Devět států EU nesouhlasí s úpravou vnitřního trhu kvůli cenám komodit, kterou navrhovala i ČR
Devět členských zemí Evropské unie vydalo v pondělí prohlášení, ve kterém se vymezují proti unáhleným zásahům do vnitřního trhu s elektřinou a plynem. Tyto členské státy, mezi které patří například Německo, Rakousko, Dánsko nebo Nizozemsko, se tak vymezily proti dřívějšímu prohlášení Francie, Španělska a také České republiky podporující zásah do fungování vnitřního trhu s energiemi.
Těsně před jednáním ministrů Evropské unie se rozhořel spor o to, jak zasáhnout proti vysokým cenám energie. Ty přidělávají členským státům starosti na cestě k obnově po koronavirové krizi a současně přispívají ke zvyšující se inflaci. Na půdě Evropské unie se proto má najít řešení, jak omezit dopady současné krize a posílit vnitřní trh, aby byl v budoucnu v obdobných situacích odolnější.
EU se v této věci názorově rozdělila na dva tábory. Jako první prezentovaly návrh řešení Francie, Španělsko, Česká republika, Rumunsko a Řecko. Tyto země navrhovaly, aby EU posílila svoji energetickou nezávislost, koordinovala nákupy zemního plynu a stanovila společná pravidla postupu při skladování zemního plynu. Zajímavostí je, že tyto státy chtějí dosáhnout nezávislosti výstavbou nízkouhlíkových zdrojů, přičemž jmenují biomasu, větrnou energii a solární energii. Přestože jsou podepsáni zástupci zemí, které zvažují výstavbu jaderných elektráren, jádro v prohlášení uvedeno není.
Proti jakýmkoliv zásahům do vnitřního trhu s energiemi se ovšem vyslovilo hned devět členských států EU v čele s Německem a Rakouskem. Tyto státy sice podporují společný postup v rámci evropské sedmadvacítky, nesouhlasí ovšem s účelovými zásahy do vnitřního energetického trhu nebo klimatické legislativy.
"Vnitřní energetický trh, který se vyvíjel na území EU poslední desetiletí, přispívá inovacím, bezpečnosti dodávek a je tudíž hlavním prvkem pro dosažení přechodu od fosilních paliv," uvádí ve společném prohlášení devíti členských států.
Podle nich by v krátkém horizontu měla být na úrovní členských států podpora cílená, například formou podpory zranitelných zákazníků a podniků. Na úrovni členských států tato podpora může být flexibilní a může být omezena, jakmile se ceny energetických komodit vrátí do normálu.
Ve středním horizontu by měly být podporovány nákladově efektivní opatření energetické účinnosti a opatření podporující výstavbu obnovitelných zdrojů energie. Současně by měla být urychleně dokončena příprava a legislativní proces baličku "Fit for 55 package".
Státy také volají po dalším propojování trhů mezi členskými státy. EU do roku 2020 stanovila cíl, aby členské země disponovaly přeshraničními vedeními o přenosové kapacitě umožňující, aby alespoň 10 % vyrobené elektřiny mohlo být přenášeno do sousedních zemí.
Momentálně se diskutuje, zda bude cíl do roku 2030 stanoven na 15 %. Po přijetí tohoto cíle volá i společné prohlášení devíti zemí.
"Správně řízený přechod energetiky od fosilních paliv není příčinou, ale součástí řešení, abychom udrželi ceny dostupné a předvídatelné," stojí v prohlášení devíti členských států.
Tyto členské země se tak přihlásily k zachování současných pravidel trhu s tím, že právě tato pravidla umožní efektivní přechod k uhlíkové neutralitě. Transparentní a soutěžní prostředí podle států podepsaných pod společné prohlášení pak povede k efektivnímu trhu s nízkými cenami pro konečné spotřebitele.
Proto nemůžeme podpořit žádné opatření, které by bylo v rozporu s vnitřním trhem s elektřinou a plynem, například ad hoc reformu velkoobchodního trhu s elektřinou," uzavřely členské státy EU s odkazem na současnou cenovou krizi na trzích s energiemi.
Mohlo by vás zajímat:
tak na hranicích německa a Česka odstřihnout dráty a máme proudu dost a oni ať si točí vrtulkou
Vážený pane.To si může dovolit svobdný stát,ale o svobodu jsme přišli v roce 1991 ,když začala amaterská transformace.
Pane musíte přijít s dobrým úmyslem a to "oddělení špinavé energie od té čisté německé". Co na tom vidíte špatného? Musíte to přednést trochu jinak. Když němci přišli se smlouvou s energetickou solidaritou v době, kdy ještě nikdo nevěděl co přijde, a naši to v dobré víře podepsali.
