Domů
Energetika v ČR
V Česku by mohly vznikat energetické komunity, návrh podpořila Sněmovna
Komunitní fotovoltaická elektrárna na střeše domu Elmore House v lonskýnském Brixtonu. Zdroj: EDF
Zdroj: EDF

V Česku by mohly vznikat energetické komunity, návrh podpořila Sněmovna

V tuzemsku by mohly vznikat energetické komunity, které mezi sebou budou moci sdílet místně vyrobenou elektřinu, a to prostřednictvím distribuční sítě. Novelu energetického zákona, která to má umožnit, dnes v úvodním kole podpořila Sněmovna. Novela umožní také sdílení vlastní vyrobené elektřiny na jiném předávacím místě, například z chalupy do bytu.

Ministerstvo průmyslu předložilo novelu s cílem využít možnosti obnovitelných zdrojů a snížit závislost na fosilních palivech, řekl ministr Jozef Síkela (za STAN). Podle vlády reaguje novela na současnou kritickou situaci na trhu s energií. „Je to revoluční návrh zákona, je to logické doplnění moderní energetiky,“ řekl zpravodaj Ivan Adamec (ODS). Zákon je podle něj připraven dobře. Podotkl, že návrh představuje spíš hledání úspor než byznys a také zlepšení stavu ve využívání obnovitelných zdrojů.

Místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO) označil novelu za energetický zákon roku. Považuje předlohu za správný krok a dodal, že hnutí ANO ho nebude blokovat. Dodal ale, že komunitní energetika nezařídí vše, ale musí být dobře naplánována, a to včetně ekonomické stránky. Podporu návrhu vyjádřil i klub SPD.

Návrh zavádí energetická společenství jako nové účastníky trhu. Základem těchto společenství, které se stanou právnickou osobou, družstvem nebo spolkem a budou registrovány na Energetickém regulačním úřadu, bude společná výroba energie například solárními nebo větrnými elektrárnami a její následné sdílení mezi členy. Půjde například o sdílení energie mezi domácnostmi nebo různými komunitami, jako jsou obce, školy, úřady nebo podniky.

Ilustrační foto

Vláda v návrhu dočasně omezila rozsah a regionální působnost společenství na 1000 odběrných míst a maximálně tři sousedící obce s rozšířenou působností. Omezení má platit do 30. června 2026. Další novinkou je například omezení hlasovacích práv pro členy komunit, kdy každý může mít maximálně desetinový podíl. Vzniknou má také Elektroenergetické datové centrum, které bude sledovat výrobu a spotřebu elektřiny v soustavě.

Novela nově zavádí také institut aktivního zákazníka, což umožní sdílení vlastní vyrobené elektřiny v jiném předávacím místě, například z chaty do bytu. Takovéto sdílení bude možné z jednoho místa až na deset předávacích míst, tedy například v rámci širší rodiny, firmy s více provozy nebo několika úřadů v obci. Sdílet elektřinu budou moci fyzické i právnické osoby, obce i neziskové organizace. Počet členů se bude počítat podle počtu předávacích míst. Novela zavádí institut zranitelné osoby a zranitelného zákazníka. Zranitelnou osobou bude osoba, která využívá některý z prostředků pro terapii nebo pro kompenzaci onemocnění, případně další zvláštní pomůcky a získala na ně příspěvek. Zranitelný zákazník bude mít právo například na bezplatné adresné upozornění o chystaném omezení nebo přerušení dodávky proudu z důvodu plánovaných prací, a to nejméně 15 dní předem.

Návrh novely navazuje na předchozí změny energetického zákona. Jedním z nich je novela vyhlášky o pravidlech trhu s elektřinou, která umožňuje využívání energie z například fotovoltaické elektrárny obyvateli bytových domů. Další novinkou je zvýšení limitu pro licenci na výrobu elektřiny, odbornou způsobilost a stavební povolení na 50 kilowattů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Zbyněk Poisl
29. srpen 2023, 20:18

To jistě můžou. Jenže to nepřinese nic jiného, než zdražení elektřiny! Další pitomost z hlav politiků!

Petr Hariprasad Hajič
30. srpen 2023, 10:32

Proč zdražení? Když budete mít FVE, tak můžete jen ušetřit. Pokud FVE nemáte, může vám to být jedno, ale mohlo by to vést i ke snížení poplatků za elektřinu, protože čím bude menší spotřeba, tím více přebytků bude.

Zbyněk Poisl
30. srpen 2023, 11:08

Je vidět, že nejste schopen komplexního uvažování. To ovšem není nic zvláštního. To není schopna většina lidí a podle toho to taky v této zemi vypadá. Ke snížení poplatků za elektřinu to rozhodně nepovede. Povede to právě ke zdražení, protože správce sítě bude potřebovat víc prostředků na stabilizaci sítě a to si bude muset od někoho nechat zaplatit. Zdražení regulované části plateb za energie už ERU připravuje delší dobu. Takže se máme na co těšit!

Petr Hariprasad Hajič
30. srpen 2023, 12:17

Naopak. Většina OZE se dnes buduje i s krátkodobými úložišti. Dostatek hybridních FVE naopak povede ke stabiizaci a k výkonovému odlehčení energetické soustavy. Chápu, že to je jen jedna strana, sdélení na větší vzdálenosti může přinest určité zatížení, ale jak se to projeví na síti a jak bude síť vytěžovaná tímto způsobem závisí na mnoha parametrech. Jako další dobré řešení se jeví budování virtuálních elektráren, které mohou optimalizovat jak odběr, tak i přenosovou soustavu. Tuto malé zdroje k tomu vysloveně vybízí. Proč stahovat kalhoty, když brod je ještě daleko?

Pravoslav Motyčka
30. srpen 2023, 22:23

Ano povede to ke zdražení, protože instalace FVE si vyžádá rozsáhlé investice do distribučních soustav. To samozřejmě zaplatí všichni odběratelé v distribučních poplatcích , jenže věc má i jinou stránku a to je cena silové elektřiny, tak díky vyšší nabídce bude v určitých časech nižší . Takže i spotřebitel co FVE nemá pokud bude mít chytré měření , které se začne instalovat od roku 2024 pro odběrná místa před 6MWh ročně bude moci tyto poklesy efektivně využívat a zejména domácnosti, které mají typicky nárazovou spotřebu se tomu mohou přizpůsobit. Nakonec se také díky těmto poklesům zvýší spotřeba elektřiny a tím se náklady rozmělní do více kWh síť už bude posílená takže cena distribuce o něco poklesne. Energetická společenství umožní i běžným občanům mít levnější elektřinu od majitelů FVE nebo VTE bez marže obchodníků.

Petr Hariprasad Hajič
30. srpen 2023, 10:30

Konečně zase jedno dobré rozhodnutí. Doufám, že tam nebude zase nějaká vsuvka pro zlatokopy. Pokud se týče omezení výkonu na 50 kW, přijde mi to málo. Jsou panelové domy, kde nebude problém instalovat 100+kWp. Takhle bude nutné tvořit více menších společenství.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se