Část ČR zasáhl silný vítr, bez proudu zůstávají tisíce domácností

28. prosinec 2020, 11:09
DomůEnergetika v ČRČást ČR zasáhl silný vítr, bez proudu zůstávají tisíce domácností

Část České republiky zasáhl v neděli a v noci na dnešek silný vítr. Bez proudu zůstává dopoledne zhruba 18000 domácností, problémy jsou v Pardubickém, Olomouckém, Jihomoravském a Zlínském kraji a na Vysočině. Kvůli popadaných stromům jsou zavřené některé silnice, nejezdí horní úsek lanovky na Sněžku. Hasiči zaznamenali od neděle stovky výjezdů kvůli počasí. Výstraha před větrem platí zejména na Moravě až do dnešního večera.

Společnost E.ON měla ráno 34 poruch na vedení vysokého napětí, což znamenalo téměř 12000 domácností bez dodávek proudu. Týká se to více než 5500 domácností ve Zlínském kraji a přes 4000 míst na jihu Moravy. ČEZ měl bez proudu 6000 domácností, především na Chrudimsku, Orlickoústecku, Jesenicku a Havlíčkobrodsku. Technici na odstranění poruch pracují.

Hasiči od neděle odstraňovali hlavně stromy a větve popadané na silnice. Přesto jsou některé úseky neprůjezdné. Na Vysočině bylo ráno zavřených sedm komunikací, mezi nimi například silnice II/353 od sjezdu z dálnice D1 na 119 kilometru k Rytířsku a mezi obcemi Zhoř a Stáj. V Pardubickém kraji řidiči neprojedou po silnici II/337 v úseku Padrťský Mlýn – Bojanov na Chrudimsku. Podobně brání stromy provozu mezi Vortovou v témže okrese a Herálcem. Na několika místech do stromů narazila auta, nehody byly bez zranění.

Vedení vvn ČEPS
Ilustrační foto

Hasiči museli také například odstranit a provizorně upevnit utržené plechy nebo lepenku ze střech. V Holetíně spadly na osobní automobil dva telefonní sloupy. Časně ráno hořel seník v Kamenci u Holic na Pardubicku, silný vítr komplikoval hašení.

Horní úsek lanovky na Sněžku nejezdil už o víkendu a kvůli větru nebude v provozu ještě asi dva dny. Spodní úsek funguje. Turisté mohou v Krkonoších využívat i některé další lanovky. Ve SkiResortu Černá hora – Pec je v provozu kabinová lanovka z Janských Lázní na Černou horu a sedačková lanovka Zahrádky v Peci pod Sněžkou, a to pro pěší a až připadne sníh tak i pro běžkaře, uvedli dnes zástupci SkiResortu.

Silný vítr je od neděle. Podle meteorologů dosáhl nejvyšší náraz rychlosti kolem 145 kilometrů za hodinu na Sněžce, vítr foukal také v Jeseníkách, Beskydech nebo na Českomoravské vrchovině. Dnes bude vítr pokračovat na severních horách a na Českomoravské vrchovině, místy se může přidat i slabé sněžení. Po vánočním ochlazení leží na horách mezi pěti a 15 centimetry sněhu.

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují