Domů
Energetika v ČR
Fiala: ČR chce mít pod kontrolou klíčové tuzemské elektrárny
Vedení VVN

Fiala: ČR chce mít pod kontrolou klíčové tuzemské elektrárny

Česká vláda chce mít v blízké budoucnosti pod kontrolou celou síť tuzemských klíčových elektráren, tedy vlastní výrobu elektřiny. V televizním projevu k občanům to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Do pěti let chce země dosáhnout energetické suverenity. Prioritou bude jádro, podporu bude mít i fotovoltaika a tepelná čerpadla. Během přechodu k energetické suverenitě bude Česko podle Fialy čelit vysokým cenám a nejistotě dodávek z východu. Slíbil, že vláda domácnostem a firmám se zvládnutím drahých energií pomůže.

ČR se podle Fialy musí rychle vypořádat s hrozbou energetické závislosti na Rusku. Kromě plnění zásobníků na zemní plyn chce také navýšit kapacitu plynovodů a ropovodů ze zemí Evropské unie či získat další kapacitu v terminálech pro LNG plyn na moři.

„Musíme podporovat výstavbu bezemisních zdrojů energie. Naším pilířem bude jádro, ale masivně podpoříme i výstavbu fotovoltaických elektráren a budeme podporovat i využívání tepelných čerpadel,“ uvedl premiér.

Chce také zvýšit objem domácího bioplynu. Slíbil podporu investic do energetických inovací a úspor.

„Součástí naší strategie je, aby stát získal v blízké budoucnosti pod kontrolu celou síť tuzemských klíčových elektráren, tedy vlastní výrobu elektřiny,“ uvedl ministerský předseda.

ČR by měla být v budoucnu schopná vyrobit si sama maximum energie a vyrobit ji za přijatelné ceny, řekl Fiala. V případě dovozu plynu a ropy by měla mít možnost se sama suverénně rozhodnout, od koho a za kolik suroviny nakoupí.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(25)
Karel Navratil
22. červen 2022, 22:11

Jen samé kecy, přitom po revoluci byla priorita všechny podniky rozprodat, protože stát je špatný hospodář... Trh vše vyřeší :-) Nakonec meli ti komunisti recht..

Ladislav Novák
23. červen 2022, 10:04

To ještě nikdo neměl tušení, co v Německu a EU/EK vymyslí za zelené kravinium - Green-Deal. Tehdy byla řeč o svobodném trhu a volném pohybu zboží a služeb. Což dnes není ani náhodou.

Rejpal
22. červen 2022, 22:13

Bude to těžké, ale plán je to dobrý. Nicméně bohužel realita je taková , že pokud by dnes vláda začala dělat rozumnou energetickou politiku , pak bude trvat 20 let než se staneme relativně energeticky nezávislou zemí. Je to stejných 20 let co se spustil Temelín a v energetice jsme nedělali prakticky nic. Rozvoj fotovoltaiky je také dobrý v zásadě nemám nic proti tomu ,ale z hlediska státu jsou dotace diskutabilní , protože to není stabilní zdroj energie v létě s bateriemi snad , ale v zimě to prostě nefunguje dobře. Já osobně bych dotoval dálkové horkovody z jaderných elektráren. Možná by mohla vzniknou i dálková páteřní siť, do které by se časem mohly připojovat jednotlivá města. Zpátečka z horkovodu jde stejně do kondenzátoru , takže by z ní šlo využít i zbytkové teplo pomocí tepelných čerpadel. To by mohlo být extrémně levné , protože provozovatel toto teplo už nevyužije. a s jeho odběrem nemá prakticky žádné další náklady.

Ladislav Novák
23. červen 2022, 10:14

Fotovoltaika jedině bez státních dotací (včetně legislativního upřednostňování odběru za garantované ceny).

Potíž je, že bez dotací ztratí fotovoltaika smysl.

No a to vaše budování teplovodů z JE je taky nedomyšlený nápad. Pro bezpečnost chlazení JE tam chladíci věže stejně zůstat musí. Dukovany jsou blízko Brna, tam by možná výstavba ekonomický smysl měla.

