Domů
Energetika v ČR
Kompenzace dodavatelům energií za cenový strop se mají vyjasnit do konce roku
Elektroměr
Elektroměr

Kompenzace dodavatelům energií za cenový strop se mají vyjasnit do konce roku

O kompenzacích pro dodavatele elektřiny a plynu za zastropované ceny energií pro odběratele by mělo být jasno do konce letošního roku. V současné době podobu nařízení probírají meziresortní pracovní skupiny, následně by jeho finální podobu měla podle současného harmonogramu do konce roku projednat vláda. Na dotaz ČTK to uvedl David Hluštík z odboru komunikace ministerstva průmyslu a obchodu (MPO). Vládou nařízený cenový strop na energie začne platit od nového roku, podle dřívějších prohlášení vlády by náklady na opatření měly vyjít na maximálně 130 miliard Kč.

Vláda cenové stropy stanovila v říjnu, a to konkrétně na 6000 Kč za jednu megawatthodinu (MWh) elektřiny včetně DPH a 3000 Kč za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Strop platí pro domácnosti, malé a střední podniky a veřejné instituce, organizace a firmy bez obchodní povahy.

„Příprava kompenzačního nařízení probíhá, každý den se konají jednání k jeho správnému nastavení. Těch se pravidelně účastní jak členové mezirezortní pracovní skupiny zřízené k problematice zastropování pod Úřadem vlády, tak některých i zástupci energetického sektoru,“ řekl k současnému stavu Hluštík.

Stávající plány podle něj počítají s tím, že vláda měla výslednou podobu nařízení dostat k projednání do konce letošního roku.

Vládní strop na energie už dodavatele využívají v nových cenících pro příští rok. Zastropované ceny bude platit převážná většina odběratelů, kteří mají smlouvy na dodávky na dobu neurčitou. Zdražení se u jednotlivých klientů projeví různě, u průměrných domácností jde většinou o několik stovek korun měsíčně navíc. Ceny se naopak nemění u zákazníků se zafixovanými cenami.

sip ptd

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(30)
Milan Vaněček
7. prosinec 2022, 15:47

Tohle už je opravdu evropské šílenství. Příklad: elektrárny ČEZ vyrobí 1 MWh pod 1000 Kč.

"ČEZ prodej" na základě dlouhodobých smluv na burze nakoupil 1 MWh za 2-3 tisíce, ale na základě přímých smluv s ČEZ výroba většinu elektřiny za cenu jen okolo 1 tisíce.

Stát cenu pro spotřebitele zastropuje na 6 tisících za MWh, ČEZ prodej má cenu v ceníku cca 8 tisíc/MWh a tak mu stát bude doplácet ještě 2 tisíce za každou prodanou MWh. A "Pracovní skupiny" to potvrdí...

Ty peníze, co spotřebitelé zaplatí za elektřinu (v ČR přes 100 miliard Kč za rok) se jen přelejí do několika jiných kapes, ty nezmizí.

A v takovém světě tady žijeme.....

koumák
7. prosinec 2022, 16:46

Chci se zeptat, kde jste přišel na ty ceny, pane Vaněčku? A dále, ČEZ je povinen prodat za tolik, co vyrobí? Oni nepotřebují vytvářet zisk jakožto a.s.? Dále můj další dotaz- kde jste přišel na to, za kolik nakupuje ČEZ prodej a v jakém profilu? Nebo si vážně myslíte, že ČEZ má Baseloadové zákazníky s danou spotřebou, že náklady na odchylku a tvar diagramu spotřeby se ho netýká? Víte vůbec, z čeho se skládá cena EE pro zákazníka, nebo jen plácáte?

Milan Vaněček
7. prosinec 2022, 17:21

Koumáku, z veřejných solidních zdrojů. Vždyť to zde bylo na webu, jaké byly ceny předprodeje ČEZu na burze na rok 2022, 2023. Vždyť ČEZ se chlubí jak levně vyrábí elektřinu v JE (a ještě levněji v uhelných, ale tam je to +povolenky).

