Domů
Energetika v ČR
Energie na trhu zlevňují, dodavatelé začínají reagovat novými tarify
Predikce v energetice. Ilustrační foto.
Zdroj: Pixabay

Energie na trhu zlevňují, dodavatelé začínají reagovat novými tarify

Dodavatelé elektřiny a plynu začínají v reakci na příznivý vývoj na energetickém trhu z posledních týdnů nabízet novým klientům tarify s cenami mírně pod vládou stanoveným maximem. Jde například o E.ON, nový ceník chystá i innogy. Situaci na trhu, kde ceny energií začaly klesat, analyzují i další velcí dodavatelé. Většinou půjde o tarify s dlouhodobou fixací. Vyplývá to z informací firem pro ČTK. Pod úrovní stropu prodávají energie svým stávajícím klientům i někteří menší dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházejících z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 5000 korun za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny bez DPH a 2500 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Jako první z velkých dodavatelů nabídl pro nové klienty nový cenový produkt pod vládním stropem E.ON. Podmiňuje ho uzavřením smlouvy na tři roky. Elektřinu v nejběžnější sazbě D02d v něm prodává za 4746 korun bez DPH za MWh, plyn za 2499 za MWh bez DPH, tedy jednu korunu pod daným limitem. „V současnosti je jejich cena výhodná, protože je lehce pod cenovým stropem, a konzervativnější zákazníci chtějí mít jistotu i v případě, že zastropování za rok skončí a ceny na trzích porostou. K tomu ale musí přijmout riziko, že jim tato cena bude platit i v případě, kdy ceny na trzích naopak dlouhodobě poklesnou, a my budeme moci snížit standardní ceníky našim stávajícím zákazníkům, což je riziko fixovaných cen,“ vysvětlila.

Nabídek tarifů s cenami pod stanoveným limitem bude zřejmě přibývat. Nové ceníky připravuje například innogy. „Signály o poklesu cen na evropských velkoobchodních trzích jsou dobrou zprávou, která se určitě projeví v koncových cenách pro naše zákazníky. Pozitivnímu cenovému vývoji, který ovlivňuje teplé počasí a úspory energie u zákazníků se podrobně věnujeme,“ řekl ČTK mluvčí innogy Pavel Grochál. Podrobnosti nových ceníků zatím neprozradil.

Situaci sledují i další velcí dodavatelé. „Pokud se budou velkoobchodní ceny vyvíjet dlouhodobě příznivě, tak na to samozřejmě zareagujeme a pokles cen zohledníme i v koncových cenících. To ostatně děláme vždy a například během covidu jsme zlevňovali jak elektřinu, tak plyn,“ řekl mluvčí ČEZ Roman Gazdík. Podle něj chce ČEZ nabídnout tarify s fixacemi v situaci, kdy to bude výhodné.

Vývoj na trhu kontroluje v souvislosti se svými ceníky i Pražská energetika (PRE). „Situaci na trhu pozorně sledujeme, máme za sebou 14 dnů roku, pokud bude stabilní pokles velkoobchodního trhu, připravíme dlouhodobé (dvouleté a tříleté) produkty s odpovídající cenou,“ uvedl mluvčí PRE Karel Hanzelka.

Ekonomický deník upozornil, že tarif s cenami pod vládním cenovým stropem nabízí i někteří střední nebo menší dodavatelé. Třeba společnost Fonergy prodává elektřinu zákazníkům za 4690 Kč za MWh bez DPH, plyn pak 2275 Kč za MWh. Ceny jsou ovšem jen pro stávající klienty. Plyn pod limitem nabízí podle deníku rovněž MDI Energy a Vemex Energie.

Velkoobchodní cena elektřiny v posledních týdnech klesla ke 170 eur za MWh (asi 4072 Kč) bez DPH. U plynu sestoupila pod 58 eur (zhruba 1390 Kč) za MWh. Loni v létě se ceny obou komodit pohybovaly i výrazně nad vládou stanoveným maximem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Milan Vaněček
18. leden 2023, 12:48

Vysokozastropovanými tarify plus vysokým DPH jsme z ČR udělali skutečnou "evropskou špičku" ve výši cen. Teď už velcí hráči sami vidí, že jediná možná cesta je trošku slevit z těch šílených cen.

Co se plynu týče, vypadá to, že vzhledem k vysokým cenám (i když ceny na burze na únor jsou už nízké) jim na jaře zůstanou zásobníky poloplné (ještě toho drahého plynu).

Scénář nedostatku elektřiny či plynu se nenaplnil, scénář vysokých cen se plně realizoval ...

Pravoslav Motyčka
19. leden 2023, 00:33

Právě ty ceny jsou určují ten nedostatek o tom to je. Podle mě ceny nejsou šílené jsou prostě reálné ukažte mi zdroj ,který dnes postavíte a on vyrobí cenu el. energie za celkově méně než 5kč bez DPH já ho neznám nové jádro vyrábí za 5kč méně ne a OZE potřebují zálohy s těmi jsou draží než to jádro , Cena energie může být levnější jen díky dotacím jinak ne a všechny levné zdroje se mají zavřít do 12 ti let. za 2 měsíce a 12 dní Němci odstaví všechny levné jaderné elektrárny - prakticky celý výkon v jádře co máme my jako ČR. Polsko staví tepelná čerpadla jako o život a my taky a celý region přijde o 70TWh výroby z JE během 2 let. to je celá spotřeba ČR. Čekáte levnou elektřinu možná přechodě , ale všechno co se letos vyrobí navíc z FVE do poslední kWh spotřebují nová tepelná čerpadla.

Petr Kamenice
22. leden 2023, 10:45

PRE jsou dobři vtipálci. Ještě v Prosinci jsem u nich měl cenu 5Kč ale to jim bylo málo tak mě od ledna zdražili na 9Kč. A teď básní o možném zlevnění :D

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se