Domů
Plynárenství
Dovoz amerického zkapalněného plynu do Evropy rapidně roste
<p>Zdroj: http://www.incoreinsightlytics.com/wp-content/uploads/2017/04/LNG-terminal.jpg</p>
Zdroj: http://www.incoreinsightlytics.com/wp-content/uploads/2017/04/LNG-terminal.jpg

Dovoz amerického zkapalněného plynu do Evropy rapidně roste

Koncem srpna minulého roku navštívili Spojené státy americké obchodní zástupci Evropské unie. Jejich hlavním cílem bylo navázat na energetickou dohodu, kterou mezi sebou započali předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a prezident USA Donald Trump při svém setkání 25. července 2018. Od té doby se dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) do Evropy téměř čtyřnásobně zvýšil.

Ve společném prohlášení se USA a EU dohodly na společném posílení strategické spolupráce v oblasti energetiky. Šlo zejména o navýšení dodávek amerického LNG na evropský trh. V důsledku toho byl v březnu letošního roku zaznamenán rekordní objem obchodu s LNG přesahující 1,4 miliardy metrů krychlových.

V současné době má Brusel za sebou energetické fórum, na kterém energetičtí manažeři z obou stran Atlantiku jednali o možnostech posílení obchodu a dalších otázkách spojených s využíváním LNG, včetně dalších příležitostí jeho rozšíření v dopravě.

Toto fórum, které se konalo 2. května, zahájili komisař EU pro ochranu klimatu a energetiku Miguel Arias Cañete a americký ministr energetiky Rick Perry. Setkání dává americkým i evropským podnikům příležitost zmapovat možnosti rozvíjejícího se trhu s LNG. Od nové infrastruktury, přes zkapalnění a opětovné zplyňování až po distribuci skrz plynovodní sítě, jakož i nové obchodní modely a finanční nástroje. Rovněž umožňuje navazování nových obchodních kontaktů a vytváření obchodních příležitostí.

„Dnešní diskuse navazuje na společné prohlášení prezidenta Trumpa a předsedy Junckera o posílení našeho strategického energetického partnerství. Sdílíme historii transatlantické spolupráce v dobrých i zlých časech a společně prosazujeme naše dědictví svobody. Síla tohoto vztahu se projevuje zejména v energetice. Pokud jde o zemní plyn, každý z nás má to, co potřebuje ten druhý, abychom z posilování našich energetických vztahů získali obrovský vzájemný prospěch,“ řekl na fóru americký ministr energetiky Rick Perry.

Zvýšený dovoz amerického LNG přispívá k cíli EU diverzifikovat dodavatele strategických zdrojů energie a zvyšovat konkurenční podmínky na trhu se zemním plynem. Zároveň se USA snaží hledat nové trhy, na které mohou expandovat, aby zajistily dostatečný odbyt pro svou rozšiřující se těžbu paliv.

Poradenská firmy Wood Mackanzie předpokládá, že se americká produkce LNG v roce 2019 zdvojnásobí na více než 40 milionů tun, čímž by se USA staly třetím největším dodavatelem LNG na světě. Evropa je po USA druhým největším trhem s plynem na světě, jehož nejdůležitějším a největším dodavatelem v současné době zůstává Rusko. To vyvezlo v roce 2018 do Evropy 200 miliard metrů krychlových (bcm) zemního plynu, což odpovídá 145 milionům tun LNG. Pro srovnání, toky Norska činily 116 bcm, v přepočtu 84 milionu tun LNG.

V roce 2016 se LNG podílel na celkovém dovozu zemního plynu do EU 5 %, v roce 2018 se podíl zvýšil na 10 %. Předpokládá se, že se v budoucích letech celkové množství dovozu zemního plynu do Evropy zvýší, jelikož domácí těžba se snižuje. Avšak zemní plyn se stává důležitou strategickou energetickou komoditou, jelikož byl vyhodnocen jako důležité přechodové palivo v úsilí EU o snižování emisí a stále více nahrazuje uhlí.

