Domů
Jaderné elektrárny
Litva požaduje debatu o bezpečnosti Jaderné elektrárny Ostrovets
Běloruská jaderná elektrárna Ostrovets; Zdroj: MAAE
Zdroj: MAAE

Litva požaduje debatu o bezpečnosti Jaderné elektrárny Ostrovets

Výbor Evropského parlamentu pro průmysl, výzkum a energetiku schválil návrh rezoluce o bezpečnosti běloruské jaderné elektrárny Ostrovets (Astravec). Členové výboru hlasovali v poměru 66:2 ve prospěch přijetí rezoluce. Sedm členů se zdrželo.  Dokument, který předložila Litva, bude diskutováno na plénu Evropského parlamentu příští týden. 

Výbor dne 28. ledna  ve svém vyjádření uvedl, že „lituje ukvapeného spuštění“ elektrárny a požaduje, aby její činnost byla „pozastavena do doby, než budou realizována veškerá bezpečnostní doporučení EU“. 

Obavy sousedních států

Jaderná elektrárna se nachází 50 km od litevského Vilniusu a poblíž hranic dalších zemí EU, včetně Estonska, Lotyšska a Polska. Usnesení výboru uvádí, že během spouštění elektrárny koncem minulého roku došlo k „přetrvávající netransparentnosti“ a „uveřejňování oficiálních informací o opakovaných havarijních odstaveních reaktoru a selhání zařízení“. Výbor tvrdí, že došlo k poruše čtyř transformátorů a chladících systémů. 

Projekt VVER-1200 (AES-2006); Zdroj: Rosatom

Běloruský národní regulátor Gosatomnadzor je „pod neustálým politickým tlakem“, uvádí výbor a také „postrádá dostatečnou nezávislost“. EK „hluboce lituje ukvapeného komerčního spuštění elektrárny“ plánovaného na příští měsíc a naléhavě požaduje, aby byla nejprve implementována veškerá bezpečnostní doporučení Evropských jaderných regulátorů (ENSREG).

Odtržení od společné elektrizační soustavy BRELL

V posledních letech ukončily tři pobaltské státy (Finsko, Polsko, Švédsko) energetickou izolaci vybudováním nové elektrické sítě. Z historických důvodů je však jejich elektrická síť stále provozována v synchronním režimu s ruskými a běloruskými systémy, jako součást sítě BRELL ring.

Návrh usnesení zdůrazňuje strategický význam urychlené synchronizace pobaltské elektrické sítě s kontinentální evropskou sítí a vyzdvihuje, že budoucí provoz jaderné elektrárny Ostrovets „by v žádném případě neměl bránit“ desynchronizaci Estonska, Lotyšska a Litvy ze sítě BRELL a že Evropská unie by měla pokračovat v integraci tří pobaltských států do elektrizační soustavy EU. 

Běloruská jaderná elektrárna Ostrovets 1; Zdroj: BelAES

Rezoluce požaduje „intenzivní zapojení“ Evropské unie a jejích institucí při řešení otázky nejvyššího evropského významu. 

Několik reaktorů VVER-1200 již Rusko provozuje

Jaderná elektrárna se skládá ze dvou reaktorů VVER-1200 postavených ruským Rosatomem. Zkušební povoz prvního bloku byl zahájen v prosinci a minulý měsíc dosáhl nominálního výkonu. Nyní probíhá testování zařízení a systémů. Gosatomnadzor a ENSREG nyní plánují společnou návštěvu elektrárny. 

Výstavba druhého bloku JE Leningrad II; Zdroj: Rosatom

Momentálně všechny tři provozované reaktorové bloky designu VVER-1200 fungují v Rusku. Dva z nich na jaderné elektrárně Novovoroněž a jeden na JE Leningrad. Čtvrtý reaktorový blok VVER-1200, JE Leningrad II-2, byl poprvé připojen k elektrizační soustavě minulý rok v říjnu. 

Zdroj úvodní fotografie (JE Ostrovets); MAAE

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(20)
PetrV
6. únor 2021, 09:49

Litva se desynchronizuje sama. Svou nestabilitou.

Od Běloruska ee nebere, ale od Ruska ano. Vůbec jim nevadí, že ty elektrony putují z Běloruska. Stejný případ jako dukovany a temelín. Offi rakušáci ee z jádra neberou. :-)

Progresivističtí blbci jsou všude.

Pavel
7. únor 2021, 00:50

A to sis vycucal z kterýho prstu? Jediné co se v článku píše, že chtějí víc informací a nikoli míň elektřiny.

