Aktivisté obsadili rypadlo Lomu Vršany, na místě je policie

29. říjen 2019, 12:53
DomůEnergetika v ČRAktivisté obsadili rypadlo Lomu Vršany, na místě je policie

Rypadlo hnědouhelného Lomu Vršany na Mostecku obsadili dnes ráno aktivisté. Protestují proti tomu, že ČEZ zamýšlí prodat elektrárnu Počerady společnosti Se.ven Energy finančníka Pavla Tykače. Na místě je policie. Osm lidí vylezlo na skrývkový bagr na Slatinické výsypce. Bagr byl v tu dobu mimo provoz, řekla ČTK Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí skupiny Se.ven Energy, které patří lom. Policie ČTK na místě řekla, že aktivisté přes výzvy odmítají slézt a hrozí jim pokuta.

Podle prohlášení, jež má ČTK k dispozici, jde o autonomní skupinu lidí, kteří nechtějí pasivně přihlížet tomu, „jak hrstka jedinců bezostyšně vykořisťuje naši planetu, ohrožuje budoucnost lidstva a jeho celkovou existenci, a to jen pro svůj zisk“. „Jasně říkáme ne prodeji Počerad, ne výjimce pro Chvaletice. Je potřeba obě elektrárny bezodkladně zavřít a s nimi i lom Vršany,“ uvádí se v manifestu.

Jedna z aktivistek, která nechtěla být jmenována, řekla Českému rozhlasu, že je na místě osm lidí. Důvodem jejich protestu je nesouhlas s nečinností a protiaktivními kroky v souvislosti s klimatickou krizí.

Skupinka mladých lidí je součástí českého klimatického hnutí. „Akce, které probíhají v rámci českého klimatického hnutí podporujeme, ale podle nás je situace opravdu vážná, a myslíme si, že se o tom pouze mluví. Tak jsme to chtěli touhle formou dát najevo. Vylezli jsme nahoru, aby náš hlas byl opravdu slyšet,“ řekla ČTK aktivistka.

Podle mluvčí Se.ven Energy obsadili protestující kolesové rypadlo K800 vysoké 31 metrů vysoké a 75 metrů dlouhé. „Událost jsme nahlásili Obvodnímu báňskému úřadu i policii, kterým při dalším postupu poskytneme maximální součinnost. V těchto případech je pro nás vždy nejvyšší prioritou bezpečnost a zdraví všech, kteří se v daném prostoru pohybují,“ dodala Sáričková Benešová.

Policie přijala hlášení o protestu kolem 06:00. „Na místě jsou mostečtí policisté a policisté speciální pořádkové jednotky. Policie opakovaně vyzvala účastníky této akce, aby opustila těžební stroj,“ řekla ČTK mluvčí mostecké policie Ludmila Světláková. Účastníci ale na vyzvání nereagují. Jejich požadavkem prý je, aby s nimi udělala rozhovor Česká televize. Aktivisty policie sundávat z bagru nebude, protože je to nebezpečné. Místo zajistila, aby zabránila v přístupu dalším aktivistům.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...