Domů
Energetika v ČR
Ve sporu o teplo v Chodově město znovu vyhrálo, spor ale bude pokračovat

Ve sporu o teplo v Chodově město znovu vyhrálo, spor ale bude pokračovat

Energetika v ČR
1 komentář
1. červenec 2021, 11:37
ČTK

Krajský soud v Plzni znovu potvrdil, že město Chodov je vlastníkem majetku pro rozvod tepla ve městě a ne dosavadní provozovatel, společnost Marservis, která se u soudu už řadu let domáhá určení vlastnictví. Soudy opakovaně konstatovaly, že nájemní smlouva z poloviny 90. let minulého století je neplatná a firma tak po celou dobu hospodaří s majetkem města bez právního vztahu. Firma se ale opět obrání na Nejvyšší soud, zjistila dnes ČTK.

Podle starosty Chodova Patrika Pizingera (Místní) krajský soud zopakoval rozhodnutí, které padlo už před pěti lety. „Pro nás je to zadostiučinění a zároveň i šance na to, na co jsme připraveni, a to provozovat si teplofikační majetek v Chodově sami, prostřednictvím městské společnosti, kterou už máme zřízenou a vybavenou. A nic nebrání tomu, abychom Chodovákům prostřednictví našeho Tepla Chodov dodávali teplo a teplou vodu za jasnou a transparentní cenu,“ řekl Pizinger.

Ředitel Marservisu Václav Pursch dnes ČTK řekl, že firma bude postupovat stejně jako v předchozí fázi sporu, tedy že se obrátí s dovoláním k Nejvyššímu soudu. „Naši právníci už na tom pracují,“ dodal.

Spor začal téměř před 20 lety. Město původně pronajalo Marservisu tepelné hospodářství, ale následný dodatek ke smlouvě nebyl schválen zastupitelstvem. Firma pak dál teplofikaci provozovala a argumentuje tím, že za dlouhé roky do zařízení investovala, a tak je značná část majetku v jejím vlastnictví. To ale město odmítá.

Zásadní roli přitom hraje i Energetický regulační úřad, který i nadále potvrzuje licenci společnosti Marservis přesto, že město argumentuje tím, že firma nemá právo s majetkem hospodařit. Podle Pizingera tak v případě výhry u soudů bude město žádat nejen ušlý zisk, ale i hledat konkrétní odpovědnost na straně regulačního úřadu.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
pr
1. červenec 2021, 12:32

off: "Když se rozhodli postavit na vlastní nohy, jak říká Nejdl, „šlápli do energetiky“, protože jako ekonomové obor viděli jinýma očima, než většina domácích teplárenských praktiků, zaměřených spíš technicky.

„Ti inženýři ze strojárny nevidí, nevnímají, že je dnes svět úplně jinde,“ soudí."

zdroj: seznamzpravy cz/clanek/jihoceska-teplarna-jde-proti-proudu-zlevnuje-teplo-navzdory-cenam-emisi-168636

Chce se dodat - jako někteří zde.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se