Rejpal
23. červen 2022, 16:37

Zkuste občas trochu myslet rozvod tepla z JE není proto aby se ušetřilo za chlazení , ale proto aby se levné stabilní teplo dostalo ke spotřebitelům. Otázka finanční návratnosti investice do rozvodu není tak důležitá , takže buďto se to zaplatí a nebo se necháme vydírat přes dovoz plynu aktuálně od USA , Kataru , Alžírska a dalších dodavatelů. Ono totiž ve skutečnosti kromě uhlí žádný jiný domácí zdroj na vytápění budov v zimě nemáme

Ladislav Novák
23. červen 2022, 17:49

A máte spočteno, že se to zaplatí? :-)

Jan Stehlik
23. červen 2022, 18:52

Samozřejmě . Alternativa je jen fosil . A tam už dnes máte povolenku 2,5kč na kw . A to jste ještě nic nevyrobil . A bude huř.

Matěj
23. červen 2022, 14:40

K myslence toho horkovodu z JEDU. Kazdy ze ctyr reaktoru ma tepelny vykon 1375 MW, elektricky 510 MWe, zbytek je 865 MW tepla, krat ctyri reaktory = 3460 MW. Tolik zadne mesto nespotrebuje, takze chladici veze budou potreba vzdy. K uspokojeni tepla pro Brno+okoli by bohate stacilo odpadni teplo z jednoho reaktoru. Pro zajisteni dodavek i pri odstavkach by se stridaly dva reaktory. Tezko rict, jestli takova dalkova stavba bude realizovana, kdyz nejsme schopni efektivne stavet dalnice a zeleznice. Ale bylo by fajn, kdyby to vyslo a Brno by melo stabilni a levne dodavky tepla z Dukovan.

ll
27. červen 2022, 12:16

Teplo pro vytápení není ODPADNÍ teplo, ale teplo při kterém se zároveň vyrobí elektřina, prostě KVET a k tomu většinou musíš mít nějakou elektřinu vyrobenou kondenzačně. Ale jinak souhlas, pokud takový zdroj či fosil, tak vyrábět co nejvíce v režimu KVET.

Ivan Novák
22. červen 2022, 22:33

Taky mohl někdo panu premiérovi vysvětlit, že nedostatečnou nebo příliš nákladnou výrobou elektřiny ČR netrpí a v blízkých letech by trpět nemusela, a že cena nevzniká výrobou ale na trhu, tedy při nákupu a prodeji. Předvolební řeč humanitního vzdělance, bohužel v oblasti, kde se neorientuje, a proto bude oblafnut zkušenějšími šíbry a my s ním. "Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky" (Viktor Černomyrdin).

Maly Jarda
22. červen 2022, 23:41

Fiala nemá ani informace ani názory, Fiala má instrukce ..

Martin Svoboda
23. červen 2022, 01:59

Odkud?

Ladislav Novák
23. červen 2022, 09:54

EU/EK a EU-servilní koaliční vláda. :-)

Miloslav Černý
22. červen 2022, 23:02

S tou plánovanou JEDU by mu to odborníci a ekonomové měli vysvětlit, aby byl více v obraze. V opačném případě nám hrozí opětovný velký tunel v době, kdy to nebudeme mít vůbec zapotřebí. Ještě má čas si to důsledně rozmyslet

Rejpal
23. červen 2022, 00:08

A jak jako chcete vyrábět energii , když ne v jaderných elektrárnách - podle mě je logické postavit výrobu na jádře a vytápět s ním velká města a všechno v okolí co je jen trochu možné. Nebo je možné pokračovat v těžbě uhlí nejméně do roku 2100 a vytěžit všechno uhlí za limity. FVE u nás nebudou mít podíl vyšší než 6% konečné spotřeby energie více to nebude. 94% bude muset pocházet z jiných zdrojů. Současná koncepce postavená na plynu je mrtvá. V každém případě potřebujeme stavět jaderné bloky pro začátek tak 6 bloků.

Karel Navratil
23. červen 2022, 07:39

Babiš to napsal naprosto přesně.. Pravičácké vlády po revoluci všechny strategické podniky rozprodaly a zásobníky se sice plní, ale 3x dražší surovinou, než kdyby vyjednali nákup přímo, jako to mají jiné státy... Vlastně naší vůdci nás dohnali k chudobě...

