Analýza: Energetickou chudobou jsou v Česku ohroženy stovky tisíc lidí
Energetickou chudobou jsou v Česku ohroženy stovky tisíc lidí. Nejčastěji jde o seniory, vícečlenné rodiny nebo samoživitele. Jejich situace se projevuje zejména neschopností přiměřeného vytápění, vysokými výdaji nad 40 procent disponibilních příjmů nebo problémy s placením účtů. Upozornila na to studie investiční společnosti Wood&Company, kterou firma poskytla ČTK.
O energetické chudobě se hovoří stále častěji v souvislosti s růstem ceny energií, které v posledních měsících stouply až několikanásobně. Podobné zdražování je tak pro rozpočty řady domácností a některých skupin obyvatel téměř devastační, uvedla firma. Eurostat v souvislosti s energetickou chudobou zveřejňuje několik základních ukazatelů, kterými podle analýzy Wood&Company nejčastěji trpí osamělí senioři, domácnosti samoživitelů nebo mnohočlenné rodiny.
Jedním z ukazatelů je přetížení nákladů na bydlení, kdy ty překročí 40 procent disponibilních příjmů. To se podle analýzy Wood&Company týká v Česku 648.000 lidí. Dalším ukazatelem jsou nedoplatky na účtech za energie, které pravidelně má přes 157.000 Čechů. Kolem 231.000 lidí pak kvůli drahým energiím žije v nedostatečně vytápěných prostorách pod 18 stupňů. Posledním ukazatelem jsou nevhodné podmínky obydlí projevující se hlavně zatékající střechou nebo vlhkými stěnami, což se týká přibližně 714.000 Čechů.
Podle letošních dat Eurostatu výdaje za elektřinu, plyn a teplo představují v nákladech domácností přes sedm procent, přičemž elektřina tvoří 3,7 procent, plyn dvě procenta a na teplo odchází dalších 1,5 procenta. Jejich podíl ale postupně roste. Během prvních devíti měsíců letošního roku si domácnosti v Česku připlácely za plyn meziročně více o 49,3 procenta, elektřina je vyšla dráž než loni o 29,4 procenta, teplo o 16,9 procenta.
Mohlo by vás zajímat:
V Evropě systematické ničení energetiky protijaerným Green dealem a ekonomiky sankcemi .. obojí nařízeno z USA .. zatímco USA plánují bezprecedentní rozvoj jaerné energetiky a zároveň dovážejí tolik ruského paliva (přes prostředníky jako je Itálie) že terminály v USA nestíhají
Ceny energií nejsou už tak vysoké jako v létě a to ,že se někteří lidé a firmy nechají ždímat dodavately jako je ČEZ to je věc další. třeba dnes stojí elektřina 3,6Kč bez DPH na burze o
víkendu bude ještě levnější. Strop je 5 kč za ten dodává ČEZ od nového roku zisk pro ně dnes 38%. Přitom riziko je nulové - když burza vyletí tak v nejhorším případě člověk zaplatí ten strop 5kč bez DPH..... Takže ano souhlasím s Jardou na druhou stranu je také třeba si umět poradit. Kdo má třeba tepelné čerpadlo a pak místo 6,5kč zaplatí 4,7kč/KWh pak při průměrné spotřebě 13MWh na sazbu D57d to dělá roční úsporu cca 23 500 kč. Samozřejmě vládní propaganda v televizi takové informace filtruje , protože ČEZ by přišel o zisky.....
Elektřina dnes za 3,6Kč je spotová cena, která je dána tím, že je teplé počasí, svítí slunce a hodně fouká na západě. Taky může být 30Kč/kWh, kdyby mrzlo a nefoukalo. Ve skutečnosti je naprostá většina elektřiny prodaná už dopředu, třeba i za těch 1000EUR/MWh, neboli 25 Kč/kWh bez DPH a distribuce.
Asi 1/4 el. energie se prodává za spot. Měsíční vyúčtování má od nového roku strop 5kč/kWh bez DPH takže jestli burza bude 30kč/kWh tak to odběratele vůbec nezajímá dokud existuje strop tak na tom praxi člověk může jen vydělat. Máte 2 možnosti pokud chcete odebírat elektřinu buď budete platit strop a nebo v nejhorším strop. A pokud máte měření typu B ( zle o něj požádat , majitelé FVE ho mají automaticky) pak Vám nabídnou ceny přímo po hodině. Někdy klesá elektřina až k nule a pokud by byla cena záporná zaplatí dodavatel za odběr Vám. Cenu znáte den předem a pokud nejste masochista pak pračku myšku sušičku zapínat v ranní a večerní špičce nebudete. V každém případě domácnost na tom může velmi dobře vydělávat.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se