Domů
Ropa
Írán: Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty přitahují smrt a kolaps na OPEC

Írán: Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty přitahují smrt a kolaps na OPEC

Ropa
2 komentáře
7. květen 2019, 16:51
Daniel Grecman

Mezi množstvím hrozeb, které Írán veřejně pronesl od uvalení sankcí ze strany USA na export ropy z Íránu, je i hrozba o kolapsu OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu). To pokud členské země spolknou návnadu od USA a vyplní mezeru na trhu způsobenou sankcemi uvalenými na Írán a Venezuelu, informovala agentura Platts.

Íránský ropný ministr, Zanganeh, prohlásil a nepřímo obvinil dva členské státy OPEC z toho, že své nerostné bohatství využívají jako zbraň. Zmíněnými zeměmi jsou Saudská Arábie a Spojené arabské emiráty.

Saudská Arábie i Spojené arabské emiráty přijaly závazek OPECu o snížení produkce ropy, na kterém se členské země dohodly. Limit pro Sadskou Arábii je 10 311 miliónu barelů za den, pro Spojené arabské emiráty pak 3 072 miliónů barelů denně. Svůj závazek během měsíce března dodržely. Zanganeh proto svým výrokem, dle S&P Global Platts, reaguje na kontakt zmíněných zemí s USA a ujištění o zvýšení produkce tak, aby toto zvýšení nahradilo nedodávku Íránu a Venezuely způsobenou sankcemi.

„Využíváním ropy jako zbraně proti 2 zakládajícím státům OPEC (Venezuela a Írán), obrátili solidaritu OPEC na nejednotnou a přitahují tím na OPEC smrt a kolaps,“ pronesl Zanganeh s tím, že takto jednající země musí přijmout následky svého chování.

Írán i Venezuela trpí klesající produkcí ropy, protože kvůli sankcím musely omezit své nákupy importní země, jako je Indie, Jižní Korea a Kuba. Těžké časy budou navíc podtrženy odstraněním výjimek pro dovoz ropy z těchto zemí s platností od 2. 5. 2019.

Situace ve Venezuele

Po úterním chaotickém a neúspěšném pokusu o převrat se vyjasnilo několik věcí. První je to, že ozbrojené složky stojí za Nicolasem Madurem. Maduro si dále zvolil možnost nezatknout svého rivala a vůdce protestů Juana Guaida. Tím mu nadále umožňuje vést opozici a snahu o svržení režimu vedeného Madurem, píše se ve článku od Bloombergu.

Guaida více než 50 zemí uznává jako legitimního vůdce. V zemi, kde jsou stovky politických vězňů, dává nezatknutí Guida  z pohledu Madura smysl. Čím déle se Guaido a jeho spojenci budou pokoušet a selhávat, tím větší má režim šance zůstat u moci, píše se dále v článku.

„Maduro chápe, že strategicky je v jeho zájmu sledovat Guaida upadnout samotného. Zatknutím Guaida by dal opozici důvod k sjednocení,“ pronesl Geoff Ramsey, analytik Washington Office. „“, doplnil dále.

Venezuelská opozice vedla tajné rozhovory s Madurovým vnitřním kruhem o jeho vyšachování a ustanovení prozatímní vlády, citoval Wall Street Journal nejmenovaného zástupce USA a členy venezuelské opozice. Přestože toto vyjednávání selhalo, může sloužit jako podklad pro budoucí diskuze, jelikož z něj vyplynula garance pro výše postavené armádní činitele o zachování jejich funkcí.

Prezident USA, Donald Trump, je velkým zastáncem Guida a USA opakovaně nevyloučilo možnost vojenského zásahu. Přední armádní činitelé USA rovněž ve středu vyzvali Rusko a Kubu k tomu, aby přestaly podporovat Madurův režim.

„Režim si myslí, že toto je vrchol našeho snažení. Pletou se. Každý den počínaje dneškem budou konány protesty, než dosáhneme svobody,“ pronesl v úterý Guaido.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Loudil
8. květen 2019, 10:37

Tato iránská výtka k Saudské Arábii dává smysl. Pokud se SA zavázala na jednání OPEC k dodržování určitého pevně stanoveného limitu těžby a nyní přicházejí USA ,které uvalily své sankce na Irán a říkají, že mají dohodu s SA o jejím navýšení těžby nad limit daný OPEC, pak je to ze strany SA svinstvo. OPEC slíbí dodržování limitu , USA zase slíbí jeho prolomení podle potřeb USA. Zdá se mi, že už to USA se svými sankcemi přehánějí. A je v nich navíc naprostý guláš ! Turecko, stát NATO má být USA sankcionován, protože kupuje ruské zbraně S - 400, ruské zbraně ale kupuje asi 100 zemí světa, včetně Indie a Číny, to uvalí USA sankce na 100 zemí světa ? Po vojenském fiasku v Afganistánu, Lybii a Iráku zdá se USA přecházejí ve 21 století k náhradě invazí vojenských na používání sankcí a cel. Mám ale pocit, že je to cesta "z bláta do louže".

Loudil
8. květen 2019, 22:34

Pokud jde o celý problém jaderné smlouvy s Iránem a sankcí na jeho export plynu a ropy , pak je to stručně takto. 2015 - Západ /včetně USA/ ,Číny a Ruska uzavřel s Iránem dohodu omezující jeho jaderný program , tak, aby nemohl vyrobit bombu. Mezinárodní inspekce prováděly kontroly a ze strany Iránu porušení neshledaly. Sankce na Irán tak byly uvolněny. V USA se vyměnil prezident a Trump jednostranně dohodu vypověděl a znovu zavedl sankce. Velmoci v EU, Rusko a Čína dohodu nevypověděly, ani Irán , tedy sankce na vývoz ropy do Evropy a Číny by neměly platit, když uvedené země smlouvu nevypověděly !! Sankce a nevypovězená smlouva si protiřečí !!! , pokud tedy EU přestane na nátlak USA dovážet ropu z Iránu, tak co si pomyslet o evropských politicích ??? Nedělají ani Hot ani Čehý, prostě se choulí "někde uprostřed celého dění". Na jedné straně nechtějí smlouvu ukončit, protože ji samy vytvořily a Irán ji také plnil a na druhé straně mají strach z Washingtonu, který jim vyhrožuje ,aby s Iránem přestaly obchodovat. Ustrašení evropští politici vůbec nevědí co v této situaci udělat. Dá se říci, bohužel. Máme v Evropě slabé vystrašené politiky. Chybí skuteční lídři.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se