptávky po elektřině pro následující roky. Zatímco pro příští zimu je nutná rezerva nižší než pro předcházející rok, během zimy 2022/2023 podle regulátora Německo nemusí mít dostatek domácích zdrojů pro zajištění dostatečné rezervy.

Německo v současné době stále disponuje dostatkem domácích zdrojů pro zajištění bezpečného provozu elektrizační soustavy. S plánovaným uzavřením posledních jaderných bloků a postupným vyřazováním uhelných elektráren však tyto rezervy budou v následujících letech klesat.

5. V Černobylu probíhají závěrečné testy dočasného skladu použitého jaderného paliva

Jaderná elektrárna Černobyl v roce 2011. Autor: Bkv7601 @WikimediaCommons

Na začátku týdne byly v areálu jaderné elektrárny Černobyl na severu Ukrajiny zahájeny systémové testy dočasného suchého skladu použitého jaderného paliva. V nejbližších měsících by si tak zařízení měla převzít státem vlastněná elektrárna, která je v současné době vyřazována z provozu. V novém skladu bude palivo uloženo více než 100 let.

Výstavbu dočasného skladu použitého paliva ISF2 má na starost americká společnost Holtec International, hlavními dodavateli projektu jsou podle serveru World Nuclear Newsukrajinská UTEM, německá BNG a italská Maloni. Projekt, který je součástí procesu trvalého vyřazení elektrárny z provozu, má zajistit kapacity pro zpracování a dočasné uložení použitého paliva z bloků 1, 2 a 3. Holtec očekává, že dokončení všech testů si vyžádá dva měsíce.

6. IEA: Globální růst výkonu v obnovitelných zdrojích loni po dvou silných desetiletích poprvé stagnoval

Electricity generation, Environmental, Infrastructure, Renewable, Sustainable, Connect21, Non-regulated business. Zdroj: http://media.nationalgrid.com/

Obnovitelné zdroje energie, zejména solární a větrné elektrárny, zažívají v posledních letech obrovský boom, kdy hodnota ročního přírůstku instalovaného výkonu každoročně stoupala. Podle Mezinárodní energetické agentury nicméně rozvoj v roce 2018 stagnoval, poprvé za posledních bezmála 20 let.

Po bezmála dvou desetiletích prudkého růstu se rozvoj využívání obnovitelných zdrojů energie loni zpomalil. Podle dat Mezinárodní energetické agentury (IEA) loni vzrostl globální výkon OZE o 177 GW, tedy stejně jako v roce 2017. Roční přírůstek výkonu se tak nezvýšil poprvé od roku 2001.

7. Írán: Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty přitahují smrt a kolaps na OPEC

Mezi množstvím hrozeb, které Írán veřejně pronesl od uvalení sankcí ze strany USA na export ropy z Íránu, je i hrozba o kolapsu OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu). To pokud členské země spolknou návnadu od USA a vyplní mezeru na trhu způsobenou sankcemi uvalenými na Írán a Venezuelu, informovala agentura Platts.

Íránský ropný ministr, Zanganeh, prohlásil a nepřímo obvinil dva členské státy OPEC z toho, že své nerostné bohatství využívají jako zbraň. Zmíněnými zeměmi jsou Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty.

8. Vědci měřili emise nad kanadskými ropnými písky pomocí letadla, výsledky jsou vyšší než dosavadní odhady

Ropný a plynový sektor přispívá velkým podílem k produkci skleníkových plynů na globální úrovni.  Současné odhady emisí skleníkových plynů spočívají na přístupu povrchových měření a matematickém modelování (přístup bottom-up) a jsou jen málokdy vyhodnocovány skrze atmosférické měření (přístup top-down). Kanadský tým vědců využil k měření nad kanadskými ropnými písky letadla a je tak prvním týmem, který vyhodnocuje emise skleníkových plynů z těžby ropy přístupem shora-dolů.