Stejně tak se dá očekávat zvyšování podílu LNG na dovozu, ve kterém je Evropa momentálně daleko za Mexikem, Jižní Koreou nebo Čínou. Avšak predikuje snahu o zvyšování jeho podílu na celkovém dovozu mimo jiné podporou nových LNG terminálů. Jmenovitě například terminál v Chorvatsku nebo terminál Brunsbüttel v Německu.

„Energetická bezpečnost je jedním z klíčových úspěchů naší transatlantické spolupráce a máme na ní silný společný zájem. Proto je naším společným cílem další prohloubení naší energetické spolupráce. Zemní plyn bude v blízké budoucnosti i nadále důležitou složkou energetického mixu EU, neboť budeme postupovat směrem k čistším zdrojům energie. Vzhledem k naší velké závislosti na dovozu by americký zkapalněný zemní plyn, pokud by byl cenově konkurenceschopný, mohl hrát rostoucí a strategickou úlohu v dodávkách plynu do EU,“ prohlásil komisař pro energetiku a klima Miguel Arias Cañete po setkání s ministrem energetiky Rickem Perrym.

To vše může ve Spojených státech amerických vzbuzovat naději, že se Evropa stane zásadním odběratelem zkapalněného zemního plynu. Přesto bude muset LNG stále čelit cenám levného zemního plynu proudícího ze sibiřských polí, kterému musí dokázat konkurovat. A s tím měli dodavatelé v minulosti problém.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(26)
Loudil
11. květen 2019, 11:28

Jak jsem už psal mnohokrát, nemám vůbec nic proti dovozu US LNG v jakémkoli množství do Evropy. Za jedinou podmínku považuji srovnání jeho ceny s ruským plynem z plynovodů. Neberu tedy stav, aby mi někdo tvrdil, že z "důvodů diverzifikace spotřeby" plynu budeme brát US LNG za cenu + 30 % oproti ruskému plynu. Bude-li to US 100 % ku Rus 100 % ceny ,pak spánem bohem dovezme ročně klidně i 150 milionů tun amerického LNG. 1.Američané si masívním frakováním budou ničit svou domácí přírodu , 2.My Evropané nahradíme špinavé uhlí čistším plynem 3. Rus ,který neprodá Evropě tolik si v zemi uchová zásoby plynu pro příští desetiletí, aby mohl zásobovat stále nenasytnou Čínu místo Evropy.

Zdeněk
12. květen 2019, 09:00

Velice dobrá diskuzní poznámka.Ještě nám zapoměli napsat cenu.Nebo nechtěli?

Pavel
12. květen 2019, 12:36

jen bych doplnil že někdo by musel postavit ty stovky tankerů a terminálů a natáhnout trubky k pobřeží a to taky není za hubičku když si ještě k tomu uvědomíme tu realitu že tanker vždy pluje naložen pouze jednu cestu druhá je prodělečná tak cena bude závratná

Stan
11. květen 2019, 14:06

Aby se cena US LNG vyrovnala ceně německému plynu z ruských polí, tak by musela být o 50 % levnější proti současné ceně...

Míra
11. květen 2019, 21:00

Ona ani tak není důležitá cena, jako je důležitý spolehlivý partner, který neustále nevyhrožuje tím, že zavře kohouty!

pepibrum
11. květen 2019, 21:21

No s těmi kohoutky to je pravda,USA neustále někomu hrozí embargem a sankcemi

Jirka
11. květen 2019, 21:43

Já si nějak nevybavuji, kdy nám zastavili naši nespolehliví partneři kohouty s plynem. Vy ano?

Jaromír Husařík
12. květen 2019, 22:51

Tak já si to pamatuji dost dobře. Bylo to v době našeho předsednictví v EU, během strkanic s Ukrajinou, kdy rusáci místo aby začali jednat u stolu, tak prostě zavřeli kohouty. Tehdy to pomohla vyjednat Topolánkova vláda. A také zrovna nyní i když se jedná tentokrát o ropu, díky nekvalitě. Jestli má být dodavatel spolehlivý, tak i včetně kvality. V zásadě je to tak, jakmile si rusák čuchne k penězům, už jsou problémy a začne se roztahovat. Není tedy v našem zájmu, mu ty peníze strkat horem dolem.

