Domů
Energetika v ČR
Vláda představí projekt, který má řešit energetickou závislost na Rusku
Plynovod. Nová technologie zlevní břidlicový plyn. Ilustrační foto

Vláda představí projekt, který má řešit energetickou závislost na Rusku

Vláda chce v nejbližších týdnech představit komplexní pětiletý projekt na zajištění energetické bezpečnosti České republiky, řekl ve své kandidátské řeči na dnešním kongresu ODS premiér Petr Fiala. Napravit má podle něj „léta neřešenou“ závislost na fosilních palivech z Ruska a v horizontu pěti let republiku úplně „vyvléci“ z ruské energetické smyčky.

„Součástí celoevropských bezpečnostních a ekonomických změn bude i nutnost zcela proměnit energetiku v ČR,“ řekl Fiala.

Dlouhodobě opomíjenou závislost na palivech z Ruska označil za jedno z největších bezpečnostních rizik republiky. Kabinet má podle něj připravené plány pro případ, že by se zastavily dodávky plynu z Ruska. „Pokud to opravdu nastane, zvládneme to, i když to nebude jednoduché,“ dodal.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
Turby
9. duben 2022, 13:06

Neni nad to menit energetickou koncepci od zakladu skoro kazdy rok kdyz investicne-realizacni cyklus je v radu desetileti.

Snad jedine co by mohlo v nasledujicich letech trochu ulevit od nedostatku energii a pribrzdit ceny je otevreni otazky prolomeni tezebnich limitu a reinkarnace tepelnych elektraren.

Stale to ale neresi napriklad z ceho bez plynu vyrobime hnojiva jelikoz bez nich bude evropa zavisla na dovozu potravin. Ale bude odkud dovazet?

Maly Jarda
10. duben 2022, 14:33

"Neni nad to menit energetickou koncepci od zakladu skoro kazdy rok kdyz investicne-realizacni cyklus je v radu desetileti." .. bohužel jsme ve vleku Němců kteří mění strategické priority ,cíle doslova co rok (viz podpora a poté démonizování dieselů, otázka plynu , atd) brzy nejspíše otočí o 180 stupnů s jadernou energetikou a elektomobily

.. bohužel polovina naší politické reprezentace jsou latentní neonacisté kteří věří že Němec se nemůže mýlit a nyní jsou dokonce u moci v naší zemi takže začneme brzy následovat Němce ve všem jak slouhové

Miloslav Černý
9. duben 2022, 14:01

S krátkodobého hlediska lepší variantu než urychlený rozvoj nejpokrovějších technologií v OZ v nejširším možném spektru zároveň s ohledem na klimatické změny se nenabízí. Přitom nejde jenom o možném zastavení, ale nefinancování zvěrstev, které se Rusko dopouští a bylo by schopno se i v budoucnu potencionálně dopouštět. A zde je třeba uplatňovat max. důslednost a neslevovat z tohoto předsevzetí.

Bob
9. duben 2022, 16:45

Z krátkodobého hlediska, tedy na příští a několik dalších topných sezón je jediným možným řešením částečně omezit spotřebu plynu jeho nahrazení elektřinou, které máme u nás přebytek. Třeba na topení o ohřev TV v případech, kde je volba elektřina-plyn. A na zbytek spotřeby plynu sehnat jiného dodavatele, včetně kapacit LNG terminálů. Aktuálně probleskla zpráva, že bychom mohli vybudovat zkapalňovací jednotku v Kataru, ale ani to není otázka jednoho roku.

Vše ostatní, včetně budování OZE je otázka delšího období, nejméně několika let. Zvláště v případě nových technologií, které jsou nyní ve fázi stavby prvních větších provozů, nebo teprve poloprovozů. To se týká třeba výroby a skladování vodíku.

Náhrada zemního plynu FVE je bez stavby masivního množství elektrolyzérů a skladovacích kapacit vodíku nemyslitelná. To ale rozhodně nejsou řešení na příští a blízké topné sezóny. Navíc je to řešení dražší, než dovoz LNG.