Podle mého už v barevné revoluci v r. 1989
To že máme třetinové platy je jim jedno !!!!Měli by jsme jim v případe výpadku elektřiny u nich dodávat elektřinu podle jejich platu 3 až 4 krát násobné ceny jak jsou u nás !!!Oni si tady do svých obchodů dovážejí některé žrádlo co by u nich nedali asi ani psům, ovoce snad ,druhé nebo třetí jakosti !!Koupil jsem v Bile okurky domy jsem zjistil že jich je v krabičce 5 shnilých okurka byla také na konci shnila a Lídl není o moc lepší o Kauflandu ani nemluvím .
asi to není tak zásadní...stačí snížit export o 15% z 20 a snížit odporové ztráty v síti které mohou dosáhnout až 30%....než se dostaví Dukovany budou k mání malé jaderné reaktory či kotle....zaspali jsme 10 let, to se dohání těžko.... Dukovany a Temelíny už jsme prokaučovali
"Transparentní a soutěžní prostředí podle států podepsaných pod společné prohlášení pak povede k efektivnímu trhu s nízkými cenami pro konečné spotřebitele."
Nazvat současný způsob obchodování s energiemi transparentní a soutěžní prostředí je chucpe prvního řádu. Kam nás to dovedlo, co se týká nízkých cen pro konečné spotřebitele vidíme po těch deseti, patnácti letech v reálném přenosu z událostí dnešních dní.
Nejde jim o nic jiného, než zvýšením přeshraničních kapacit přelít problém do svého okolí, aby tak mohli profitovat z tohoto nepořádku na daleko větším území a přirozenou nestabilitu svého domácího prostředí sanovaly na úkor svých sousedů. Jinými slovy v době domácích přebytků mít je kam nacpat, aby udrželi cenu a v době nedostatku mít koho přeplatit na úkor domácích spotřebitelů.
A to všechno prosadit skrze principy jednotného trhu, který je v oblasti energetiky zcela fiktivní, a navzdory tomu, že energetika v souladu s principem subsidiarity náleží do kompetence jednotlivých států.
Tak se Česká energetika měla na jaře tohoto roku vykašlat na celé slavné německo a pozorovat co s nimi udělá black out,když rakousko nestíhalo německu dodávat-byla by sranda!To naše el.energie byla na zachraňování německa dost EKO čistá.Ještě by mě opravdu zajímaly ceny,za které od nás německo el.kupuje-a hlavně ať nikdo nelže že ne!
No to v tomto případě bude zajímavější až rok 2023, protože příští rok Němci odstaví všechny svoje JE.
Proč by si od nás Němci něco kupovali?prostě si jen berou co už je dávno jejich.Teď už jen zbývá postavit do latě tu Tschechische Simulanten-Gange!
No dyť. Přichází asi německý čas na dotaz :
Tak co hoši, co je tady vaše?
Vážení,tohle nikdy nebude fungovat, poněvadž je třeba vzít v potaz životní úroveň jednotlivých států v EU (Němec se raduje z ceny na burze a pro Čecha ,
Maďara.... je cena vysoká) V tom je logicky zakopaný pes.
Např. elektrárna Chvalkovice prodává do Německa za 0,5 Kč KWh, a jede o sto šest. Plný výkon jede do Německa... Já mám elektriku na tepelné čerpadlo nyní za 7,30 Kč za kWh, protože jsem měl dodavatele, který ukončil prodej. Jsem takový blbec nebo je to něčí plán?
Pak se nabízí otázka proč stavět JE z vysokých podílů peněz z našeho rozpočtu pro německé blaho, zvlášť pokud Němec odmítá bonusovou čistou povolenku pro JE.
Pak není cesty. Buď postavíme JE za naše, a prodáme levně Němcům. Pokud postavíme, budeme alespoň někdo inkasovat. Nebo nepostavíme a vůbec nic.
V každém případě bude cena EE pro nás velmi vysoká.
Němci si ruší jaderné elektrárny a my je budeme stavět. Když to jádro (díky lidskému faktoru) bouchne, tak ať to bouchne v Česku. My budeme od nich odebírat, když budeme potřebovat, hlavně ve špičkách - oni mají akumulátor (Dlouhé Stráně), tak proč ne? Jenom my jsme hloupí, že jim to prodáváme za takovou nízkou cenu.
Nejsme hloupí jsme jen poddaní. Anglicky Slave, Slované.
A to tak i po brexitu.
Cinkali jste klíčema ? Křičeli jste Havel na Hrad ? Volali jste - chceme svobodu a tržní hospodářství ? Mysleli jste si , že láska a pravda zvítězí na lží a nenávistí ? Ano ? Tak tady to máte !
To byste chtěl návrat bolševika? Před 30 lety jsme se ho zbavili, ale bohužel se nám z EU vrací zpět. Asi to bude chtít zase vytáhnout klíče z kapes.
No bolševik alespoň mnoho postavil. Do teď z toho žijeme.
Návrat bolševika samozřejmě nechci i když jsme se ho nezbavili. A neřekl bych že se nám vrací z EU, tam je rozhodně převaha blbců. Určitě efektivnější by bylo vytáhnou klacky a stý EU je vypráskat, včetně našeho senátu.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se