Riegl L
27. únor 2021, 14:47

Husaříku, máš to v hlavince nějak popletený, asi tím rotným Topolem. Rusové zastavili transfér plynu přes Ukrajinu, neboť jim neustále kradli na trase plyn, a pak jejich copatá plynová princezna s jejich věrchuškou neměla a nechtěla podepsat další obchodní dohody o transferu a dodávkách, které staré zatím končily. O těchto komoditách a historických vztazích nemáš ani ánunk, možná jsi tenkrát ještě za sebou tahal dřevěnýho kačera z jůesej ...

Pavel
12. květen 2019, 12:32

míro je vidět že máš to správné myšlení ano američané jsou velmi nespolehlivá pakáž porušují mezinárodní smlouvy vyhlašují obchodní embarga napadají ostatní státy podporují teroristy a tak bychom mohli pokračovat jsem rád že i mladá populace již vidí tento nešvar amerického státního terorismu

Iris
12. květen 2019, 18:49

Cenu kladu na první místo!

IRIS
12. květen 2019, 01:41

Vážení, celý článek je obyčejnou, špinavou propagandou USA!

Není důvod ke zdražování plynu u koncového spotřebitele! Plynaři však šroubují cenu a budou se snažit ji dostat na úroveň, kdy si mohou dovolit koupit usácký LNG!

Vždyť spotřebitelé zaplatí jakoukoliv cenu! Nikdo z nás nebude znát cenu této suroviny, jakou by měla při dodávkách z Ruska!

Stupidity ohledně "diverzifikace" jsou asi pro absolventy inkluze! Nepamatuji se, že by Rusko vyhlašovalo na kohokoliv embargo. To je doména američanů!

Každá země, která nedá těm kowbojům, co chtějí, bude jejich zajatcem!

Ti politici jako ožralý Juncker a podobní výtečníci si asi myslí o občanech, že jsou tak hloupí?

Takto oplzlé lhaní by mělo být snad trestné! Už nerozhoduje cena? Asi jako v případě pořizování vrtulníků pro naši armádu! Kupují se nejdražší americké!

Je to abyčejný podraz na daňové poplatníky a servilita našich zaprodaných politiků, kteří již nevědí, jak se stát rektálními alpinisty USA!

Tenhle postoj by měl býti trestným činem! Fandům Babiše je to však úplně jedno! Spočítejte jim to ve volbách! Bez skrupulí!

Všimli jste si, že po návštěvě Izraele a USA Babišem nastal klid!? Je to náhoda?

Není to spíš vydírání? A tenhle nás klidně zaprodá pro svůj prospěch!

JVr
12. květen 2019, 23:01

To se tu zas sešlo ruských trolů ????.

Ono je to poměrně jednoduché, pokud bude EU brát pouze od rusů a viset na tom plynu bude skoro vše, protože na tom závisí elektřina, tak diverzifikovat je logický krok.

Předně pokud by se rus v budoucnu rozhodl cenu zvýšit.. nic s tím bez diverzifikace zdrojů neuděláte, pokud se rus rozhodne kohoutek přivřít nebo zavřít, tak to pak budete teprv v pr**i.

Má to i své náklady, ale kdyby si EU dovolilo významnou závislost na Rusku, tak to už mu krom toho Krymu může rovnou věnovat i tu Ukrajinu a vlastně i to Pobaltí a bůh ví o co ještě budou mít zájem ????.

Martin Pácalt
13. květen 2019, 09:51

Co zabrání Rusku zvýšit ceny, pokud bude vědět, že se evropští odběratelé nemohou obrátit jinam? Proč byla tak důležitá výstavba ropovodu IKL po revoluci a napojení se Česka na západní síť - jiné dodavatele? Protože v tu ránu bylo Rusku jasné, že nebudeme tak vydíratelní, protože nezávisíme jen na nich. V zemním plynu to platí obdobně.

Existují ale i investice (o kterých nemůžete meknout ani ň, že jsou proamerické nebo proruské a to je domácí výstavba dalších zásobníků plynu a ropy, která by de facto prodloužila dobu, kdy můžeme jednat s tím kterým dodavatelem (Rusko, USA, Katar...). Ovšem nepamatuju si na událost, kdy by USA stoply dodávky komukoliv v NATO.