Lépe jsou na tom VtE. Bioplyn by se hodil, ale jednak jsou další zdroje na výrobu omezené a taktéž to není krátkodobá záležitost.

Nezapomeňte též na zemní plyn pro průmysl, což je zhruba polovina naší spotřeby. Tam, kde chemickou surovinou není přímo vodík, tak i přestavba výroby na něho bude chvíli trvat.

Omega
9. duben 2022, 21:56

Vodík je velmi špatná varianta. Bohužel je v současné době také jediná reálně dostupná, takže ji musíme používat.

Takže vybudovat elektrolyzéry (efektivita převodu El-H2-El je zatím pod 50%),

Zajistit náhradu výroby (celková spotřeba v TWh) 2x, aby se kompenzovala efektivita.

Ať počítám, jako počítám - vychází mi minimální cena energie na 140Eur/MWh. Takže z Evropy odejde každá technologie, která potřebuje energii a půjde jinam (příklad cement, železo, hliník tavení skla, výroba hnojiv...).

Nevím proč nevěřím lidem, kteří tvrdí, že se bez této výroby s nízkou přidanou hodnotou v EU obejdeme (Suez se nezablokoval, milióny tun potřebných hnojiv se objevili ze vzduchu)

Jenyk
9. duben 2022, 21:49

OZE klimatické změny neovlivní. Celá teorie o AGW je pochybná, nejspíše mylná.

energetik
9. duben 2022, 14:20

Léčba šokem je zde asi nejlepší. Ale když na tuto značnou závislost a migrační kyze před vice jak 14 roky upozorňovala strana zelených, tak se "naši" pupíci u koryt a energetici jen smáli a v Toskánsku kuli pikle jak zlikvidovat OZE a prosadit pro ČEZ jádro. Tak to mohlo být pozvolné a méně bolestné a ta válka ani nemusela být.

nikdo
10. duben 2022, 12:39

Značně přeceňujete naše možnosti i kdyby se v roce 2008 politici rozhodly že se tady bude stavět masivně OZE tak je nereálné si myslet že by to ovlivnilo chování Putina v letošním roce, už i pro to že by jsme potřebovali více plynu pro vykrývání doby kdy nefouká a nesvítí. Nějak nechápu na co si stěžujete od 2008 se u nás staví víc OZE než čehokoli jiného a žádnou jadernou elektrárnu jsme za 14 let nepostavili.

Maly Jarda
10. duben 2022, 14:41

...aneb Zelený fašismus ekonomického úpadku, chudoby , zadlužování, ničení průmyslu ,kolapsu zdravotní péče, dětské úmrtnosti , státem podporovaných monopolů a tunelování pod rouškou ochrany přírody .. a samozřejmě posluhování američanům a petrodolarovým islamistickým fosilním despociím

Bob
9. duben 2022, 16:56

Možná nějaká menšina zelených na závislost na ruském plynu upozorňovala. Jenže většina zelených šla s hlavním proudem dle energiewende, která je založena přinejmenšim na další desetiletí na OZE, kde jejich kolísání výkonu bude vyrovnáváno elektrárnami plynovými a celé je to jištěno ještě zálohami v elektrárnách uhelných.

A když jsme my "nezelení" na tuto rostoucí závislost na ruském plynu opakovaně upozorňovali, tak nás zelení nechtěli slyšet. Tato závislost se prohlubovala v Německu hlavně současným odstavováním jaderných i uhelných elektráren. S odstavováním uhelných, když je za ně náhrada souhlas, ale proč ty jaderné? Koneckonců i kdyby nenastaly ty patálie s plynem a ruskem, tak i tak náhrada jádra OZE+plynem vede k růstu produkce CO2.

Omega
9. duben 2022, 21:45

14 let - to už tu to jádro mohlo být. Místo toho nám OZE blokovalo jádro tak dlouho až jsme v tomhle prů...ru.