Pro info, nikoli ee a nikoli Litva ale zboží z EU a rusácko se chová podboně jao rakušáci. Na zboží z EU rusáci hystericky uvalili embargo po tom co byl zablokován majetek rusáckým banditům podílejícím se na okupaci Krymu ale na reexporty přes Bělorusko ne a tak se evropské zboží ve velkém dováží přes Bělorusko. Rusáci si holt za puťkovu hysterii a tahání trika budou muset připlatit.

PetrV
7. únor 2021, 15:04

Nepraskla ti žilka?

Zapletal
6. únor 2021, 10:03

Tato jaderná elektrárna se hned po spuštění porouchala. Bylo několik informací o tom, co se stalo, ale to není podstatné. Jestli tam budou další poruchy, tak je to další hřebík do rakve jaderné energetce. Snad řeknou naši mocipáni Rosatomu v ČR: otočit o 180 stupňů a pochodem vchod zpátky k Putinovi.

Emil
6. únor 2021, 10:06

Že porucha nesouvisela s jadernou částí není podstatné, hlavně že se porouchala... :-)

Zapletal
6. únor 2021, 10:41

Těch tézí, co se stalo je několik. Jedna z nich je, že se poškodila nádrž nouzového chlazení primárního okruhu. Vyčkejme, jak se bude situace dál vyvíjet a taky vyčkejme, jak (ne)bude postupovat podle časového a finančního harmonogramu výstavba je Paks.

Emil
6. únor 2021, 10:52

To máte špatné informace. K údajnému poškození nádrže nouzového chlazení, což tvrdí pouze nezisková ekologická organizace Ecohoe, došlo podle informací této organizace ještě před spuštěním elektrárny. Níže máte zprávu této organizace, kde se píše, že informace o nehodě obdrželi už v průběhu září a minimálního kontrolovaného výkonu bylo v reaktoru dosaženo až 11. října.

ecohome-ngo. by/zayavlenie-belarussskoj-antiyadernoj-kampanii-po-povodu-vozmozhnogo-chp-svyazannogo-s-rezervnoj-sistemoj-ohlazhdeniya-reaktora-pervogo-energobloka-belaes/?fbclid=IwAR072uEb0gqHB1gBPjT-cmGcqyJbO6kJHnyy1DPrp8vVrV3X-RVYHlrluRA

Josef
6. únor 2021, 19:54

Pane Zapletal když postavíte JE , pak následuje fáze spouštění a zkušebního provozu. U našeho Temelína trvalo 2 roky než běžel bez výpadků. V Bělorusku, protože je to opakovaný projekt to bude trvat jen řádově měsíce. Stavba JE v Bělorusku je naopak velká reklama pro Ruskou jadernou energetiku. Rusko umí stavět JE rychle levně a kvalitně. Kdežto západní firmy staví draze pomalu a nekvalitně , protože při jejich produkci se při stavbě JE učí a to vede k mnoha chybám což si vynutí dlouhou dobu výstavby, dlouhodobé spouštějí JE a celkově astronomické náklady na stavbu - viz Mochovce...

Zapletal
7. únor 2021, 01:13

Pro ČR bude vzorovou stavbou výstavba JE Paks, ta je v EU. Zatím to vypadá dost špatně, termín se výrazně protáhl. Jak to bude dál si řekneme tak za dva, nebo tři roky.

ijn
6. únor 2021, 12:15

placení a vlastizrádní vyvrhelové jsou dnes na každém síti, ale už i v politice na nejvyšších místech, tak zdegenerovala společnost slušných lidí necháváme si kálet na hlavu takovým dobytkem, kterému zadané cíle destrukce řady strategických odvětví jsou bez odporu vlády a BIS a PČR umožněny,.....téměř schvalovány,....dnes covid prostředky plní kasy vládním grázlům,....!!! Jaderníci neplatí a proto nestavíme!!!

PetrV
6. únor 2021, 14:08

Progresivisté se jim říká. Je jimi nasmrádlá celá evropa a USA a u nás to jsou zástupci top, stan, piráti, socani, zelení. To jsou ti zloději, proč máme drahou ee a teď i auta.

Pod rouškou kapitalismu zlodějský socialistický greendeal jako vyšitý.

Zkuste si platit ee v Německu a dalších socialistických zemích.

Je to daň za blbost posledních 30 ti let.

Tito zloději vůbec nemají zájem o ochranu přírody. Chtějí jen krást.

Josef
6. únor 2021, 23:22

Ano bohužel je to tak, řekněme že je to tzv. moderní levice kde už nejsou hodní dělníci a zlí kapitalisté tady jsou na jedné straně lidé co pracují a na té druhé co se chtějí přiživovat a o tom to celé je........

abc
6. únor 2021, 14:16

Litva a EU se sice můžou snažit zastavit běloruskou JE, ale stejně se jim to nepodaří a budou za šaška.

