Domů
Emise CO2
Evropská unie a Bill Gates spojí síly v oblasti udržitelné energetiky
Evropská Komise, Evropská Unie
Zdroj: Flickr

Evropská unie a Bill Gates spojí síly v oblasti udržitelné energetiky

Evropská komise oznámila spolupráci s programem Billa Gatese s cílem podpory a otevření dveří pro nové investice v oblasti čistých technologií a projektů pro udržitelnou energetiku. Celkově se bude jednat o investice v hodnotě až jedné miliardy dolarů za pětileté období 2022-2026.

Evropská komise oznámila ve své tiskové zprávě spolupráci s Breakthrough Energy spadající do uskupení společností Billa Gatese. Ursula von der Leyenová a Bill Gates prohlásili, že budou pokračovat v již několikaleté spolupráci, nyní v novém měřítku, a v příštích měsících dají dohromady program celé spolupráce, který by mohl být představen na konferenci COP26 v listopadu.

„S evropským Zelenou dohodou se chce Evropa stát prvním klimaticky neutrálním kontinentem do roku 2050. A Evropa má také ohromnou příležitost stát se kontinentem pro inovace v oblasti klimatických změn. Proto jsem ráda, že jsme spojili síly s Breakthrough Energy,“ prohlásila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová.

Cílem spolupráce je podpořit projekty a technologie, které jsou v současné době příliš nákladné, aby mohly soupeřit s klasickými technologiemi v oblasti fosilních paliv.

Jak bylo výše zmíněno, nejedná se o první spolupráci mezi starým kontinentem a americkým miliardářem v oblasti ochrany životního prostředí a udržitelné energetiky. V roce 2019 Evropská unie vytvořila jiný fond s podporou Billa Gatese, ale tehdejších 100 milionů dolarů se nedá se současným spojením vůbec porovnávat.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(34)
Jaroslav Novák
5. červen 2021, 23:19

doufám, že EU podpoří SMR pro teplárenství a ukončí podporu ke spalování biomasy! Sláma musí zůstávat na polích, stejně jako štěpka v lesích!

Josef
6. červen 2021, 00:40

Na SMR zapomeňte. To je proti zelené ideologii připraví legislativu, která je prakticky vyřadí.

Jaroslav Novák
6. červen 2021, 08:59

Naopak SMR potřebují nové znění z.č.263/2016 Sb. v takovém znění k nasazování SMR do lokalit tepláren v aglomeracích, tak budeme doufat, že alespoň okolo využití jádra budou rozhodovat odborníci v týmu a doporučí legislativcům řešení.

Carlos
6. červen 2021, 10:18

Myslíte v týmu jako naposledy o energetické koncepci, která rozvoj brzdí už deset let? O tom jaké bude znění zákonů musí rozhodovat parlament, ne nějaká parta "odborníků". Když se taková dala posledně dohromady, tak z toho bylo akorát deset let stagnace rozvoje energetiky, protože si tam nakreslili sny z doby před třiceti lety a ČR nevidí už ani koncová světla toho vlaku, ale slyší jenom jeho houkání kdesi v dáli.

Jaroslav Novák
6. červen 2021, 22:04

HOLIČI (ROZPOČTŮ) TI MAJÍ ROZHODOVAT??? TI BY MĚLI POSLOUCHAT RADY ODBORNÍKŮ.......!!!!! ta tomu je v rozvíjejících se ekonomikách,.....copak holiči (rozpočtů a zloději veřejných peněz) mohou rozhodovat??????? pouze jak si nakrást a nebýt v base,.....o tom rozhodují, např. plandemie a JŘBÚ na roušky a vše okolo!!!!!!!!!!!!!

Jaroslav Novák
6. červen 2021, 08:59

Naopak SMR potřebují nové znění z.č.263/2016 Sb. v takovém znění k nasazování SMR do lokalit tepláren v aglomeracích, tak budeme doufat, že alespoň okolo využití jádra budou rozhodovat odborníci v týmu a doporučí legislativcům řešení.

