Domů
Energetika v ČR
Brno chce ušetřit lepším nákupem energií desítky milionů korun
Zdroj: Pixabay

Brno chce ušetřit lepším nákupem energií desítky milionů korun

Brno chce ušetřit odhadem desítky milionů korun lepším postupem při centrálním nákupu elektřiny a zemního plynu. Novinářům to dnes řekl náměstek primátorky Petr Hladík (KDU-ČSL). Zatímco dosud město pro sebe, některé městské části a příspěvkové organizace nakupovalo komodity jednorázově na celý rok, od příštího roku postup změní. Město v soutěži vybere dodavatele obou komodit na čtyři roky, ale cenu s nimi budou pracovníci magistrátu obchodovat na komoditní burze každý měsíc. Sami si tak budou moct pohlídat aktuální nejvýhodnější nabídku a ušetřit. Zároveň se sníží administrativní zátěž kvůli každoročním změnám.

Brněnští radní dnes schválili centralizované pořízení elektřiny a zemního plynu pro vybrané odběratele na komoditní burze pomocí postupného nákupu, týkat se to bude období od 1. ledna 2020 do 31. prosince 2023. Pro letošní rok už město dodavatele má. Podle Hladíka má novinka dvě výhody.

„Dříve se energie nakupovaly zpravidla na jeden rok, což s sebou nese velkou administrativní zátěž. Jedná se o tisíce odběrných míst, na nichž se stále měnily elektroměry a podobně,“ uvedl Hladík.

Ilustrační foto

Druhá výhoda spočívá v úspoře, protože se energie od dodavatelů bude nakupovat každý měsíc, tedy dvanáctkrát za rok, a to podle aktuálně výhodných cen na komoditní burze.

„Postupný nákup s průběžnou fixací v okamžiku příznivých cen také dokáže minimalizovat riziko jednorázového nákupu koncem roku, kdy naopak hrozí nebezpečí vysokých cen,“ uvedl Hladík.

Do centralizovaného pořízení dodávek energií se mohou zapojit městské části, příspěvkové organizace města nebo městských částí, obchodní společnosti s majoritní majetkovou účastí města a další organizace.

Loni město v soutěži vybralo energie pro sebe, městskou policii, městské lesy, dalších 33 příspěvkových organizací města, 18 městských částí a 38 příspěvkových organizací městských částí.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.