Domů
Jaderné elektrárny
Francie novým zákonem posune cíl snížení podílu výroby z jádra na 50 % na rok 2035
jaderná elektrárna fessenheim edf
Zdroj: EDF

Francie novým zákonem posune cíl snížení podílu výroby z jádra na 50 % na rok 2035

Francouzské Radě ministrů byl představen návrh nového zákona o energetice a klimatu, který stanoví, že země musí snížit podíl výroby jaderných elektráren na výrobě elektřiny na 50 % do roku 2035. Nový zákon má dále zajistit, že se Francie do roku 2050 stane uhlíkově neutrální, nicméně pro uhelné elektrárny místo zákazu provozu po roce 2022 zavádí „jen“ emisní strop. Obsah zákona je v souladu s několika dřívějšími vyjádřeními prezidenta Macrona k energetické strategii Francie.

Francouzský ministr životního prostředí, udržitelného rozvoje a energetiky François de Rugy představil minulý týden návrh znění nového zákona o energetice a klimatu, který nahradí starší zákon z roku 2015. Podle něj má Francie dosáhnout 50% podílu jaderných elektráren na výrobním mixu až v roce 2035, oproti předchozímu cíli v roce 2025, což ovšem francouzský prezident avizoval již na konci minulého roku.

V současné době činí podíl francouzské jaderné výroby zhruba 75 %, její rychlý pokles již do roku 2025 by dle ministra podnítil nahrazení jádra plynovými elektrárnami, což by ve výsledku znamenalo zvýšení emisí skleníkových plynů.

Uhlíkově neutrální do poloviny století

Dalším cílem návrhu nového zákona je uhlíková neutralita Francie do roku 2050. Toto ovšem označily některé zájmové skupiny jako nekonkrétní již v únoru, kdy návrh zákona unikl do médií.

„Zákon o energetickém přechodu počítal se snížením emisí skleníkových plynů do roku 2050 na čtvrtinu (ve srovnání s rokem 1990), vláda jde však dále s uhlíkovou neutralitou do roku 2050, což je nejvyšší světový standard pro emise skleníkových plynů v boji proti globálnímu oteplování. Díky tomu je Francie první zemí v Evropě, která si stanovila cíl uhlíkové neutrality do zákona, a nyní bude příkladem pro naši politiku v oblasti klimatu,“ uvedl ministr Rugy.

Dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 by dle Komise pro klimatické změny mohlo dosáhnout také Spojené království.

Slíbený konec uhlí do roku 2022 zákon nereflektuje

Emanuel Macron v předvolební kampani sliboval uzavření všech uhelných elektráren do roku 2022, nicméně návrh nového zákona počítá od roku 2022 jen s emisním stropem, který budou muset uhelné elektrárny splňovat. Provoz uhelné elektrárny Cordemais po roce 2022 v minulosti připustil i ministr Rugy.

„Tato vláda systematicky činí vágní a velmi dlouhodobé závazky, ale nikdy žádné konkrétní, krátkodobé akce, které by byly realizovány během tohoto prezidentského období,“ řekla Alix Mazounie z organizace Greenpeace.

Zdroj úvodní fotografie: EDF

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se