Arimatejský
7. červen 2021, 20:27

Proč by mělo zůstávat dřevo v lese a sláma na poli? Obojí má svého majitele a je jen na něm, co se svým majetkem udělá a bolševici jako vy do toho nemají co žvanit.

Jan Veselý
6. červen 2021, 09:15

Největší problém Billa Gatese je, že v oblasti technologického vizionářství je konsistentně úplně mimo.

Emil
6. červen 2021, 10:02

Škoda že si to jeden z nejbohatších lidí světa a zakladatel jedné z největších světových technologických firem asi nepřečte. Určitě by se zastyděl...

Milan Vaněček
6. červen 2021, 11:19

Bill Gates, na rozdíl od Elona Musk nevyrábí hardware, jen se chytnul obrovské příležitosti, podobně třeba jako Jef Bezos. Je to geniální kšeftař,

ale hardware (+ své software) vyrábí (navrhují) firmy jako Tesla, Apple, Samsung, Toyota, Siemens,....

Elektrickou energii software nevyrobí, a firmy co dělají energetické hardware umí i software, rozhodně nejedou na Windows.....

emil opět neví o čem píše...

Ivan Novák
6. červen 2021, 11:30

I firmy, co dělají energetické hardware, na Windows jedou, nejen v kancelářích, ale v hloubce i pří řízení technologie. Je to nejlevnější.

Carlos
6. červen 2021, 11:43

Nejlevnější... do momentu než Vám to někdo naboří protože to máte zle nakonfigurované. (Být CEO té ropovodní společnosti, tak jsem asi o toho kdo to rozhodl přerazil všechny klávesnice v baráku)

Víte co je vtipné? Máme tu nějakých 50-60 let od první SW krize, nevyhrabali jsme se z toho. Nemyslete si, jsem podle některých dost mizerný vývojář (nemám rád některé magie protože jsou to magie a nevidím co to dělá), ale z toho co slyším o SW projektech jiných tak jdu do vývrtky. IT oblast je neskutečně podceněná mi přijde. Jak co do oblasti údržby, tak do oblasti vývoje. (zase, říkám nejsem superman) V minulé práci jsme problémy se supportem windows a obecně IT řešili tak že každý se naučil dobře nějakou oblast a dělali jsme si to sami.

Carlos
6. červen 2021, 11:32

To je jedno že si to nepřečte, stačí že si to přečteme tu, protože to konstatování je celkem pravdivé. Ten člověk žije a řeší problémy minulosti, ale to se děje lidem obecně. Vemte si že během posledních dvou měsíců došlo k rapidní změně narativu, před rokem, dvěma se pořád řešilo že je moc lidí, že svět je přelidněný, že se lidí rodí moc, teď je tu opak. Z "panebože množíme se jak králíci! Musíme s tím něco udělat, jinak všichni pomřeme!" se to změnilo na "Panebože, oni nemají děti! Nebude na důchody! Všichni tu vymřeme!"

Kdyby před dvaceti, co dvaceti, deseti, lety šel do OZE, tak se celý obor posunul násobně rychleji, místo toho pálí prachy v JE a jediné co z toho vylezle je "Boomer Nuke" ct24. ceskatelevize. cz/veda/3321470-bill-gates-chce-zmenit-energetiku-ve-spolupraci-s-warrenem-buffettem-postavi-v-usa která možná bude a možná nebude. Přitom kdyby ty peníze vrazili do modernizace, modernizace obnovení starých hydroelektráren, tak jim na to mohla něco pustit i federální vláda protože dost těch elektráren stálo na jezech zajišťujících splavnost. Produkční ekvivalent té "Boomer Nuke" mohl klidně deset let vyrábět.

Jan Veselý
6. červen 2021, 12:08

To, že je jedním z nejbohatších lidí světa jen prokazuje, že je výborný obchodník, což mu neopírám. Byznys Microsoftu ovšem nikdy nebyl postaven na vlastní technologické inovaci, byl a je postaven na rychlém přebírání úspěšných technologických inovací jiných.

