Domů
Energetika v ČR
České firmy podepsaly dohodu s francouzskou EDF o dodávkách jaderných technologií
Pohled na východ slunce na staveništi jaderné elektrárny Hinkley Point C
Zdroj: EDF Energy

České firmy podepsaly dohodu s francouzskou EDF o dodávkách jaderných technologií

Několik významných českých společností dodávajících technologie pro jadernou energetiku nedávno podepsalo v Paříži memorandum o budoucí spolupráci s francouzskou společností Electricité de France (EDF).  Ta je, po vyloučení ruských a čínských dodavatelů, jedním z hlavních kandidátů na stavbu nových jaderných bloků v České republice.

Memorandum podepsaly ke konci loňského roku společnosti I&C Energo, Sigma Group, ŠKODA JS a ZAT. Spolupráce jim může přinést nové příležitosti nejen v oblasti výstavby, ale i provozu již existujících elektráren. O spolupráci s jedním ze zájemců o tendr na výstavbu nových českých jaderných bloků informoval server CEEnergy News.

"Obzvláště v dnešní době, kdy trh s elektrickou energií vykazuje dlouhodobější nestabilitu a možné výkyvy v dodávkách a cenách elektrické energie, je více než potřebné urychleně přistoupit k výstavbě plánovaných jaderných elektráren, což se bezprostředně týká i České republiky," uvedl Milan Šimonovský, předseda spolku CPIA, sdružení českých technologických dodavatelů pro energetické zdroje, který zastupuje český jaderný sektor na mezinárodní úrovni.

Čeští dodavatelé, kteří se v Paříži dohodli s francouzským partnerem na budoucí spolupráci, patří mezi významné evropské hráče v oblasti jaderných technologií. V současné době se podílejí kupříkladu na výstavbě a modernizaci jaderných elektráren v Česku, na Slovensku, v Maďarsku, Francii, Finsku, ale také na Ukrajině, v Turecku či v Rusku. Řídicí systémy společnosti ZAT například využívá 30 % jaderných elektráren v Evropské unii a 10 % elektráren na celém světě.

Co mají všichni dodavatelé společné, jsou především kontrakty na evropském trhu s jadernými reaktory typu VVER a EPR a také významné dlouhodobé kontrakty na dodávky pro jaderné elektrárny v České republice.

"Věříme, že se české firmy díky svým zkušenostem na lokálním i zahraničním trhu výrazně zapojí i do výstavby nových jaderných bloků u nás, a to jak dodávkami klíčových komponent, tak výraznou inženýrskou účastí při jejich realizaci tak, aby byla udržena kontinuita a unikátní stávající úroveň českého jaderně energetického průmyslu," uvedl Josef Perlík, výkonný ředitel Aliance.

Účast firem na budoucí možné výstavbě bloků v České republice by mohla mimo jiné znamenat také rychlejší, levnější a soběstačnější provoz a údržbu domácích bloků.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(18)
PetrV
6. leden 2022, 10:35

Ještě financování. Zelene zloděje zpacifikovat.

Decarbon
6. leden 2022, 11:19

Asi Frantici nevedi, kdo ty "ceske" firmy vlastni. Cesi to nejsou.

BN
6. leden 2022, 13:17

To určitě vědí, ale nevadí jim to.

Jakub
6. leden 2022, 17:08

Francouzi mají mnohem schopnější diplomacii než ČR, s Ruskem se umí vypořádat za zavřenými dveřmi.

Mirek
6. leden 2022, 11:50

To je hezké. S Francií už celkem úspěšně spolupracujeme a s Francií spolupracuje intenzivně i Rosatom, který Francouzům nevadí.

Nám by ale mělo vadit, že EDF zatím nemá co nabídnout. Reaktor EPR by nešel v Dukovanech uchladit a EPR2 zdaleka není ani na papíře. Problémy v nedávno dočasně uzavřených reaktorech ve Francii (a v Číně) by mohly být vážnější, než se na počátku zdálo. Hodně narostlé náklady a velké zpoždění výstavby JE v Hinkley Point C, v Olkiluoto a ve Flamanville moc nesvědčí ve prospěch EDF.

Ale Westinghouse i KHNP jsou na tom ještě hůře.

Decarbon
6. leden 2022, 12:07

Pokud Rossatom nebude stavet kompletni JE ve Francii, tak nepredstavuje takove bezpecnostni riziko. Nejake pricmrndavani se neda zneuzit a EDF by je mohla kdykoliv nahradit. Pri stavbe Dukovan Rossatomem by situace byla diametralne jina. Byli by sme postaveni do role bud budes poslouchat nebo nic nebude.