Samozřejmě ČEZ potřebuje vytvářet zisk, třeba aby zaplatil za Dukovany 2, ale zisk v regulovaném prostředí (kvazimonopoly) musí být přiměřený. Co to je "přiměřený" rozhoduje regulátor=stát.

Náklady na regulaci sítě (stále u nás klesající, viz nedávný příspěvek zde) jsou směšně malé ve srovnání s cenou za MWh pro spotřebitele.

Z čeho se skládá cena pro spotřebitele vidí každý gramotný odběratel z každoročního vyúčtování, které jsme právě nedávno dostali.

Zkrátka: někteří lidé by rádi zdůvodnili každou šílenost, resp jen krčí rameny a říkají: jinak to néééjde.

Emil
7. prosinec 2022, 17:26

V takovém stavu tady nežijeme, takový stav jste si vymyslel vy. 1 MWh pod 1000 Kč vyrobí ČEZ jedině v již zaplacených jaderných a vodních elektrárnách, zbytek výroby je mnohem dražší. A zisk z těch jaderných elektáren je plně zasloužený za to, že nepodlehl tlaku zelených aktivistů a tyto zdroje dostavěl a předčasně neodstavil.

ČEZ prodej samozřejmě nakupuje za tržní ceny jak na burze tak na základě přímých smluv s ČEZ výroba, je vyloučené aby to bylo výrazně pod tržní cenou, jsou na to zákony.

Pokud ČEZ prodej nakoupil na základě dlouhodobých smluv, tak taky na základě dlouhodobých smluv prodal koncovým spotřebitelům, nikdo si nenakupuje významná množství elektřiny "do foroty", nakupuje si jen tolik kolik je schopný prodat.

Stát cenu zastropoval na 6 tisících za MWh, ale v tom nejsou náklady distribuce, která kupodivu taky není zadarmo, proto je v ceníku 8 tisíc a ne 6 tisíc.

Milan Vaněček
7. prosinec 2022, 21:05

ad Emil: 1)cituji - "ČEZ prodej samozřejmě nakupuje za tržní ceny jak na burze tak na základě přímých smluv s ČEZ výroba"

ty forwardové nákupy (=většina) na rok 2022, 2023 jsou dělány před rokem či dvěma, ceny byly v té době opravdu nízké, 100 EUR i méně, jak uvádím a jak zde kdysi uváděl i Emil (nearchivuji si vše co Emilova kancelář řekne, jako to dělá Emil s mými výroky, ale mám sloní paměť).

2)cituji - "Stát cenu zastropoval na 6 tisících za MWh, ale v tom nejsou náklady distribuce, která kupodivu taky není zadarmo, proto je v ceníku 8 tisíc a ne 6 tisíc." Opět obvyklá Emilova mystifikace. Podívejme se na Internet, tzb.info, srovnání cen

např. nejrozšířenější tarif pro domácnosti ČEZ, sazba D02d zastropováno na 8,17 Kč/kWh, nezastropovaná cena 13 Kč/kWh. Je to ještě mnohem horší než jsem si myslel !!

To se stát prohne (teda my, daňoví poplatníci mu to zaplatíme)

Víte kolik byla cena D02d v roce 2010? 2,18 Kč (z toho silová elektřina 1,77 Kč). To je 5,96krát více !!!

Emil je zcela mimo mísu (opět: beru dle tzb.info nejobvyklejší tarif drobných spotřebitelů, vše s DPH).

Samozřejmě dřív bývaly náklady distribuce významné vzhledem k nízké ceně silové elektřiny. To se ale v současnosti zcela obrátilo, cena silové elektřiny je naprosto dominantní, to snad Emil ví.

Evropa zešílela, i když ti co na tom vydělávají si to nemyslí (naopak, myslí si jak všechny krásně oškubali).