Carlos
6. červen 2021, 13:19

Qick and Dirty Operating System by mohl vyprávět.

Myslím že kdyby nenastaly UNIX wars, tak o Mrkvosoftu a Widlích nikdy neslyšíme.

Emil
6. červen 2021, 21:27

Díky za komentáře, výborně jsem se pobavil, jak tu zase místní odborníci učí orla létat a přesně vědí, co udělat s jeho penězi...

Carlos
6. červen 2021, 21:32

Tak do jádra sype peníze tak patnáct let a ještě nemá funkční reaktor...

Emil
6. červen 2021, 21:51

Což je hrozně překvapivé, když jde o úplně nový design, a ještě do toho vstoupila americko-čínská obchodní válka, která zablokovala výstavbu už podepsaného prototypu. Evidentně není cílem rychlý zisk, ale osvojení nové technologie, která se bude lidstvu docela hodit.

Jan Veselý
6. červen 2021, 22:42

Ten "orel" by si měl najít lepšího energetického guru. Zatím v oblasti energetiky působí jako anti-Midas. Na cokoliv šáhne, tam zlato zmizí a už se nevrátí. Za posledních 10 let má za sebou už pěknou řádku nezdarů.

Carlos
7. červen 2021, 00:49

Emile,

pokud po minimálně patnácti letech nemá ani mock-up ohřívaný elektřinou nebo generátorovou jednotku, tak se nezlobte, ale ten člověk pálí prachy v marném snažení. To že si vybral ke stavbě modelu, nevěřím že navrhnout kýbl sodíku s uranem trvá tak dlouho, vybral ČLR taky o něčem svědčí.

A i kdyby to bylo jenom deset, jako píše Honza Veselý, tak si to srovnejte se SpaceX. 6 let po založení a jsou na orbitě, Tokamak energy - založeno 2009, v roce 2015 mají rekord v udržení plazmatu po dobu 29 hodin, sice bez fúze zatím, ale i tak je to výkon. Tady firmy pod Gatesem, deset let pokusů o jaderný reaktor a... není hotový ani mock-up, natož něco co by mělo elementární tržní hodnotu. Přitom je to něco co se vyvíjí v obměnách od 50. let. Ten obor musí něco dělat setsakra špatně.

A vymlouvat se na regulace fakt nejde. Ty jsou už nějakou dobu relativně konstantní a navíc ty designy se tváří že mají být inherentně bezpečné.

Skoro to vypadá že jaderný obor se nechce rozvíjet, ale jenom čerpat peníze a je jedno jestli je to státní, nebo soukromá kapsa ze které to je.

Emil
7. červen 2021, 06:59

Aha, a ta údajná "pěkná řádka nezdarů" asi zlákala lidi jako Buffet, Bezos, Bloomberg, Zuckerberg a mnoho dalších, aby vstoupili do organizace v čele právě s Billem Gatesem, kde spolu s ním investují do inovativních energetických řešení. A pak šel náhodou kolem pan Veselý...

Emil
7. červen 2021, 07:20

Carlosi, vy snad máte pocit, že se Warren Buffet taky rozhodl jen tak spálit nějaké peníze "v marném snažení", když spolu s Gatesem investuje do stavby prototypové elektrárny ve Wyomingu, nebo máte pocit, že Warren Buffet neumí investovat? Vy dva mě vážně bavíte.

Jan Veselý
7. červen 2021, 07:49

ad Emil) S Buffetem je to jasné, jeho podniky investují miliardy dolarů ročně do větrných a fotovoltaických elektráren. Zuckerbergova firma už jede 100% na OZE, Bezosova to tak má mít v roce 2025.

Ten reaktor je takový jejich pet-project. A fakticky bez rizika, Bezos to předvedl před pár dny, kdy si lehounce vybrečel komplet bailout svého neúspěšného raketového byznysu.

