Domů
Energetika v ČR
Jaderné elektrárny loni vyrobily zhruba třetinu české elektřiny
JE Temelín

Jaderné elektrárny loni vyrobily zhruba třetinu české elektřiny

Energetika v ČR
9 komentářů
20. březen 2022, 11:26
ČTK

Jaderné elektrárny se v loňském roce podílely na výrobě elektřiny v ČR z 36,6 procenta. Byly tak největším tuzemským producentem elektřiny. Na druhém místě byly hnědouhelné elektrárny, které vyrobily 35,1 procenta elektřiny. Vyplývá to z informací interaktivního modulu oborového webu oEnergetice.cz. Meziročně se ale podle něj podíl elektřiny vyrobené z jádra mírně snížil, v roce 2020 činil 37,2 procenta. V roce 2019 se největší částí podílely na výrobě elektřiny v Česku hnědouhelné elektrárny s podílem 38,9 procenta, jaderné elektrárny si tehdy připsaly 36,1 procenta.

Na třetím místě co do nejvyšší produkce se loni umístily plynové zdroje, které loni vyrobily přes deset procent elektřiny. Z biomasy se vyrobilo 3,1 procenta elektřiny, z černého uhlí 3,2 procenta a vodní elektrárny vyprodukovaly 3,1 procenta celkové české výroby elektřiny. Solární elektrárny si pak v loňském roce připsaly v ČR výrobu 2,8 procenta, přečerpávací elektrárny 1,5 procenta. Větrné elektrárny vyrobily 0,8 procenta celkové elektřiny a ostatní obnovitelné zdroje rovná tři procenta.

Po celý rok ale není poměr zdrojů stejný. Například v listopadu a prosinci se nejvíce elektřiny vyrobilo z hnědého uhlí. Stejná situace byla také v lednu a únoru. V lednu dokonce uhelné zdroje přesáhly 40 procent vyrobené elektřiny v celé ČR.

„Podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů je silně pod možnostmi, kterými by tyto domácí zdroje mohly přispět k produkci čisté energie. Posledních deset let se podíl zelené elektřiny na energetickém mixu pohybuje mezi 12 až 13 procenty. Pokud by bývalé vlády nezastavily jejich rozvoj, mohly jsme dnes pomocí solárních a větrných elektráren nebo bioplynových stanic pokrývat pětinu naší spotřeby elektřiny,“ řekl ČTK programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák.

Výrobu obnovitelných zdrojů lze přitom podle něj zvýšit do roku 2030 o zhruba pětinásobek pro fotovoltaiku – na 12 terawatthodin ročně, a pro větrné elektrárny na zhruba sedminásobek proti dnešku – na necelých pět terawatthodin ročně. Další terawatthodiny ročně mohou přidat bioplynové stanice, míní. „Celkem by tak Česko mít do roku 2030 z obnovitelných zdrojů okolo 20 terawatthodin ročně. Třetina domácí čisté spotřeby elektřiny by pak byla stoprocentně nezávislá na dodávkách energetických zdrojů z Ruska i spalování stále dražších fosilních paliv,“ uvedl Sedlák.

Energetická společnost ČEZ tento týden zahájila tendr na stavbu nového jaderného bloku Dukovan. Blok by měl stát do roku 2036. Vyhodnocení výběrového řízení by mělo být uzavřeno do konce roku 2024. Začít stavět se má v roce 2029.

Loni dodaly jaderné elektrárny Dukovany a Temelín do přenosové soustavy 30,73 terawatthodiny (TWh) elektřiny, meziročně o tři procenta více. Téměř tak vyrovnaly dosud rekordní rok 2013, kdy oba české jaderné zdroje vyrobily 30,75 TWh energie.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Vojvodik Petr
20. březen 2022, 17:05

A prodali ji v Lipsku.

Michal
20. březen 2022, 19:13

A co jako s Lipskem? Je to jen zúčtovací centrum pro celý český trh, protože lipská burza před časem koupila podíl v pražské energetické burze.

Emil
20. březen 2022, 19:40

S Lipskem se nám tu v poslední době objevila taková nezničitelná urban legend, že prý tam sídlí burza která nakoupí za pár korun elektřinu od českých výrobců, a pak tu samou elektřinu prodá za nekřesťanské peníze zpátky českým spotřebitelům. A ještě prý mají výrobci povinnost elektřinu prodávat právě tam a nikde jinde...

Martin
21. březen 2022, 07:23

Burza je jen jedna z možností jak komoditu zobchodovat. Nejčastěji se obchoduje mezi energetickými společnostmi napřímo (bilaterálně) nebo přes zprostředkovatele (brokery). Burza je vždy až jako třetí možnost, pže na poplatky a finanční jištění je tou nejdražší cestou.

Ano, ČEZ na burze obchoduje a pravděpodobně na českém PXE (patří pod EEX) je market maker, ale množstevně tam jde opravdu jen část a navíc ČEZ obchoduje na obě strany, tzn. nejenom prodává, ale v případě výhodných příležitostí je i na straně nákupu.

petr
20. březen 2022, 21:35

Škoda, že ten atomový dědek Grégr nepostavil 4 bloky v Temelíně a mohlo to být skoro vše vyřešeno...

Pak to doplnit OZE + 2000 MW v záložním uhlí a jedem na plný plyn a bez zemního plynu při výrobě elektřiny...

Martin P
21. březen 2022, 13:57

Rozhodně neplatí mantra, jak vše vyřeší trh a "penězchtivost kapitalistů". Stačí jeden psychopat a už jsme opět v úvahách postarat se co nejvíce hlavně sám o sebe (větší nikoliv však 100%ní , soběstačnost v základních věcech jako jsou potraviny, energetika, vodárenství, infrastruktura...

Josef Janovec
21. březen 2022, 08:26

Jak se měří výroba domácích FVE? Je vůbec nějaká povinnost sdělovat výrobu. Zajímají mě střešní domácí FVE. Nebo jde jen o součet přetoků.

Richard Vacek
21. březen 2022, 10:07

Měli bychom poděkovat zeleným, jihočeským matkám a dalším spolkům, že v jejich protijaderném boji nebyli tak zapálení, aby znemožnli stavbu stávajících jaderných bloků.

Rejpal
21. březen 2022, 21:36

A co takhle poděkovat Miloši Zemanovi , který se vysmál Rakousku a Rakouskem placeným poskorům a různým Kužvartům a dotavbu JE prosadil.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se