Domů
Energetika v ČR
ERÚ varuje před sankcemi za ušlý zisk při předčasném ukončení smlouvy
Zemní plyn

ERÚ varuje před sankcemi za ušlý zisk při předčasném ukončení smlouvy

Energetický regulační úřad (ERÚ) varuje před smlouvami, které obsahují při předčasném ukončení smlouvy s dodavatelem elektřiny nebo plynu kromě standardní pokuty i sankci za ušlý zisk. Sankce přitom může být několikanásobně vyšší než pokuta samotná a vymáhaná částka se může ve výsledku pohybovat i v desetitisících korun, sdělil dnes úřad ČTK.

„Samotná pokuta za předčasné ukončení smlouvy se nejčastěji pohybuje okolo 5000 korun. To však některým dodavatelům nestačí a naúčtují spotřebiteli ještě ušlý zisk. Ve smlouvě toto ustanovení bývá uvedeno ve formě vzorce, kdy se ušlý zisk vyčíslí jako část očekávané spotřeby, kterou již nevyčerpáme. Než něco podobného podepíšete, počítejte,“ řekl dnes radní ERÚ Ladislav Havel.

Vzorec ušlého zisku podle úřadu typicky počítá s několika stokorunami za každou megawatthodinu (MWh), kterou měl spotřebitel podle dodavatele ještě odebrat, ale kvůli předčasnému ukončení smlouvy už neodebere. Množství těchto megawatthodin dodavatel zpravidla dovozuje z očekávané spotřeby, která se promítá i do nastavení záloh.

„Uvedu jeden příklad za všechny. S žádostí o pomoc se na nás obrátil senior, po kterém chtěl dodavatel zaplatit za předčasně ukončenou smlouvu přes 70.000 korun, a to od něj plyn odebíral sotva měsíc. I když šlo o extrémní případ, částky přesahující 10.000 korun už tak výjimečné nejsou,“ uvedl Havel.

Energetický úřad upozornil, že ujednání o smluvních sankcích jsou v textu smlouvy často skrytá, obtížně čitelná, či objektivně nesrozumitelná. „Pokud se vám zdá smlouva v oddílu pojednávajícím o sankcích příliš složitá a dodavatel se brání srozumitelnému vysvětlení, měli byste ji zavrhnout. Na trhu si můžeme vybírat přinejmenším z několika desítek nabídek, vyberte si takovou, která na vás nelíčí zákeřné pasti,“ řekla radní ERÚ Martina Zemanová.

Úřad připomněl, že délku smluv na dobu určitou uzavíraných s dodavateli energie dnes prakticky nic neomezuje a výjimečné tak nejsou případy, kdy se lidé uvazují i na deset let. „S tímto problémem by spotřebitelům mohla částečně pomoct novela energetického zákona, která zkrátí maximální možnou délku smluv na dobu určitou, čímž se omezí i sankce od toho odvozené,“ uvedla Zemanová. Novela, kterou se aktuálně zabývá Senát, počítá s tím, že maximální délka smlouvy se zkrátí na tři roky.

rdo mal

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.