Výsledky ukazují, že emise jsou o 13 až 123 % vyšší než odhady na základě veřejně dostupných dat. To vede k 64% ročnímu nárůstu emisí povrchovou těžbou a k 30% zvýšení emisí (17 Mt) v porovnání s průmyslovou zprávou, která využívá bottom-up přístupu.

9. Riziko neúspěchu vyjednávání o přepravě plynu přes Ukrajinu po roce 2019 roste

Vyjednávání o budoucí přepravě plynu přes Ukrajinu po letošním roce zatěžují politické faktory, které zvyšují riziko, že dohoda nakonec nebude uzavřena před koncem tohoto roku. Podle studie Oxford institute for energy studies pak po roce 2022 po takové přepravě ani nebude významná poptávka.

Třístranná jednání mezi Evropskou komisí, Ruskem a Ukrajinou ohledně budoucí přepravy plynu přes Ukrajinu mají pokračovat již koncem tohoto měsíce. Zatímco z ekonomického pohledu by bylo logické smlouvu uzavřít, a to jak pro Gazprom, tak i ukrajinský Naftogaz, kvůli politickým faktorům se zvyšuje šance, že dohoda nebude do konce tohoto roku uzavřena vůbec.

10. Francie novým zákonem posune cíl snížení podílu výroby z jádra na 50 % na rok 2035

jaderná elektrárna fessenheim edf

Francouzské Radě ministrů byl představen návrh nového zákona o energetice a klimatu, který stanoví, že země musí snížit podíl výroby jaderných elektráren na výrobě elektřiny na 50 % do roku 2035. Nový zákon má dále zajistit, že se Francie do roku 2050 stane uhlíkově neutrální, nicméně pro uhelné elektrárny místo zákazu provozu po roce 2022 zavádí „jen“ emisní strop. Obsah zákona je v souladu s několika dřívějšími vyjádřeními prezidenta Macrona k energetické strategii Francie.

Francouzský ministr životního prostředí, udržitelného rozvoje a energetiky François de Rugy představil minulý týden návrh znění nového zákona o energetice a klimatu, který nahradí starší zákon z roku 2015. Podle něj má Francie dosáhnout 50% podílu jaderných elektráren na výrobním mixu až v roce 2035, oproti předchozímu cíli v roce 2025, což ovšem francouzský prezident avizoval již na konci minulého roku.

Téma

Korejský jaderný program – historie, současnost a potenciál pro ČR

První korejské jaderné bloky, zprava Kori 1 a 2 (zdroj Igor Jex).

Jedním z možných reaktorů, které by mohly být využity při výstavbě jaderných bloků u nás, jsou jihokorejské modely. Proto je zajímavé si připomenout historii i současný stav jaderné energetiky v této zemi. A její potenciál pro vývoz jaderných technologií.

V posledních letech je střední koeficient využití korejských jaderných bloků přes 95 %, což jsou jedny z nejlepších čísel na světě. Zatím poměrně úspěšně probíhá výstavba korejských bloků III. generace ve Spojených arabských emirátech. Zde je značnou výzvou, že v této zemi začíná jaderná energetika, využití jaderných technologií, jaderný dozor a vzdělávání v této oblasti prakticky z nuly. To je také jedním z hlavních důvodů zpoždění, které se v poslední době objevují.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

{„country“:“CZE“,“type“:“AREA“,“to“:“2019-05-12″,“from“:“2019-05-05″,“caption“:“Výroba elektřiny v tomto týdnu v České republice. „,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2019-05-05″,“end_date“:“2019-05-12″}

Energostat: výroba elektřiny v Německu

{„country“:“GER“,“type“:“AREA“,“to“:“2019-05-12″,“from“:“2019-05-05″,“caption“:“Výroba elektřiny v tomto týdnu v Německu. „,“url“:“https://energodock.cz/energodock/get_online_generation_data.php“,“source“:“shortcode“,“start_date“:“2019-05-05″,“end_date“:“2019-05-12″}

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Přenosová soustava 3D
Prohlédněte si v názorné mobilní aplikaci, jak funguje česká přenosová soustava!
Web podporují