Co se týče problémů při spuštění jsou, kromě transformátorů, nepodložené teorie. Opět snažící se deklasifikovat ruskou technologii. Náš Temelín taky neměl hladký start, ale nakonec se jedná o velmi bezpečnou JE.

Pobalcké státy se klidně mohou připojit k elektrizační soustavě EU a odpojit od východu, ale obyvatelé by měli vědět, že za pár let se jich naše blackouty nevyhnou.

PetrV
6. únor 2021, 14:53

8.1. se ukázalo, že okrajové státy jsou na tom nejhůře. Zelení šmejdi odpojili balkán a skotsko. Měli by za to zaplatit, přeúčtovat škody za nedodanou ee, škody způsobené spotřebitelům.

Na progresivisty se musí přísně a vypráskat je do severního moře, ať si tam jedou na ostrovní provoz.

Josef
6. únor 2021, 20:08

Co se týče stability el. sítě v EU, pak možná v příštích dnech uvidíme zajímavé věci. Podle modelů má mrznout i v jižní Itálii , Řecku nebo na severu Afriky přitom do střední a části západní Evropy přijdou mrazy až okolo -18°C. Pokud předpověď vyjde , pak spotřeba el. energie bude největší za několik let, uvidíme, jak si s tím sítě s velkým podílem OZE poradí.... V každém případě už teď je jasné, že Rakušáci budou zase škemrat o naší elektrickou energii z Temelína a Dukovan. Osobně bych je z principu alespoň na týden odpojil ať jim dodají el. energii jejich zelení.

PetrV
7. únor 2021, 15:30

Přesně tak pane Josef. V pátek 12.2. ráno. Mrazy v celé Evropě krom Španělska a Řecka. Další týden dtto, ale to je na předpověď daleko. Proto jsem se ptal na EDU blok 1. Netuším, jak jsou na tom zásobníky plynu, protože to bude spotřeba plynu...

Mám obavu, že padneme do blackoutu s rakušáky a helmuty.

Odpojení je automatické, jako se to stalo na balkáně.

Kde to bude první? Zase na Balkáně? A nebo u nás Slavětice, Hradec u Kadaně?

Nechám se překvapit.

PetrV
8. únor 2021, 12:13

Ani jsme netušili, jakou máte pravdu.JE Ostrovec krmí litvu ee, ta to šoupe dál do polska a švedska, kde spotřebitele odpojují greendealoví šmejdi. Polsko je teď nesoběstačné. helmuty a rakušáky odpojit. Ať se zahřívají u větrníku a slunečníku.

Petr
6. únor 2021, 20:24

To jsou zase žvásty.

Samozřejmě vůbec nikdo nebrání Litvě debatovat klidně dalších sto let.

Ovšem na spuštění v Bělorusku to nemá žádný vliv, protože podstatné problémy se tam nevyskytli, i proto že západními tiskaři peněz podplacené sabotážníky má místní tajná služba povoleno nechat okamžitě navždy zmizet.

Mat
7. únor 2021, 11:04

Litevci hrají hru, do které se sami natlačili svými špatnými rozhodnutími v minulosti, a teď neví, jak z toho ven.

Kdysi měli vlatní jaderku a dokázali exportovat elektřinu do všech okolních zemí, protože ji sami nespotřebovali. Když na začátku 20. století došlo k jejímu konci, blbečci se opět nedohodli co dál (zelení progresivisti měli vůči JE velké výhrady, kromě roho šptná vnitropolitická situace - v podstatě dopadli jako Rakušané, co otočili o 100%, protože nemají svou jaderku, ale mají ji jinde, tak už je to přeci velký špatný).

A jsou ted v prdeli, jsou skoro 100% závislí na dovozu energie, protože si sami JE nepostavili a nemají to čím jiným pokrýt, a ted škemrají, aby mohli cucat elektřinu ze západu. To, že ta leektřina je ze špinavého plynu, nebo za pár let z polského atomu, to jim vadit nebude.

PetrV
7. únor 2021, 18:01

Spíš bych to viděl, že se stanou švédskou kolonií. Od roku 1990 Litvě ubylo 20 procent obyvatel. Kdo může, utíká.

Komplikované jsou také vztahy s polskou menšinou, protože litevské úřady administrativně omezují polské školství a používaní polštiny. Poláci nemohou používat svá polská příjmení. Na území Litvy mohou být názvy a nápisy pouze v litevštině.

A ještě z historie litevců:

Rabín Slobodky, rav Zalman Osovsky, byl přivázán za ruce a za nohy k židli. Poté, co byla zavražděna rabínova žena a syn, uřízli mu hlavu. Jeho hlava byla umístěna v okně rezidence a nesla nápis: „Tohle uděláme všem Židům.

A vládnou tam progresivisti.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se