Ladislav Novák
23. červen 2022, 09:59

No hlavně že nás Babiš zbavil 15% dódávek plynu z Norska nezávislých na Rusku a čerpá dotace na nesmyslnou produkci biopaliv... A navíc v EU schválil kdejaký nesmysl, kterému se teď musíme podřídit. A ještě k tomu za Babiše musí Česko zaplatit 85 mil. Kč za jeho prokázaný střet zájmů.

Přesto se najde dost hlupáků, kteří mu uvěří, že "za Babiše bylo líp". Babišovi určitě! :-D

Jan Stehlik
23. červen 2022, 14:57

Babiše nemusím , ale s norským plynem nemá nic společného . Ten kontrakt měla německá firma co nám ho dodávala , a protože byl drahý , tak jej neobnovila . Svět je jen o penězích a vyhrává levnější .

Ladislav Novák
23. červen 2022, 15:46

:-) Tak jsme vyhráli... :-D

Jan Stehlik
23. červen 2022, 18:53

My ne . Němci co nás inkasují . My platíme jejich krásné zisky z ruského plynu .

Jirka94535
23. červen 2022, 10:04

Dobrý den pane Navrátil. Trochu vás opravím. Strategické firmy, přirozené monopoly, např plynovody, začala prodávat až vláda Zemana. S ČEZem máte pravdu, část byla rozdána v kupónové privatizaci a od drobasů postupně vykoupena fondy. Například z identifikovaných institucionálních akcionářů bylo k únoru 2021 46,2% ze Severní ameriky. S tím už naštěstí nemůže vláda nic dělat. Patřit 30% ČEZu pouze českým minoritám, tak s námi asi pěkně zamává.

energetik
23. červen 2022, 08:49

Kolik že to bude nových rektorů do 5 let? To mu kdo poradil?

Milan Vaněček
23. červen 2022, 10:49

Jaké máme jistoty na 10 či 20 let:

1) do 15 (či 20) let u nás JE nepřibudou, ale mohou některé reaktory již skončit. JE nic rychle neřeší a řešit nemůže. Důležitá je jen kvalitní údržba a inovace stávajících JE

2) fotovoltaika v ČR pojede (po tunelu 2009-10 a následné blokádě nové výstavby větších instalací) ale to stačit nebude, bude to výborné jen v době letních veder/resp 8 měsíců v roce....

Celosvětově fotovoltaika je nejúspěšnější částí nové energetiky, nyní již přes 1 TW instalovaného výkonu, do 2030 překoná i celkovou výrobu elektřiny v jaderných elektrárnách po celém světě a bude dál silně růst.

3) premiér Fiala stejně jako naše jaderná lobby zcela ignoruje větrné elektrárny, které my potřebujeme především na zimu.

4) v roce 2023 (většině již do konce 2022) již prakticky každému vyprší staré smlouvy na elektřinu a teprve tehdy všichni pocítí ten masivní náraz růstu cen

5) to vyvolá silné úspory v domácnostech a průmyslu - což je jediný positivní efekt. Proti ale působí silné zdražování ve stavebnictví (izolace, ...)

Žabomyší války různých lobbystů a aktivistů k ničemu dobrému nevedou. To je další jistota. Je třeba pragmatický přístup ke krizi v cenách energií (viz třeba Francie či Slovensko, když už u nás je politicky nepřijatelný postup Maďarska). Ale myslet si že ČR zastaví celosvětový Energetický přechod je naprostá hloupost, na kterou těžce doplatíme.

A co bude po 20 letech u nás - to opravdu nelze předvídat, současné změny v Evropě jsou obrovské (na rozdíl od zbytku světa).

Ladislav Novák
23. červen 2022, 12:21

Německo a EU/EK jsou zářným příkladem nejhloupější energetické politiky na světě, do níž jsou silou moci Bruselu tlačeny i ostatní země. Teď přišel na řadu náraz hloupé hlavy do betonové zdi...

Maly Jarda
23. červen 2022, 12:39

Když se má něco rozkrást tak se to musí nejdřív kontrolovat .. to dá rozum

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se