USA nejsou svaté, ale jak by tahle země vypadala, kdyby Prahu osvobodili Američané a ne Sověti?

přemek
12. květen 2019, 06:46

Vždy jde o cenu.A češi mají důvod o cenách hovořit.Vzhledem k životní úrovni a cenám všech komodit.Plyn,voda,paliva,pohonné hmoty,el.energie a pochopitelně nejdůležitější potraviny,nájmy,ceny bytů.Tak babo raď.Ahoj

lola fialova
12. květen 2019, 08:44

rozhodná je cena! proč mám platit draze,když můžu levněji.

josef
12. květen 2019, 12:54

Nevým prč EU neudělilo sankce na dovoz Rukého plynu a ropy.Rusové pokt nevýte táhnou ropovy a plynovody do Turecka ,Cíny a požádalo je i Japonsko o prodložení roury +Indie je v jednání tím pádem se Evropa se svými snkcemi stane pro ně nezajímavou.Tak možná budem vozit plyn v neckách od spojenců to bude výhra.

Tomáš
12. květen 2019, 13:30

Tady mi něco nehraje. Jeden z důvodů je postup směrem k čistým zdrojům energie, ale kolik emisí vyprodukuje svým provozem tankér jím nevadí?

fuzo
12. květen 2019, 14:11

Má cenu komentovat nesmysly v článku, když cenzor připustí pouze jemu příjemné "argumenty"!

Včera jsem psal komentář a do dnešního dne není uveden!

Nevadí, nenávist k tomuto režimu a systému v občanech roste neuvěřitelnou rychlostí!

Jirka
12. květen 2019, 16:56

Rusko je také producentem LNG a může vozit plyn do zemí EU, kam se nedostane přes plynovod. Itálie, Španělsko atd.

Spotřeba plynu ve světě se bude zvyšovat, takže případné omezení exportu ruského plynu nehrozí.

Milan
12. květen 2019, 18:51

mela by se brat v potaz i ekologicka stopa v podobe dopravy protoze lodni doprava je ekologicka katastrofa.

energetik
12. květen 2019, 23:02

Lodě které převážení zkapalněný plyn, využívají k pohonu odpařený plyn.

Honza
13. květen 2019, 03:06

energetik

...využívají k pohonu odpařený plyn.

a při zpáteční cestě, když jedou prázdný, využívají vypařený plyn..

Honza
13. květen 2019, 07:28

energetik12. květen 2019, 23:02

... využívají k pohonu odpařený plyn.

a když jedou zpět prázdný? prdí do kotle?

Hubert
13. květen 2019, 08:48

Panečku, to je příspěvek EU k ekologii, kterou se pořád tak ohání. V americe frakováním zničí chemií zásoby kvalitní pitné vody na tisíce let dopředu, pak za pomocí elektřiny vyrobené v uhelných elektrárnách plyn natlakují tak, až zkapalní a potom ho vezou přes půl světa k nám, do EU, abychom ho zde spálili :o) Nás tady pak EU drtí emisemi CO z aut, ale takovéhle věci, jako nákup LNG přes půl světa, letecká a námořní doprava, to nikoho nedrtí, hlavní je, že taknějak geopoliticky pomůžeme našemu partnerovi za velkou louží, že..?

fuzo
13. květen 2019, 13:59

Co to zde ten autor píše za nesmysly?

Vždyť EU je pouhou kolonií USA!

Kolonista nařídí a EU vyplní!

Jak je možné, že ta dementní EU se snaží kupovat podstatně dražší plyn, než je ruský?

Pro mne je nejlepší ten, který je nejlacinější a to bez výjimek! Až bude americký lacinější, tak prosím, ale jinak je to idiotský výmysl servilních politiků!

Tyto snahy smrdí obrovskou korupcí politiků EU i obchodníků z USA! To nikdo nechce vidět? Pak jsme v té EU obyčejní trotlové a ti, co jsou u korýtek se smějí, až se za břicha popadají, neboť jim ty korupční žlaby nevyschnou!

Je mi stydno, že je půl miliardy obyvatel EU tak dementní!

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se