Emil
7. prosinec 2022, 21:51

Ad 1) Ano, Vaněčku, ty forwardové nákupy byly dělány nízké, před rokem či dvěma byly dělány za ceny nejen pod 100 €/MWh, ale i pod 50 €/MWh, a v té době byly také dělány podobně nízké forwardové prodeje (po započtení standardní marže). Sám mám jeden takový ještě na rok a půl, i když ne od ČEZu. Takže kdo si tehdy zafixoval elektřinu na dlouho, má ji stále extrémně levnou, pro tyto zákazníky ČEZ prodej nakupoval elektřinu. Pro ty které získal např. až po pádu Bohemia Energy žádnou elektřinu nakoupenou neměl, tak ji musel dokupovat dodatečně za ceny mnohem vyšší, ale z dnešního pohledu pořád ještě velmi levné. A kdo chce k ČEZu přejít dnes, nebo mu skončí fixace, tak zkrátka platí aktuální tržní cenu (resp. zastropovanou), tak to bylo vždycky a dál to tak bude. Nějaký průměr o struktuře cen zákazníků vůbec nic nevypovídá.

Ad 2) To je ale vaše mystifikace, Vaněčku, s těmi osmi osmi tisíci jste přišel vy sám, cituji vás: "Stát cenu pro spotřebitele zastropuje na 6 tisících za MWh, ČEZ prodej má cenu v ceníku cca 8 tisíc/MWh". Já jsem pouze upozorňoval na to, že ČEZ ani nikdo jiný nemůže mít v ceníku těch 6 tisíc za MWh, když je k tomu potřeba započítat např. náklady distribuce, takže se laskavě nesnažte házet vaše vlastní mystifikace na mě.

Platby státu na rozdíl mezi tržní a zastropovanou cenou pro spotřebitele neplatí daňoví poplatníci ale převážně energetické firmy, kterým byl téměř veškerý zisk sebrán (zdaněn) právě na pokrytí těchto nákladů, takže tím kdo je tu "zcela mimo mísu" jste opět vy, Vaněčku.

koumák
7. prosinec 2022, 22:56

Jako nemá smysl s vámi diskutovat, když jste přesvědčen, že se cena EE řídí pouze forwardy. Stejně tak, kdy ani netušíte, co určuje konečnou cenu EE pro zákazníka, co je odchylka, náklad tvaru diagramu , co jsou systémové služby v distribuci, které jsou v posledním roce o 50% dražší, co jsou služby OTE, které jsou dvojnásobné za poslední rok. A že na burze musí dodavatel skládat něco jako margin call, na který si i ten ČEZ musí půjčit ( a s úroky splácet) ani nemluvě. Vy vidíte pouze jednu hodnotu máte dojem, že to je konečná cena. Ne, opravdu není.

Milan Vaněček
8. prosinec 2022, 16:23

ad Veselé Vánoce: Máte pravdu, je to opsáno z ceníku, ale nesečteno: silová elektřina 1,779 + distribuce 2,182 + ostatní služby ...=4,35 Kč/kWh.

Podstatná je ta silová elektřina, 1,779 Kč/kWh. To je obrovský nárust nyní, že ano. A to ještě po roce 2010 silová elektřina klesala...

Milan Vaněček
9. prosinec 2022, 09:29

Koumáku, změňte si nick, ten Váš Vám nesedí. Pochopte, že "jedna nula" dělá ve výdajích moc. Zvýšení penzí o 20% srovnejte se zvýšením ceny elektřiny o 200% i více.

O mě nemějte starosti, ale já nejsem typický důchodce, stále občas pracuji.

A co jsou to ti Vaši, cituji: ...je jak ose bavit s dezolátem... ??

A uvědomte si že obrovské peníze (přes 100 miliard ročně) nemizí, jen se v ČR přesouvají od milionů spotřebitelů do pár kapes "energetického výrobního a obchodního" oligopolu.

feliz navidad
8. prosinec 2022, 09:48

V roce 2010 byla koncová cena v tarifu D02d 4,35 Kč/kWh. Těch 2,18 jste si vycucal z prstu.

https://www.nazeleno.cz/energie/ceny-energii/cena-elektriny-2010-nejlevnejsi-je-cez-s-4-35-kc-kwh-nejvice-usetrime-s-pre.aspx

koumák
8. prosinec 2022, 22:08

Pane Vaněčku, zeptám se vás- vy máte nižší výplatu, než v roce 2010? Nezdá se vám ubohé srovnávat cenu před 12 lety , v době nejtužší finanční krize s dneškem? Co si jako představujete, že například zaměstnanci na straně výroby a obchodu mají kvůli vaší ehmmm, slepotě stejné mzdy? Že náklady na výrobu zůstaly stejně? Diskuze s vámi je jak ose bavit s dezolátem Okamurou či Vráblem!

