Top 10 událostí z energetiky za poslední týden

DomůEnergetický týdeníkTop 10 událostí z energetiky za poslední týden

1. Plynovod Síla Sibiře a jeho dopad na světový trh se zemním plynem

Rusko, druhý největší producent zemního plynu a největší exportér této komodity na světě, má své nejdůležitější zákazníky v Evropě. Dokončení plynovodu Power of Siberia, česky Síla Sibiře, by však mohlo být pro Rusko klíčovým okamžikem, kdy sníží svou závislost na Evropě a diverzifikuje své odběratele, což může hrát roli například také v nadcházejícím vyjednávání o tranzitu plynu přes Ukrajinu.

Plynovod Síla Sibiře, který má mít na ruském území přibližně 3000 kilometrů a od roku 2025 dopravovat do Číny 38 miliard m³ zemního plynu ročně, nutně ovlivní světový trh se zemním plynem.

2. Platts: Většina zkapalněného plynu z USA putovala v listopadu do Evropy

Evropský trh se v posledních měsících stává pro americké vývozce zkapalněného zemního plynu (LNG) díky své blízkosti a vysoké likviditě stále atraktivnějším ve srovnání s tradičními asijskými trhy. Podle dat S&P Global Platts Analytics tak v Evropě skončila zhruba polovina z tankerů s LNG vypravených z USA v minulém měsíci.

Význam Evropy jako hlavního odbytiště pro americký zkapalněný plyn je v současné situaci obchodní války mezi Spojenými státy a Čínou pro americké vývozce o to důležitější. Evropa by se z vysokých objemů LNG z USA mohla těšit i v příštím roce, a to vzhledem ke klesající poptávce po americkém plynu v Číně z důvodu zavedení cel a nižším dodávkám do Japonska z důvodu postupného obnovování provozu jaderných reaktorů.

3. Jaderná elektrárna Leningrad 2 spustila dálkové vytápění

První blok ruské jaderné elektrárny Leningrad 2 byl zařazen do projektu zásobování města Sosnovyj Bor teplem. Oznámil to provozovatel jaderné elektrárny, společnost Rosenergoatom. Nový reaktorový blok VVER-1200 nahrazuje výrobu elektřiny a tepla z prvního bloku RBMK-1000 starší elektrárny Leningrad 1, která disponuje celkem čtyřmi reaktorovými bloky.

Do systému dálkového vytápění z JE Leningrad 2 byly jako první připojeny všechny hlavní výrobní a konstrukční firmy nacházející se v průmyslovém parku ve městě Sosnovyj Bor, sdělil Rosenergoatom. Další fází projektu bude rozšíření dodávek tepla pro bytové vytápění.

4. Průmyslové asociace vyzývají Evropskou komisi, aby se zaměřila na technologie Power-to-X

Celkem 17 evropských průmyslových asociací v čele s Německou inženýrskou federací (VDMA) vyzvalo v otevřeném dopise adresovaném novému místopředsedovi Evropské komise Fransi Timmermansovi k vyšší podpoře technologií Power-to-X, tedy technologií využívajících elektřinu k produkci plynných paliv či tepla. Informoval o tom zahraniční server Clean Energy Wire.

Lobbistické skupiny stojící za uvedeným dopisem vyzývají Evropskou komisi, aby formulovala tzv. Evropskou vodíkovou strategii, která by měla obsahovat také podrobný plán rozvoje trhu s vodíkem.

5. USA se po téměř 80 letech staly čistým exportérem ropy

Spojené státy americké se v září tohoto roku staly poprvé od čtyřicátých let minulého století čistým exportérem ropy a ropných produktů. Hlavním důvodem pro setrvalý růst exportu je vývoj v oblasti těžby břidlicové ropy a zrušení zákazu jejího exportu z USA.

USA i nadále posiluje v oblasti těžby a exportu ropy, což dokazují statistiky amerického ministerstva energetiky, které zpracoval deník Financial Times. V průměru USA exportovaly o 89 000 barelů ropy denně více, než importovaly.

6. European Green Deal: První draft a co obsahuje

Evropská komise Ursuly von der Leyenové, která je ve funkci od 1. prosince, začala pilně pracovat na přípravě tzv. Evropského zeleného údělu – balíčku opatření zaměřených na ochranu klimatu a životní prostředí. Jeho hlavní body mají být představeny již 11. prosince. První draft rámcového balíčku je již na světě.

O přípravě nových předpisů v oblasti klimatu náš web již před časem informoval. Návrh nových opatření prozatím nemá  podobu konkrétních právních předpisů a nejde o konečnou verzi. Hlavní premisou série opatření je dosažení klimatické neutrality (tedy stav, kdy stejné množství emisí, které je vypuštěno, je i pohlcováno).

