Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

DomůEnergetický týdeníkTop 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. BNEF: Globální výkon bateriových systémů vzroste do roku 2040 více než stonásobně

Podle aktuálních předpovědí BloombergNEF vzroste globální výkon světových bateriových úložišť energie do roku 2040 více než stonásobně. V roce 2018 byla instalována úložiště na úrovni 9 GW/17 GWh a očekávání jsou, že v roce 2040 to bude 1 095 GW/2 850 GWh. Nárůst bude způsoben poklesem nákladů li-on baterií, ale také rostoucím podílem solárních a větrných elektráren.

Výzkumná společnost BloombergNEF předpokládá, že do roku 2040 vzroste výkon i kapacita světových úložišť energie více než stonásobně na 1 095 GW/2 850 GWh ze stávajících 9 GW/17 GWh. Toto zvýšení bude podle odhadů BNEF vyžadovat investice v objemu 662 miliard USD (přibližně 15,2 bilionu korun).

2. Nový světový rekord: V Portugalsku padla rekordně nízká cena na solární elektrárnu

Portugalsko udělalo nový světový rekord v cenách z aukcí pro výstavbu solárních elektráren. Ve vůbec první aukci pro solární elektrárny v zemi padla světově nejnižší cena a to 14,76 euro za MWh. Celkově se ceny pohybovaly na úrovni 20 euro za MWh.

Zpravodajský portál EURACTIV informoval o světovém rekordu v Portugalsku. V Portugalsku byla vypsána aukce na solární farmy o celkovém výkonu 1150 MW. Z aukce vzešlo celkem 13 vítězů, kteří si mezi sebou rozdělili 24 licencí. Dle Joaoa Galamba, náměstka pro energetiku, se jedna licence dokonce vysoutěžila na 14,76 EUR/MWh, což představuje v aukcích pro solární elektrárny celosvětově nejnižší vysoutěženou cenu.

3. Dovoz amerického plynu do Evropy letos několikanásobně vzrostl

Dovoz zkapalněného zemního plynu z USA do Evropy v letošním roce prudce roste. Během letošních prvních pěti měsíců do Evropy putovalo v průměru čtyřnásobné množství plynu z USA než v loňském roce. Za vyšší atraktivitou evropského trhu pro americké dodavatele stojí zejména pokles poptávky a cen plynu v Asii.

Vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států stabilně roste, přičemž během letošního května dosáhl podle vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) nového rekordu 129 milionů metrů krychlových denně (Mcm/d).

4. Rolls-Royce získal na vývoj malého modulárního reaktoru 18 milionů liber od britské vlády

Konsorcium vedené společností Rolls-Royce získalo od britské vlády v rámci jejího průmyslově-strategického fondu příslib 18 milionů liber na vývoj malého modulárního reaktoru. Rolls-Royce věří, že jejich reaktor pomůže v boji s klimatickými změnami a bude základem pro průmysl s exportním potenciálem okolo 250 miliard liber. Konsorcium od vládní podpory očekává nárůst důvěry ve svůj projekt a snazší získávání dalších financí.

Konsorcium devíti společností britského jaderného průmyslu v čele s Rolls-Royce (dalšími jsou Assystem, SNC Lavalin/Atkins, Wood, Arup, Laing O’Rourke, BAM Nuttall, Siemens, National Nuclear Laboratory a Nuclear AMRC) získalo od britské vlády příslib 18 milionů liber (zhruba půl miliardy Kč) na vývoj malého modulárního reaktoru (SMR), finální potvrzení má vláda vydat na začátku podzimu.

5. USA na pokraji bateriového boomu: Žádosti o připojení přesáhly 40 GW

Kombinace klesajících nákladů a diverzifikace obchodních modelů zajistí podle zahraničního serveru Platts desetinásobný nárůst investic do bateriových úložišť v USA z 300 mil. USD v roce 2019 na 3 mld. USD v roce 2023. Platts však upozorňuje na nová technologická a politická rizika, která by mohla očekávaný rozmach této technologie přibrzdit.

Platts očekává, že do roku 2023 bude ve Spojených státech připojeno k síti téměř 10 GW výkonu ve velkých bateriových systémech.