Jan Veselý
7. červen 2021, 07:53

ad Emil) A Gatesova bývalá firma poslechla jiného energetického guru než si našel Gates. To u nich se rozběhly korporátní PPA na OZE, což už je po pár letech byznys s obratem v desítkách miliard USD.

BTW. Odvolávání se na vyšší autority, hlavně když to je mimo oblast jejich expertízy, to je dost ubohá argumentace.

Emil
7. červen 2021, 08:14

Pane Veselý, schovejte si ty vaše pohádky pro někoho jiného. Všichni víme, jak je to s tím "100% na OZE" a zelenými certifikáty ve skutečnosti. Tenhle trik je už natolik průhledný, že začínají vznikat iniciativy jako EnergyTag, které mají za cíl sledovat skutečný podíl čisté energie hodinu po hodině.

Carlos
7. červen 2021, 09:36

Emile,

nedá se dávat rovnítko mezi inovativní řešení a JE, protože to jsou nějaké množiny s průnikem. A ani to že W.B. umí investovat neznamená že se jednou za čas nesekne. Tentokrát to totiž není o firmě na větrná čerpadla a zemědělské stroje která má problém s odbytem, ale o něčem co není ani v licenčním řízení a něčem s čím musí souhlasit obyvatelstvo v okolí. To nemusí vyjít. Navíc to z jejich strany může být prostě pokus který když vyjde tak bude dobře, když ne tak se nic neděje.

A co se týče PPA a zelených certifikátů, ty fungují přesně jak mají. Ano není to tak že by se dodávalo z OZE v každý moment, byť to přes nějaký agregátor bude možné, ale v objemu to je. Snaha "trackovat" skutečnou čistotu každou minutu mi přijde trochu jako zoufalý pokus o důkaz že OZE nejdou, která se začne rozpadat v momentě kdy se do toho zapojí první akumulace která nebude jen pro potřeby stability sítě.

Jak se vypořádáte se situací kdy zároveň pojedou Dlouhé Stráně protože v nich má Škoda Auto energii pro výrobu a zároveň si budou ČD nabíjet Dalešice protože sehnali proud levně?

Jinak víte k čemu ten energy tag povede? Ne k tomu že se lidi vykašlou na OZE, ale tomu že jenom poroste tlak na to je zapojit více a vyřešit problémy s akumulací a nestabilitou výroby. Jestli si to někdo maluje tak že tím skončí Energiewende a vrátí se časy jaderného optimismu, tak se plete.

Emil
7. červen 2021, 10:00

Carlosi, nevím co se mi snažíte podsouvat, já žádné rovnítko mezi inovativní řešení a JE nedávám, Gates taky zdaleka neinvestuje jen do JE.

Buffet se určitě jednou za čas sekne, ale vsadím se, že má větší úspěšnost než vy dva.

Netvrdím že zelené certifikáty a PPA nefungují jak mají, jen že ve skutečnosti nezajišťují "100% na OZE".

Dále jsem netvrdil, že EnergyTag povede k tomu, "že se lidi vykašlou na OZE" ale že se ukáže "skutečný podíl čisté energie", a že na "100% OZE" ani zdaleka nestačí nasekat soláry a větrníky, jak se převážně děje dosud.

Jan Veselý
7. červen 2021, 10:02

ad Carlos) Ajťáci z Googlu už to rozlouskli, napsali si na to SW, takže teď mohou deklarovat, že v každý okamžik nakupují stejně nebo více "zelené" elektřiny než spotřebují, žádné certifikáty, jenom PPA. Poslouchal jsem o tom moc pěkný rozhovor s paní, která ten projekt vedla, prý to nebylo až tak těžké. A cokoliv existuje, je možné. Takže je jen otázka krátkého času než to ostatní IT giganti budou mít taky a budou to poskytovat jako službu komukoliv, kdo bude chtít.

A Emilové světa si zase vymyslí další výmluvu proč to neplatí.

