Domů
Evropská Unie
EU pracuje na tom, aby kvůli transformaci energetiky nevyměnila jednu závislost za další
Lithium
Zdroj: Dnn87 / Creative Commons / CC-BY-3.0 (licence)

EU pracuje na tom, aby kvůli transformaci energetiky nevyměnila jednu závislost za další

S urychlením transformace energetiky se očekává, že poptávka po vzácných surovinách do roku 2050 významně vzroste. Již dnes je Evropa závislá na dodávkách několika vzácných surovin z Číny. Mezi konkrétní příklady patří dodávky vzácných prvků potřebných pro výrobu baterií do elektromobilů nebo fotovoltaické panely.

Europoslankyně za poslanecký klub Evropské lidové strany, Hildegard Benteleová, se nechala slyšet, že se EU musí připravit na možný útok Číny na Tchaj-wan a potenciální následky v podobě sankcí, či zákazů exportu konkrétních technologií.

Nedávno se objevily spekulace o možném zákazu exportu technologií nutných k výrobě solárních panelů, kde Čína v současnosti kontroluje minimálně 75 % dodávkového řetězce. Podle dostupných informací by se ovšem zákaz netýkal samotných panelů, jejichž prodej je pro Čínu velmi lukrativní.

Kritické suroviny se diskutují i v Evropském parlamentu

Očekává se, že poptávka EU po vzácných surovinách do roku 2050 významně naroste. Europoslankyně Benteleová byla zpravodajkou dokumentu evropské strategie pro kritické suroviny, dokumentu Evropského parlamentu, který upozorňuje na téma kritických surovin v EU a vyzývá Evropskou komisi k podniknutí konkrétních kroků.

„Posouváme se od fosilních paliv do světa náročného na suroviny. Budeme potřebovat mnohem více větrných turbín, mnohem více solárních panelů, mnohem více elektromobilů, přičemž výroba všech vyžaduje různé druhy vzácných surovin,“ tvrdí Titas Anuškevicius, referent pro energeticky náročný průmysl v Evropské komisi.

Komise plánuje zveřejnit legislativu, která má vzniku závislosti zabránit

Evropská komise plánuje v březnu zveřejnit Evropský akt o kritických surovinách. Ten má mj. posílit dodavatelský řetěz podporou konkrétních projektů nebo sjednotit různé existující certifikační standardy hodnotící environmentální a sociální dopady těžby. Hlavním cílem ale bude zvýšit autonomii EU v oblasti kritických surovin.

„Lithium a vzácné zeminy budou brzy důležitější než ropa a plyn. Naše poptávka po samotných vzácných zeminách se do roku 2030 pětinásobně zvýší. […] Musíme se vyhnout tomu, abychom se znovu stali závislými, jako jsme to udělali v případě ropy a plynu,“ uvedla Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise během představování plánového aktu ke kritickým surovinám.

Problémem ovšem není samotné získávání surovin, tedy těžba. Čína například těží přibližně 9 % lithia, nicméně až 60 % lithia na světě zpracovává. I na tuto část dodávkového řetězce se proto EU bude muset zaměřit.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Richard Vacek
28. únor 2023, 07:48

VLiv EU a západu obecně slábne, jak vidíme na konfliktu na Ukrajině. Proto je utopické předpokládat, že případné EU sankce na Čínu cokoliv vyřeší. Spíš naopak by opět znamenalo, že EU poškodí sama sebe.

JVr
28. únor 2023, 08:06

Nemyslím, že jede o sankce, jde o dobudování alternativních nebo vlastních kapacit, v čemž není až tak velký problém, ale hlavně je to o tom zajistit tomu v dnešním globalizovaném světě dlouhodobé financování.

Globalizace nás zkrátka dostala do fáze, kdy máme vše levné, ale vyrábí se toho hromada v nějakých třetích zemích (Čína, Indie, Pákistán, Bangladéš, Malajsie...), kde je to levné.

Nejhorší situace je v takovém případě, kdy něco v řetězci vyrábí pouze v jedné zemi, tam pak hrozí poměrně velká závislost. Důsledek je samozřejmě mírné zvýšení ceny, protože budeme muset nejspíš dotovat domácí výrobce nebo výrobce v alternativní zemi, ale snížíme riziko globálního výpadku klíčové výroby.

Jan Stehlik
28. únor 2023, 10:31

Vše je o penězích. Nikdo nebude kopat základy domu ručně, ale zaplatí si bagr. Už chci vidět, jak si sem dotahnem špinavé technologie ?

FKus
2. březen 2023, 09:17

Ne, není to o penězích. Peníze jsou vlastně kvantifikováné vztahy mezi ekonomickými subjekty. V EU chybí experti na tento druh energetiky, nejsou kapacity na zpracování a případná další infrastruktura. Prostě společenská poptávka chyběla a tak to není. Evropa mohla být velmi silná právě ve spojení s Ruskem i Ukrajinou. Evropští politici neměli nikdy dopustit konflikt v Evropě, na Balkáně a teď na Ukrajině. Je to fatální chyba, která má dopad na postavení Evropanů. Evropané to nepochopili. Je zajímavé, jak racionálně k tomu přistupuje USA a nepřipouští, aby ohniska napětí vznikala v jejich blízkosti. Podobný přístup mají i Číňané. Nechtějí válčit, chtějí obchodovat. Za svůj ekonomický úspěch vděčí Číňané hlavně Západu.

Petr
28. únor 2023, 20:01

Naopak. Konflikt na Ukrajině EU může posílit.

Petr prochaska
28. únor 2023, 08:19

Co se týče lithia, tak před pár dny už začali číňani montovat do prvních aut sodíkové baterie. Ano jsou to zatím prototypy, ale vypadá to, že tyto baterie fungovat budou a sodíku je všude mraky.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se