6. Soudní dvůr EU: Belgie prodloužením životnosti reaktorů porušila pravidla EU

Belgie prodloužením životnosti jaderných elektráren Doel 1 a Doel 2 porušila pravidla Evropské unie. Elektrárny by však mohly pokračovat v provozu, pokud je jejich produkce klíčová pro dodávky elektřiny. Rozhodl o tom dnes Soudní dvůr Evropské unie. Podle agentury DPA tak osud belgických elektráren zatím zůstává nejasný.

Elektrárny měly původně ukončit provoz v roce 2015. Belgie však loni jejich provoz prodloužila až do roku 2025.

7. TVEL: Dukovany získají jaderné palivo takzvané třetí generace

Jaderná elektrárna Dukovany získá do budoucna od firmy TVEL nové palivo takzvané třetí generace s označením RK-3+. Společnost, která patří ruské státní společnosti Rosatom a vlastník elektrárny, polostátní firma ČEZ, podepsaly dohodu o použití tohoto paliva v dukovanské elektrárně. TVEL o tom dnes informoval ČTK.

S Rusy má ČEZ v Dukovanech uzavřenou smlouvu o dodávce paliva do konce provozu nynějších bloků. TVEL dodává nyní palivo také do druhé tuzemské jaderné elektrárny v Temelíně. Rosatom patří o zájemce o stavbu nového jaderného bloku, který by měl vzniknout v Dukovanech.

8. Pokles výnosů Tesly z instalace solárních panelů vykompenzovala bateriová úložiště

Instalace solárních panelů společností Tesla zaznamenala mezičtvrtletní pokles o 40 %, a dosáhla tak rekordního dna.  Tyto ztráty však byly vykompenzovány velkým nárůstem prodeje bateriových úložišť.

Instalace solárních panelů společností Tesla dosáhla nejnižší hodnoty, když klesla ve druhém čtvrtletí 2019 na 29 MW. Zaznamenala tedy 40% pokles oproti 47 MW, které byly instalovány v prvním čtvrtletí.

9. Nahrazování špičkových elektráren úložišti energie? V USA jsou první případy

V současné době je ve Spojených státech amerických zhruba 268 GW výkonu ve špičkových elektrárnách, které využívají fosilní paliva. Na základě historických dat je očekáváno, že v průběhu 20 let dojde k odstavení 150 GW výkonu ve špičkových elektrárnách, přičemž část tohoto výkonu by mohla být nahrazen úložišti energie.

Odborná společnost se domnívá, že špičkové plynové elektrárny budou možná mezi prvními obětmi nového minnesotského zákona, který vyžaduje, aby energetické společnosti zahrnuly úložiště energie do jejich dlouhodobých plánů.

10. Ruský reaktor generace 3+ v elektrárně Novovoroněž 2 zahájil pilotní provoz na 90% výkonu

Druhý blok jaderné elektrárny Novovoroněž 2 v jihozápadním Rusku zahájil pilotní provoz a testování na 90 % svého nominálního výkonu. Oznámila to společnost Rosenergoatom, dceřiná společnost ruského jaderného gigantu Rosatom.

Výstavba bloku VVER-1200, který se řadí do generace reaktorů 3+, začala v roce 2009. Na minimální kontrolovaný výkon byl blok vyveden 22. března tohoto roku a 1. května dosáhl blok elektrického výkonu 240 MW.

Inovativní technologie

Rez a slaná voda: Američtí vědci objevili nový způsob výroby elektřiny

Přestože má lidstvo již dlouhou dobu k dispozici řadu možností výroby elektrické energie, vědci nepřestávají v bádání a objevují stále nové metody. Američtí vědci nyní popsali zajímavý fenomén, při kterém dochází k přeměně kinetické energie slané vody tekoucí po tenké vrstvě rzi na elektřinu.

Při vzájemném působení mezi slanou vodou, či jiným roztokem, a kovovými sloučeninami často dochází ke vzniku elektrické energie, obvykle je tomu však v důsledku chemické reakce, kdy jsou sloučeniny přeměňovány na jiné sloučeniny. Na podobném principu fungují například baterie.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...