Kaštánek
6. leden 2022, 14:16

Já teda chápu, že je potřeba strašit Ruskem na všech frontách. Ale kolik bloků by v budoucnu ještě vyvezli, kdyby dostavbu Dukovan použily pro vydírání. Myslím, že by nevyvezli nic, a vědí to i Rusové.

jozka
6. leden 2022, 14:23

A nejaky dukaz k tomu mate nebo jen tak placate?

Mirek
6. leden 2022, 16:22

Sice ničemu nerozumíte, ale potřebujete do všeho kecat.

JVr
6. leden 2022, 16:53

Proč nejde EPR v Dukovanech uchladit? Chápu sice, že má nějakých 1.7 GW místo předpokládaných 1 GW.. ale kde je technický provblém? Je málo vody na chlazení, malá kapacita chadících věží, nebo co je ten reálný důvod?

Karel
6. leden 2022, 18:10

Terciální chladící okruhy jsou samozřejmě

uzavřený systém voda vzduch.

Napuštěně vodou z Jihlavky. Musíte však jednak kompenzovat úlety chladící vody z chl.věží a malé procento průběžně měníte jinak by se nečistoty z říční vody stále vice koncetrovaly. Potreby z Jihlavky nejsou nijak velké, ale on je to u Mohelna v létě spís větší potok.

Baton David
7. leden 2022, 19:48

co takovej EPR v lokalitě Tetov, z labe by tam musely táhnout pár km potrubí. Neviděl bych to černě s velkým reaktorem v Dukovanech, souběh nového a původních VVER bude jen několik let, jestli vůbec bude, a případná stavba druhého reaktoru může už ty původní výkonem plně nahradit, a co do chlazení budou určitě efektivnější. Pokud se uvažuje o využívání tepla pro vytápění, bude odpar z věží klesat

Milan Jakeš
7. leden 2022, 21:48

Flamanville bude asi pomníček, došla ke mně informace, že jejich regulátor má problém s nadlimitním obsahem uhlíku v rektoru a ve víku.

Emil
7. leden 2022, 21:57

Informace je stará více než čtyři roky, takže jestli k vám došla až teď, nemáte informace úplně nejčerstvější ani nejpřesnější: "Francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN) ve středu vydal finální stanovisko k problémům reaktoru číslo 3 v jaderné elektrárně Flamanville. Podle ní jsou mechanické vlastnosti spodní strany a víko nádoby adekvátní a reaktor proto může být provozován. Hlava reaktorové nádoby ale bude muset být do roku 2024 vyměněna."

oenergetice. cz/jaderne-elektrarny/francouzsky-jaderny-regulator-flamanville-3-muze-byt-provozovan

Milan Jakeš
7. leden 2022, 22:12

Děkuji za odpověď, stejně mne to ale překvapilo, že reaktor je zde ukovaný z ne úplně vyhovujícího materiálu. Sice tomuto vůbec nerozumím ale je mi jasné, že radiační zátěž reaktoru vede k degradaci jeho materiálu a pokud materiál není zcela vyhovující, tak že může být ta degradace zrychlená.

Emil
7. leden 2022, 22:37

Aha, vůbec tomu nerozumíte ale je vám jasné...

Bohužel v diskusích zcela typické.

Milan Jakeš
7. leden 2022, 22:55

A jak tomu rozumíte vy, pane Emile (7. leden 2022, 22:37)? Já doopravdy rozumím takové šíři svého oboru, že by to nikdo znalý vůbec nemohl pochopit ale to je vcelku jedno : )) Diskuze zde nejsou od řešení problémů ale k diskutování, to byste mohl zas chápat vy. V reaktoru jsou samozřejmě vzorky materiálu nádoby, které se postupně vyndavají a zkouší. Dokážete vy se svými znalostmi metalurgie a degradačních procesů zhodnotit vliv neshody materiálu na rychlost degradačních procesů? Bude reaktor po 40 letech provozu ještě provozuschopný? A nebo tomu nerozumíte stejně jako já?

Emil
7. leden 2022, 23:24

Já tomu rozumím tak, že tyto kusé informace nic o rychlosti degradačních procesů neříkají, zvlášť když víko bude vyměněno a samotná tlaková nádoba požadavkům jaderného dozoru vyhovuje. Takže je dost zbytečné na základě těchto informací psát něco o pomníčcích a o tom co je jasné.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se