Carlos
7. červen 2021, 10:17

Emile,

teď už začínáte uhýbat. Bavili jsme se tu o tom jestli ten jejich jaderný nápad má nebo nemá smysl, teď začínáte uhýbat k tomu že neinvestují jenom do JE. Jenže o tom jsme se před tím nebavili. Bavili jsme se o tom že se pustili do JE, oboru který vykazuje posledních pár desítek let mizerné výsledky a že ani po tak dlouhé době není hotový prototyp, model, nebo některé nejaderné komponenty. Zatímco Briti měli za pár let zařízení schopné udržet plazma nějakých 29 hodin, SpaceX byla na orbitě, ale z jaderných projektů vidíme maximálně rendery.

A pak stavíte panáka v podobě kdy předpokládáte že si zbytek není vědomí komplexnosti problému a myslí si že se to dá řešit jen tím že se postaví jenom FVE a VtE a ono to nějak bude fungovat...

Emil
7. červen 2021, 10:23

Další pohádky, nic takového nedeklarují. Naopak přímo na stránkách Googlu se můžete názorně podívat, že toho chtějí dosáhnout do roku 2030 a jak je to v roce 2021 ve skutečnosti: sustainability. google/progress/energy/

Emil
7. červen 2021, 10:28

Carlosi, já k ničemu neuhýbám, vy mi tu podsouváte něco, co jsem nikdy netvrdil.

Ondra
7. červen 2021, 19:42

Otazka je proč se tady vůbec řeši jeho jadernej program když tohle nový partnerství s EU nemá s jádrem vůbec nic společnýho. Bohužel v článku informace chybi ale stačí si jenom kliknout na zdroj a tam píšou:

"This new partnership intends to invest in a portfolio of high-impact EU-based projects initially in four sectors with a high potential to help deliver on the economic and climate ambitions of the European Green Deal:

Green hydrogen;

Sustainable aviation fuels;

Direct air capture;

Long-duration energy storage."

Jinak Gates respektive jeho nadace atd investuje do plno věci a nějaký jádro je prd v celým portfoliu. Jen se podivejte do všeho dělá Bill & Melinda Gates Foundation - to jsou desitky miliard dolarů do různejch věcí od zemědělstvi a výživy přes zdravotni péči a vzděláváni nebo zajištěni čistý vody - přesně to nejdůležitější co potřebujou rozvojový oblasti světa (hlavně Afrika) aby se rozvinuly.

Ale je mi celkem jasný že kdyby ty prachy radši sypal do solárů a větrnejch elektráren - kam je sype už plno jinejch - tak se mu misto úplně zbytečný kritiky dostane od místnich expertů co nedělaj ani promile z toho co on velký pochvaly.

petr
6. červen 2021, 10:55

Ach ta paní (nebo soudružka ) Ursula...

Pokřivování trhu dotace něčeho s minimálním globálním výsledkem je stejná hloupost jako brát miliony z EU na předražené lavičky v parku...

Jednou normálním lidem z toho tzv. jebne a udělají to samé co GB, prostě díky zelenému ekošílenství skončí tak skvělý projekt jakým je EU...

Snad se pletu, přál bych si to...

a pan Gates? měl by dělat to čemu rozumí a v čem je dobrý a energetiku nechat profesionálům, vizionáři jsou nutní, ale musí mít patřičné odborné vzdělání.

hezkou neděli všem

Carlos
6. červen 2021, 11:52

No nevím, osobně bych asi raději volal Muskovy a řešil s ním využití TBC vy hydroenergetice a rychlostavbě kolektorů pro UHV. Má to 4 metry v průměru, jsem si jistý že se to dá vyplnit nějakou tenkou hliníkovou, nebo umělohmotnou trubicí, dodat rozpěry pro vodiče a natlakovat to dusíkem. Nebo tím tahal supravodivou linku s tím že se ještě musí vymyslet jak udělat "T" kus do mědi pro napojení odběratelů. Na to by se mohly ty tunely celkem hodit.

Navíc, pokud by se tím tahaly klasické vodiče, tak by se dal vyřešit i problém z chlazením kdy by se dal vytvořit proud plynu ten chladit do atmosféry. Buď nuceně, nebo přirozeně.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se