Petr prochaska
7. prosinec 2022, 17:24

John koupil elektřinu na burze za 50 EUR, prodal ji ČEZu za 400 EUR, 200 EUR je zastropovaná cena a zaplatí ji spotřebitel. 200 EUR dostane ČEZ od státu na zastropování.

koumák
7. prosinec 2022, 22:49

Tak to chci vidět, co se šušká, tak kompenzace mají být 350 Kč/MWh u NN a 250 Kč/ MWh u VN . A navíc- do 12.12. musí být u operátora nahlášeny změny dodavatele, aby mohla být změna provedena k 1.1.2023. Zatímco o kompenzacích se má jednat pře Vánoci! Takže to zatím vypadá, na Černého Petra pro všechny dodavatele! Ano ,tak tady žijeme, pane Prochasko a pane Vaněčku!

Milan Vaněček
8. prosinec 2022, 08:41

koumák a Emil hájí současné vysoké ceny silové elektřiny (ano Emile, článek je o silové elektřině a moje reakce v 15:47 je k věci jen o silové elektřině, ale Vy do toho zase matláte poplatky...., aby jste odvedl pozornost).

Že je systém špatný a dává špatné ceny, zneužité velkými hráči, říkají i ekonomové

pravniradce.ekonom.cz/c1-67145220-volny-trh-s-energiemi-se-v-krizi-neosvedcil-rika-sef-white-case-vit-stehlik

Ale je zřejmé, že ti, kterým vyhovuje ho budou dál hlásat jako ten nejlepší co je. Spotřebitelé, vydaní na pospas kvazimonopolům, však vidí, že současná situace je to nejhorší co nás potkalo po roce 2000.

richie
11. prosinec 2022, 22:38

Milan Vaněček 8. prosinec 2022, 15:11

... cenovou krizi v energetice, do které nás energetická politika našeho státu dostala. ...

tak toto uz je ina (pod)uroven ..

Emil
8. prosinec 2022, 09:07

Koumák ani Emil vysoké ceny elektřiny nehájí, to jen Vaněčkovi opět došly argumenty, tak staví slaměné panáky jako obvykle. Poplatky jste do toho začal matlat vy sám. A kdo tu kde hlásá tento systém "jako ten nejlepší co je"? Toto tvrzení jste si zase vymyslel vy sám, Vaněčku. Současná situace je způsobena přesně tím, co jste tu vy sám léta hlásal, tj. cituji: "Plynové elektrárny (investičně velmi levné) jsou pak nejvhodnějším způsobem překonání intermittance slunce a větru."

Milan Vaněček
8. prosinec 2022, 11:36

ad píár agentura Emil: Samozřejmě "Plynové elektrárny (investičně velmi levné) jsou pak nejvhodnějším způsobem překonání intermittance slunce a větru", jak jsem hlásal. To plně platí v USA a platilo by to i v Německu, kdyby nepřišlo o levný zdroj zemního plynu. To USA mají.

Samozřejmě, když máte přes 50% elektřiny z elektráren vodních, tak ani ty plynové elektrárny moc nepotřebujete.

Jaderné elektrárny jsou pak nejméně vhodným doplňkovým zdrojem elektřiny z OZE, neboť jsou extrémně drahé investičně, proto by měly běžet nepřetržitě, což jde proti FVE a VtE, jsou závislé na palivu a produkují nebezpečný odpad.

To jsou věci ve světě energetiky již zcela jasné, dlouhodobě ověřené.

Emil
8. prosinec 2022, 11:55

Ad píár agentura Vaněček: dost zoufalá snaha omlouvat současnou krizi způsobenou obrovskou závislostí na ruském plynu tím, že v USA tento problém nemají a že by to neplatilo v Německu, kdyby si tuto závislost nevytvořilo. Roky jsme tu na nebezpečí této závislosti upozorňovali a Vaněček to léta bagatelizoval.