Jaderné palivo seženete u 5ti firem (ruská je jen jedna)

A teď se v tom OZE marastu budeme plácat 5 let, protože kapacity prostě nejsou a nebudou

miro novak
9. duben 2022, 15:48

prispevky niektorych su akoby dlhe roky pracovali vo vesmirnom stredisku strategickych planovani. Ak nie v stredisku galaktickom.

Maly Jarda
9. duben 2022, 15:53

aneb plán jak co nejvíce stamiliard poslat do USA, Británie a jejich kamarádům islamistickým despotům na Blízkém východě za předražený plyn, ropu, uhlí a zbraně

Richard Vacek
9. duben 2022, 16:33

Snad by mohlo stačit, kdyby ti, kteří na Rusko nadávají, přestali používat jeho suroviny. Nedovedu si představit, že bych někoho na jednu stranu kritizoval a na druhou stranu mu posílal peníze za plyn, ropu, uran, ...

Stejně to funguje u Číny - nemám rád Čínu, tak nepoužívám a nekupuji její výrobky. Už jen proto, abych pomohl Ujgurům.

Omega
9. duben 2022, 22:03

Všiml si někdo že tahle vláda pořád jenom plánuje, ale pokud možno na uzavřených zasedáních.

Turow - tajné,

Pomoc Ukrajině - tajné

Předchozí vláda aspoň řekla co chce udělat aby lidi mohli vznést námitky a pokud jich bylo dost tak je upravila. Nebylo to nejdemokratičtější ale alespoň jsem měl pocit, že nejsem irrelevantní.

Rejpal
9. duben 2022, 23:20

Největší zdroj , který je u nás okamžitě k dispozici je teplo z jaderných elektráren stačí ho dovést do měst kam to jen půjde a prudce se sníží spotřeba plynu na vytápění budov. Další velký potenciál je v tepelných čerpadlech , ale ne v systému vzduch/ vzduch nebo vzduch/ voda což je dnes drtivá většina instalací tyto systémy fungují špatně při nízkých teplotách a jejich větší nasazení jako monovalentní zdroj tepla vede k zhroucení elektrické sítě, kterou prostě není možné budovat pro využití na 10 dní v roce. Dnes jsou přitom tyto systémy opěvovány jako řešení pro budoucnost, přitom jejich masové nasazení je možné jen jako bivaletní zdroj například k plynovému kotli , který převezme výrobu v tepla v době nízkých teplot.

Ale abych řekl pravdu myslím ,že současná vláda je zcela od reality a jejich program bude něco v tomto smyslu : FVE + VTE, přitom u VTE se pokusí prosadit proti vůly obyvatel. A samozřejmě vláda bude chtít dovážet ropu a plyn z USA a středního východu.

Takže ve výsledku se bude za velké peníze devastovat po vzoru Německa česká krajina a za velké peníze se bude dovážet LNG....

Jinak pokud vím pak vládě psali mnozí špičkoví odborníci na energetiku a jsem si zcela jistý , že vláda se nebude naprosto držet jejich rad , ale v podstatě bude kopírovat Německou utopistickou cestu.

Maly Jarda
10. duben 2022, 14:53

..pokud bychom měli kvalitní energetiku a neprodávali elektřinu bůhvíkam(aby měl čez a tudíž stát větší zisky)pak by se dala masově používat tepelná čerpadla vzduch/vzduch (mají nízké pořizovací náklady takže by mohlo dojít k jejich rychlému rozšíření) pro vytápění popř. přitápění na podzim , na jaře i šásti zimy bez mrazu, zatímco v mrazech (kdy tato tepelná čerpadla nefungují) by teplo v městech řešily teplárny a na vesnici topení dřevem

..ale základem by skutečně musela být posílená výroba levné el.energie (nové JE , ekonomicky efektivní mobilizace malých vodních zdrojů pro stavbu průtokových tzv.vortex vodních mini/mikroelektráren, bioplyn z odpadu pro výrobu tepla a elektřiny, výroba štěpky z údržby krajiny - např z křoví u cest jako v německu,atd)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se