Prověrka MAAE prokázala zvýšení bezpečnosti na českém reaktoru LVR-15
Jaderná bezpečnost je klíčovým prvkem provozu každého jaderného zařízení. Mezinárodní agentura pro atomovou energii prostřednictvím misí kontroluje jaderná zařízení a upozorňuje na možná vylepšení jak organizačních, tak provozních bezpečnostních programů. Nedávno taková mise zkontrolovala český výzkumný reaktor LVR-15.
Česká republika provozuje celkem 9 štěpných jaderných reaktorů (6 energetických, 2 výzkumné a 1 výcvikový). Bezpečnost provozu takových zařízení je klíčová a její zvyšování patří mezi hlavní zájmy provozovatelů takových zařízení. Jadernou bezpečnost lze zvyšovat především díky bezpečnostním standardům a doporučením mezinárodní agentury, či připomínkám a návrhům externích agentur.
Mezinárodní agentura pro atomovou energii prostřednictvím svých misí hodnotí jaderné provozy v členských státech. Mise jsou dobrovolné a jejich hlavním cílem je zvýšit jadernou bezpečnost daného zařízení pomocí identifikace slabých míst v zařízení. Integrované bezpečnostní hodnocení výzkumných reaktorů (mise INSARR) jsou prováděny na žádost členského státu.
Podobná mise nedávno navštívila výzkumný reaktor LVR-15 v Řeži u Prahy. Hlavním cílem mise bylo zhodnotit stávající stav zařízení i personálu a vyhodnotit zahrnutí připomínek z předchozí mise. Ta byla vyslána v roce 2003.
Šestičlenný tým mise INSARR hodnotil bezpečnost reaktoru LVR-15 celkem 8 dní. Mezi členy byli nejen pracovníci MAAE, ale také odborníci z Argentiny, Nizozemska a Slovenska. Členové hodnotili nejen organizaci a vedení, ale i technické aspekty. Mezi ty patřily například bezpečností analýzy, programy provozu a údržby, radiační ochrana či experimentální vybavení reaktoru.
Nedávno provedená mise INSARR byla první misí provedenou od začátku pandemie COVID-19.
Členové mise pochválili efektivnost zajištění administrace a bezpečného provozu zařízení během pandemie. Také zjistili zdokonalení nejen ve výcvikových plánech a údržbě zařízení, ale také při generační obměně personálu.
Navzdory tomu mise doporučila další zvyšování bezpečnosti na LVR-15. Mezi hlavní oblasti k vylepšení patří posílení organizační struktury a jasné vymezení rolí a povinností zaměstnanců, zvýšení účinnosti výboru pro bezpečnost v rámci Centra výzkumu Řež (CVŘ) pomocí rozšíření jeho působnosti. Na závěr by měly být zpracovány pracovní procedury zahrnující nové experimenty, modifikace, či provozní bezpečnostní programy.
Dle závěrečné zprávy týmu MAAE by pracovníci měli zapracovat také na procedurách řešení abnormálních situací jako je například zaplavení, seismická aktivita či celková ztráta napájení. Standardní provoz by měl být doplněn a zdokonalen zejména v rámci instrukcí pro pracovníky a praktikách radiačního monitorování.
„Požádáním o misi INSARR CVŘ ukázalo své silné závazky k bezpečnosti a jejímu dalšímu zvyšování. Vzhledem k dlouhé životnosti a využívání reaktoru, by měly pokračovat práce na úpravách a modernizaci zařízení. Tyto práce by měly být rozšířeny o bezpečnostní analýzy a procedury identifikované k možnému vylepšení,“ sdělil Amgad Shokr, vedoucí oddělení bezpečnosti reaktorů v MAAE.
„Vážíme si podpory MAAE zejména s ohledem na omezení vyplývající z celosvětové pandemie. Mise INSARR nám poskytuje cenná doporučení a návrhy v rámci dalšího zvyšování bezpečnosti provozu. Zavázali jsme se k jejich zavedení na našem zařízení,“ uvedl Ján Milčák, vedoucí oddělení provozu reaktoru v CVŘ
Základní informace o LVR-15
Výzkumný jaderný reaktor LVR-15 je lehkovodní reaktor bazénového typu. LVR-15 je nejvýkonnějším výzkumným reaktorem v České Republice. Jeho provoz začal v roce 1957 a od té doby prošel významným zdokonalením. Jedno z největších zdokonalení bylo provedeno v období od roku 1988, kdy byl zvýšen nejen výkon reaktoru, ale také bezpečnost jeho provozu.
LVR-15 je využíván zejména k výrobě medicínských radiofarmak jako například 99-Mo, 113-Sn, či 188-W. Kromě výroby radiofarmak se reaktor využívá k výzkumným a vědeckým účelům jako například ozařování materiálů, či neutronové aktivační analýze.
Mohlo by vás zajímat:
Koukám že všichni čerpali ze stejného článku na WNN. Protože všichni mají stejnou chybu.
Reaktor LVR-15 je reaktor Tankového nikoliv Bazénového typu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se