"Když máte přes 50% elektřiny z elektráren vodních, tak ani ty plynové elektrárny moc nepotřebujete", drobná vada je v tom, že "přes 50% elektřiny z elektráren vodních" ani náhodou nemáme a nikdy mít nebudeme.

"Logika" Vaněčka je skutečně kouzelná. Nízkoemisní zdroj s koeficientem využití kolem 80 % a se "závislostí" na palivu, které je v uskladněné v areálu elektrárny na roky dopředu, je prý nejméně vhodný doplněk ke zdroji s koeficientem využití mezi 10 a 20 %, takže je prý lepší použít drahý, nespolehlivý a vysokoemisní fosilní plyn. To jsou věci které jsou "jasné" leda tak ve Vaněčkově hlavě a v hlavách podobně smýšlejících "expertů", kteří nás přesně do této krize dostali.

Milan Vaněček
8. prosinec 2022, 15:11

Píár agentura mele o závislosti Německa na ruském plynu (to ať si řeší Němci sami, vyřešili to uhlím) a zapomíná 100% závislost ČR na ruském jaderném palivu, na ruských jaderných reaktorech. To je rozhodující pro naši výrobu elektřiny, výrobu v plynových elektrárnách ČR nepotřebuje (ve VtE je zcela na chvostu EU, a "nestabilní výrobu" v nich nemusí doplňovat). Ale lacinou výrobu vyšší než je naše spotřeba dovede naše politika přeměnit ve vysoké ceny. Bravo a k tomu se přidá píár....

A obhajuje neustále cenovou krizi v energetice, do které nás energetická politika našeho státu dostala. Máme největší propad reálné mzdy zaměstnanců v ČR v rámci EU. Energetická chudoba hrozí milionům našich občanů.

Emil
8. prosinec 2022, 15:56

Píár agentura Vaněček se tu stále zoufale snaží bagatelizovat obrovský průšvih se závislostí na ruském plynu, do kterého se celá Evropa (nejen Německo) dostala, a který ovlivňuje životy každého Evropana, pohádkami o bájné závislosti na jaderném palivu, i když ho má každá elektrárna zásobu na několik let dopředu, a tedy má dost času přejít na palivo od jiného dodavatele, jako to např. udělal Temelín, a tím pádem neovlivňuje vůbec nikoho a na cenu energií v Evropě to má vliv nulový. Což se o chybějícím ruském plynu rozhodně říci nedá.

Trh s energiemi je v Evropě propojený, což neustále Vaněček ignoruje, pokud se mu to zrovna nehodí do krámu, když zrovna nechce stavět "naše" větrné elektrárny na Baltu. Závislost na plynu se u nás projevuje už jen tím, že jsme součástí společného evropského trhu, a jeho nedostatek se samozřejmě neprojevuje jen v energetice ale i v mnoha dalších odvětvích, což Vaněček také zamlčuje. "Naše politika" s tím tedy těžko něco nadělá, když jsme na tento společný trh již před desítkami let vstoupili.

Neustále cenovou krizi v energetice tu nikdo neobhajuje, to jen Vaněček neustále staví slaměné panáky a podsouvá ostatním něco co nikdy nenapsali. A na té energetické chudobě mají největší podíl právě postoje, které on dlouhodobě zastává.

Milan Vaněček
8. prosinec 2022, 16:28

Emil má úplnou pravdu, já určuji energetický postoj ČR, ČEZ a jeho píár agentury mají vliv zanedbatelný (POZOR, IRONIE).

A elektřina není komodita, kterou naložíte na náklaďák a odvezete, od nás může odejít dráty jen malá část denní výroby ven.

Emil
8. prosinec 2022, 16:50

Nic takového jsem opět nenapsal, psal jsem že to způsobily stejné postoje jaké Vaněček zastává, on opět překrucuje a překrucuje, jinak totiž ani diskutovat neumí.

