Domů
Rychlé zprávy
Plzeňská Škoda JS chce při dostavbě JE Dukovany zapojit co nejvíc svých kapacit
Reaktorová část 4. bloku jaderné elektrárny Mochovce, na technologiích se významně podílí i Škoda JS (zdroj Slovenské elektrárne).

Plzeňská Škoda JS chce při dostavbě JE Dukovany zapojit co nejvíc svých kapacit

Rychlé zprávy
2 komentáře
17. červenec 2024, 21:17
ČTK

Plzeňská Škoda JS, výrobce a dodavatel zařízení pro jadernou energetiku, chce při dostavbě JE Dukovany korejskou společností KHNP zapojit co nejvíc svých výrobních, inženýringových i servisních kapacit. Pro oba uchazeče tendru zpracovala nabídky na dodávky konkrétních zařízení. Má ale také ambice i v montáži a spouštění dílčích provozních souborů, koordinaci montáží či projektování. Firma chce hrát v největší a nejdražší zakázce novodobé České republiky stejně důstojnou roli, jako má například při nynější dostavbě JE Mochovce, sdělil dnes ČTK předseda představenstva a generální ředitel Škoda JS František Krček.

Další plzeňská společnost, Doosan Škoda Power, uvedla, že bude dodavatelem turbíny pro nové dva bloky v Dukovanech. Na dotaz ČTK to odpoledne sdělil provozní ředitel Doosan Škoda Power Daniel Procházka.

Premiér Petr Fiala (ODS) dnes oznámil, že korejská firma postaví nové jaderné bloky v Dukovanech. Zatím půjde o dva reaktory, vláda ovšem bude ještě s vítězem jednat o opci na výstavbu dalších dvou bloků v Temelíně. Cena za jeden reaktor při výstavbě dvou bloků je při současných cenách 200 miliard korun. Kabinet dal korejské společnosti přednost před francouzskou firmou EDF.

„S oběma uchazeči o tuto zakázku, EDF i KHNP, jsme byli v pravidelném kontaktu a jednali s nimi před vyhlášením výsledků tendru o širokém spektru dodávek,“ uvedl Krček.

Vzhledem k tomu, že nabídky podléhaly dohodám o mlčenlivosti, nemůže být zatím plzeňská firma konkrétnější. „S vybraným preferovaným uchazečem, korejskou KHNP, budeme nyní jednat už o konkrétním rozsahu našich dodávek a činností včetně finančního objemu. Rádi bychom usilovali i o to, aby role Škoda JS mohla být výhledově rozšířena o její know-how spojené s budoucí údržbou nových bloků, neboť máme v této oblasti dlouholetou praxi a dobré reference, a s dodávkami náhradních dílů,“ uvedl Krček. Firma se aktuálně mimo jiné podílí na výstavbě jaderné elektrárny Hinkley Point C v Británii, dokončuje čtvrtý blok ve slovenské JE Mochovce a dodává svá zařízení nebo poskytuje servis v řadě dalších jaderných elektrárnách nejen v Evropě.

Doosan Škoda Power uvítala vítězství KHNP v tendru. „Znamená to, že turbínu pro nové dva bloky v Dukovanech budeme zajišťovat my v Doosan Škoda Power. Jsme hrdí, že se můžeme podílet na české energetické budoucnosti. Je to práce na celou dekádu, samotná výroba turbíny trvá zhruba dva roky, předchází jí projekční a konstrukční práce, výběr dodavatelů a další přípravné činnosti. Spolu s tím nabízíme možnost servisovat zařízení až po dobu 70 let,“ uvedl Procházka. Finanční objem dodávky neuvedl. Společně se svou mateřskou společností je podle něj Doosan Škoda Power připravena dodat v daném čase nejen turbíny, ale i další zařízení strojovny společně s dalšími partnery. „Těší nás, že český stát takto rozhodl na základě jasných kritérií. Důvěru ve spolupráci na prestižní zakázce chceme společnosti vrátit i formou investic do rozvoje technického vzdělávání a transfery nových technologií pro výrobu zelené energie, jako jsou generátory elektřiny a vodíkové či plynové turbíny,“ dodal Procházka.

„Řada zkušeností využitelných pro budoucí servisování se dá získat právě během výstavby nových bloků. I proto bude z hlediska nejen Škoda JS, ale i celého českého průmyslu důležitý rozsah a význam dodávek, které české firmy získají,“ dodal Krček.

Další firmou z Plzeňského kraje, kterou KHNP zmínila, je menší firma INFER. Podle svého webu se zaměřuje na dodávky potrubních systémů a komponentů, technologických celků, armatur a hutního materiálu. Specializuje se na dodávky do energetiky, petrochemie, rafinerií, vodohospodářství a automotivu. „Naše společnost byla součástí delegace odborníků a představitelů českých firem, která se zúčastnila pětidenní návštěvy Jižní Koreje na pozvání společností KHNP a KEPCO KPS,“ uvedla minulý týden firma na svém facebookovém profilu. Její zástupci navštívili mimo jiné jadernou elektrárnu KHNP a seznámili se s technologií a údržbou korejských jaderných elektráren. „Tato zkušenost nám umožnila získat hlubší vhled do korejských postupů a technologií, což je pro naši další spolupráci klíčové.Těšíme se na další spolupráci a rozvoj vzájemných vztahů s KHNP a KEPCO KPS,“ dodala firma.

lap gcm

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Petr prochaska
18. červenec 2024, 09:07

Stanjura píše: " Náklady na 1 blok budou cca 200 mld., výdaje za přípravné práce v příštích 5 letech cca 80-85 mld Kč." Co v těch 200 mld. není, kolik tedy jsou reálné náklady na jeden blok?

Emil
18. červenec 2024, 09:09

Jak jste přišel na to, že to v těch 200 mld. není?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se