7. Spuštění vedení mezi Německem a Dánskem se odkládá, Německo vyjednává výjimku z unijních pravidel

Spuštění podmořského kabelového vedení, které má skrze offshore větrné parky posílit přenosovou kapacitu mezi Německem a Dánském se odkládá, pravděpodobně na jaro příštího roku. Na vině je proces implementace nových pravidel EU pro uvolňování přeshraničních kapacit pro trh, kdy se Německo snaží pro nové vedení vyjednat výjimku.

Nové podmořské kabelové vedení Kriegers Flak Combined Grid Solution o přenosové kapacitě 400 MW má rozšířit propojení německé a dánské elektrizační soustavy. Takzvané kombinované síťové řešení je vůbec prvním projektem na světě, který umožní propojení soustav dvou zemí skrze přípojky k offshore větrných parkům – konkrétně dánského Kriegers Flak s německým Baltic 2.

8. Jižní Korea kvůli znečištění ovzduší dočasně uzavře až 15 uhelných elektráren. Na jaře se má počet ještě zvýšit

Jižní Korea uzavře dočasně až 15 uhelných elektráren z celkových 60. Tento stav má trvat až 3 měsíce počínaje 1. prosincem a má pomoci snížit znečištění ovzduší. Vedlejším efektem má být podpora zvýšení poptávky po zemním plynu ve formě LNG, jak uvedlo jihokorejské ministerstvo obchodu, průmyslu a energetiky.

„Od 1. prosince do 29. února bude uzavřeno celkem 8 až 15 uhelných elektráren, aby se snížily emise jemného prachu. Je to poprvé, kdy Jižní Korea pozastavila provoz uhelných elektráren v zimním období, kdy roste poptávka po energii v zemi. Rozsah odstávky bude stanoven na základě poptávky po elektrické energii během zimní sezóny,“ uvedlo ministerstvo obchodu, průmyslu a energetiky.

9. BloombergNEF: Ceny baterií klesly od roku 2010 o 87 %, klesat budou i nadále

Ceny baterií byly v roce 2010 vyšší než 1 100 amerických dolarů za kWh. V roce 2019 dosahovaly ceny 156 USD/kWh (přibližně 3 594 Kč/kWh). V reálných hodnotách tak za 9 let klesly o 87 %. Podle predikcí Bloomberg NEF budou ceny baterií klesat i nadále a v roce 2023 dosáhnou přibližně 100 USD/kWh (přibližně 2 305 Kč/kWh).

Pokles ceny baterií v roce 2019 je způsoben rostoucím objemem objednávek, rostoucími prodeji elektromobilů a pokračujícím pronikáním katod s vysokou energetickou hustotou. Zavádění nových designů balení a klesající výrobní náklady v krátkodobém horizontu povedou k dalšímu poklesu nákladů.

10. Cenový strop v aukcích pro větrné elektrárny se v Německu nezmění, regulátor se obává nedostatečné konkurence

Německý síťový regulátor stanovil maximální cenu pro účast v aukcích na výstavbu onshore větrných elektráren pro příští rok ve stejné výši jako v letošním roce. V případě běžného, zákonem stanového postupu by cenový strop vzhledem k nedostatečné konkurenci s velkou pravděpodobností rostl, což by se podle regulátora projevilo příliš vysokou podporou.

V roce 2020 budou v Německu probíhat opět další aukce na výstavbu větrných elektráren na souši. V celkem 7 aukcích by německý síťový regulátor Bundesnetzagentur měl poptávat celkem 4100 MW výkonu. Po letošních slabých výsledcích, kdy se aukce v průměru nezaplnily ani z poloviny, však zůstává otázkou, jaká část z toho objemu bude nakonec vysoutěžena.

Téma

ENTSO-E: Rizika v zabezpečení dodávek elektřiny v Evropě nejsou pro nadcházející zimu vyloučena

Evropské sdružení provozovatelů přenosových soustav elektřiny (ENTSO-E) zveřejnilo svůj výhled bezpečnosti dodávek elektřiny v Evropě na následující zimu. Za normálních podmínek by neměla v zabezpečení dodávek elektřiny nastat žádná rizika. V případě studených vln a nízké dostupnosti výrobních zdrojů však dodávky nemusí být zabezpečeny v několika zemích zejména v průběhu ledna .

Za extrémních podmínek se dle pravděpodobnostní simulace očekává, že zejména Francie a Belgie se mohou potýkat s problémy se zabezpečením dodávek elektřiny. Obě země by byly vysoce závislé na importu elektřiny z okolních zemí a v některých případech by se pro předejití odpojování spotřebitelů musely spolehnout na mimotržní opatření a regionální spolupráci.

Energostat: výroba elektřiny v ČR

Výroba elektřiny v tomto týdnu v České republice.

Energostat: výroba elektřiny v Německu

Výroba elektřiny v tomto týdnu v Německu.