Domů
Energetika v ČR
Analytici: Ceny elektřiny i přes zlevňování dodavateli v příštím roce vzrostou
Elektrické vedení

Analytici: Ceny elektřiny i přes zlevňování dodavateli v příštím roce vzrostou

Ceny elektřiny pro odběratele v příštím roce i přes případné další zlevňování dodavateli nejspíš vzrostou. Důvodem je převedení části poplatku za obnovitelné zdroje (POZE) zpět na zákazníky. Míra zdražení navíc bude ještě záviset na úpravě distribučních poplatků, u nichž se většinou očekává oproti letošku zvýšení. Vyplývá to z komentářů analytiků pro ČTK. Zrušení poplatku za obnovitelné zdroje nepředpokládají.

Zdražování elektřiny v příštím roce připustil v neděli v České televizi ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Podle něj by ceny oproti současnosti měly vzrůst maximálně do deseti procent, věří však v mírnější růst. Důvodem je zejména převedení části poplatku na obnovitelné zdroje energie zpět na odběratele. Letos ho plně hradil stát. Za každou spotřebovanou megawatthodinu elektřiny budou odběratelé od příštího roku znovu platit poplatek 599 korun.

Za reálný označil růst cen do deseti procent analytik investiční společnosti XTB Jiří Tyleček. Upozornil, že stále ale není jisté, o kolik se případně zvýší distribuční poplatky, které mohou s cenou elektřiny dál zahýbat. O distribučních poplatcích rozhoduje Energetický regulační úřad na podzim. Situaci nezvrátí podle Tylečka ani případné další zlevňování u dodavatelů, protože to vymaže právě poplatek za obnovitelné zdroje a možné zvýšení distribučních poplatků.

Jan Szabó ze společnosti bezDodavatele upozornil, že zdražení se nejvíce dotkne odběratelů s vysokou spotřebou. Opatření kolem poplatků totiž bude fungovat plošně. „Průměrná domácnost v bytě spotřebuje asi tři megawatthodiny (MWh) za rok a průměrná spotřeba v rodinném domě je zhruba deset MWh za rok,“ popsal.

Systémy solárních elektráren
Ilustrační foto

Poplatek za obnovitelné zdroje byl nastaven v době solárního boomu před zhruba 14 lety. „Podpora byla stanovena na 20 let dopředu, takže poplatek se ještě bude platit mnoho let. Pokud bych si však mohl tipnout, tak spíše než jeho budoucí zrušení bych očekával nové projekty, na které budou platby směřovat,“ podotkl Tyleček.

Szabó uvedl, že je složité odhadovat, jak dlouho bude nutné poplatek platit, změnit se může i jeho charakter. „Je možné, že až budou obnovitelné zdroje energie něco běžného a bude společenská poptávka je nepokutovat, přejmenuje se třeba na poplatek za špinavou elektřinu,“ dodal.

Ceny energií v loňském roce prudce stouply, letos naopak klesají. Téměř všichni dodavatelé energií proto na začátku letošního roku nabízeli energie na úrovni vládního cenového stropu, který česká vláda pro letošní rok stanovila na 6000 korun za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny s DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. Během roku však většina dodavatelů postupně představuje levnější produkty.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
Zbyněk Poisl
2. říjen 2023, 14:13

Příčinou jsou především OZE!

Petr prochaska
2. říjen 2023, 14:29

OZE se u nás podílejí na ceně elektřiny asi 0,5 Kč + DPH. Příčinou vysoké ceny elektřiny jsou samozřejmě emisní povolenky. Kdyby nebyly emisní povolenky, tak se může vesele pálit uhlí a cena silové elektřiny bude nízká.

intfor
2. říjen 2023, 16:25

Představte si, že jste nadstátní útvar, který potřebuje peníze a nemůže vybírat daně. Vymyslíte emisní povolenky, o kterých budete říkat, že to není daň, ale ekologický poplatek...

Jan Veselý
2. říjen 2023, 16:46

A představte si, že se tady pouštíte svoje moudra, aniž byste věnoval minutu nebo dvě ověření si, co se s vybranými penězi v reálu děje.

Vladimír Šťastný
2. říjen 2023, 18:09

Jsou rozházeny na pitomosti? Jsou použity na dotace v tržním prostředí neživotaschopných technologií?

Jan Veselý
3. říjen 2023, 01:24

Další, co nic neví, ale má názor na všechno.

Vladimír Šťastný
3. říjen 2023, 09:49

Tak povídejte.

Pravoslav Motyčka
2. říjen 2023, 22:56

Přesně tak pane Procházko , před covidem měla ČR emisní povolenky pro elektrárny zdarma a o tom to celé je, zmizela levná elektřina , protože uhelné el. ji nemohou produkovat. Od příštího roku se budou stahovat povolenky o 4% představa ,že se zvýší efektivita využívání fosilních paliv každý rok o 4% je iluze, ne při těchto cenách ,takže cena povolenek půjde nahoru , protože prostě nebudou a to dokud nedojde k redukci využívání o výše zmíněná 4%. Uhelné el. nemohou něco takového přežít, budou nahrazeny plynem a později plynem s vodíkem.

Milan Vaněček
3. říjen 2023, 10:09

Evropa se zničila sama. Nechala si vnutit nesmyslně drahé emisní povolenky (ty tu byly už dávno, ale v období kdy byla naše elektřina levná, byly levné) a nechala si zničit plynovody a na rozdíl od ropy a jaderného paliva, které bere z Ruska ještě víc než dříve (resp brala, jaderné palivo aby si udělala zásoby, válka, neválka)

plyn z východu skoro nebere.

Vše by šlo řešit ale nikdo nechce přiznat chybu.

Technický pokrok nakonec celosvětově prosadí levné, čisté, ekologické, recyklovatelné Obnovitelné zdroje elektřiny, především fotovoltaiku a větrnou energetiku.

Ale ideologická snaha je velmi urychleně prosadit Evropě nevyšla.

Michal K.
3. říjen 2023, 10:13

co ale bude sposobovat tlak na rast ceny ee

Dalibor Fišer
3. říjen 2023, 11:12

cilem je presunoutv msximalni mozne mire vyrobu do Asie a Severni Ameriky. To je primarni cil povolenek.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se