A se sousedy jsme natolik dobře propojení, že lze dráty přenášet více než dostatečnou část denní výroby na to, aby byly ceny silové elektřiny víceméně stejné jako u většiny sousedů, zejména jako jsou právě v Německu, což Vaněček velmi dobře ví, ale vytahuje to jen když se mu to zrovna hodí do krámu.

koumák
8. prosinec 2022, 15:50

Pane Vaněčku ,vy máte fakt problém jak s pochopením psaného textu tak s logickým uvažováním. Já ani Emil nic nehájí, jen máme pohled zevnitř, víme, že to vůbec není pro dodavatele taková "sláva", jak se snažíte vytrubovat do světa. Protože pokud bude strop 5000 Kč/ MWh už v tarifu( s tvarem TDD, odchylkou) a cena bude jako dnes 396 EUR/MWh, tak dodavatele kompenzace 250Kč/ MWh fakt nespasí. Trojčlenku snad zvládnete, ne?

Milan Vaněček
9. prosinec 2022, 19:03

Koumáku, tak ještě jednou, pro pochopení: to že je dnes spotová cena 396 EUR/MWh znamená pouze, že v ČR

cca 90-99% elekřiny, distribuvané ten den bylo nakoupeno (předkoupeno) za ceny od 100-150 EUR/MWh, něco málo procent za cenu nad 150 EUR/MWh a 0,...% bylo koupeno ten den za těch 396 EUR/MWh.

Proč mají miliony spotřebitelů v ČR platit tu dnešní spotovu cenu (pardon, po 1.1.2023 jen "zastropovanou" část z ní)??? A zbytek pak stát (daňoví poplatníci) by měl doplatit těm dodavatelům.

"Chudáci dodavatelé" s kompenzací POUZE .... Kč (POZOR, IRONIE).

Koumáku, změňte si nickname.

Emil
9. prosinec 2022, 19:19

Vaněčku, přestaňte tu laskavě mystifikovat, miliony spotřebitelů v ČR neplatí dnešní spotovou cenu ani zastropovanou část z ní, dnešní spotovou cenu platí jen zanedbatelné procento spotřebitelů s cenami navázanými na spotový trh. Naprostá většina spotřebitelů platí pevně danou cenu, která je na dnešní spotové ceně naprosto nezávislá. Změňte si nickname sám, měl bych pro vás pár návrhů, všechny jsou sice v rozporu s pravidly diskuze, ale není těžké si je domyslet...

Petr prochaska
8. prosinec 2022, 14:06

Cenové stropy mají platit až od 1.1.2023, takže jestli je to jak píšete, tak vůbec můžou být distributoži rádi, že jim vláda něco dá. Co vím, tak povinnost stropů je až od 1.1.2023

koumák
8. prosinec 2022, 15:53

Pane Prochasko, distributorům je úplně jedno, kolik bude či je kompenzace, oni s nimi nemají co do činění, vážně!

Jirka94535
8. prosinec 2022, 06:49

Na vašem příkladu je pane Procházka vidět, o jaký nesmysl se může jednat. Mohou vydělávat obchodníci na kompenzacích za uměle přemrštěné ceny pro koncáky. A už se tak děje.

Kompenzace ve výsledku nebude platit stát (zatím), ale výrobci "kterým byl téměř veškerý zisk sebrán a zdaněn právě na pokrytí těchto nákladů" (použil jsem větu diskutujícího výše, lepší jsem nevymyslel).

Je otázka, zda dvojí zdanění projde případnými želobami. Můj názor je, že v právním státě by projít nemělo, navíc je v rozporu s Nařízením EU.

jetojanek
8. prosinec 2022, 04:06

Zda se mi to, nebo je státní kompenzace festival nekompetentnosti státu? Tohle mělo být jasné tak měsíc potom, co se rozhodlo o zastropování.

Fakt bych chtěl podnikat v byznysu, kde koupíte za 400, prodáte za 180, živíte zaměstnance a jen se modlíte, abyste něco (veškerou ztrátu a nějaký přiměřený zisk) dostal... ?

koumák
8. prosinec 2022, 15:55

Ne, to se vám opravdu nezdá, a až příští rok budou dodavatelé padat jako zralé hrušky, tak to poznáme všichni.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se