Domů
Společnosti ve světě
Maďarsko očekává vyjádření EU k JE Pakš v řádu týdnů

Maďarsko očekává vyjádření EU k JE Pakš v řádu týdnů

Podle informací agentury Reuters získaných od vysoce postaveného vládního zdroje má přijít vyjádření k dostavbě jaderné elektrárny Pakš v průběhu příštích týdnů. Na podzim loňského roku zahájila Evropská komise hloubkové šetření projektu kvůli pochybnostem o legitimitě státní podpory tohoto projektu, která by mohla narušit hospodářskou soutěž maďarského trhu s elektřinou.

Kontrakt mezi ruským Rosatomem a maďarským státem na dostavbu jaderné elektrárny Pakš je již téměř rok pod drobnohledem bruselských úředníků.

Attila Aszodi, vládní zmocněnec pro jadernou elektrárnu Pakš, sdělil agentuře Reuters, že Maďarsko očekává dva oddělené verdikty k dostavbě jediné maďarské jaderné elektrárny.

První verdikt by měl padnout v souvislosti se samotným zadáním veřejné zakázky na dostavbu elektrárny, druhý se bude týkat státní podpory výstavby dvou reaktorů.

„Přirozeně očekáváme pozitivní rozhodnutí,“ dodává Aszodi.

Podle vládních zdrojů přicházejí kladné signály také od místopředsedy Evropské komise a komisaře pro energetickou unii Maroše Šefočoviče.

Maďarsko v Pakši plánuje vybudovat dva ruské reaktory typu VVER 1200. Předpokládaný rozpočet je 12,5 mld. euro, z čehož má 80 % financovat ruská strana a zbývajících 20 % maďarský stát, který je vlastníkem celého projektu.

Maďarsko počítá se zahájením výstavby v roce 2018, dokončení prvního reaktoru se plánuje na rok 2025. Uvedení druhého reaktoru do provozu by mělo následovat o rok později.

Maďarsko nové zdroje určitě bude potřebovat

V současnosti jsou v Pakši provozovány čtyři reaktory typu VVER 440 vyrobeny společností ŠKODA (dnes ŠKODA JS) o celkovému výkonu 2 000 MWe. Elektrárna se podílí na výrobě elektřiny v Maďarsku zhruba 50 %. Reaktory, které byly spouštěny mezi lety 1982 a 1987, by měly být odstavovány mezi roky 2032 a 2037.

Je tedy zřejmé, že pokud půjde výstavba nových reaktorů dle plánu bude mít Maďarsko několik let v provozu 6 jaderných reaktorů současně. Vzhledem k tomu, že Maďarsko zhruba třetinu elektřiny importuje nebude se jednat o problém z pohledu zdrojové výkonové přiměřenosti.

Maďarsko má ve svých zdrojích instalovaný výkon téměř 9 000 MWe. Více než 6 000 MWe jsou tepelné zdroje, ze kterých je ovšem více než polovina zastaralá a neekologická. Tyto zdroje mají být do roku 2030 odstaveny. Maďarsko tak bude muset vyřešit, čím chybějící výkon nahradí.

Komentáře

(4)

Josef Říha

19. září 2016, 11:17

Sluší se připomenout, že čtyři stávající reaktory VVER 440, které jsou na JE Paks v provozu, nejsou ruského původu, ale byly vyrobeny v plzeňské Škodovce.

energetik

19. září 2016, 17:02

A já bych připomněl že v srpnu 2014 byly jaderné odpadky po havárii z této elektrárny odvezeny do Majaku - nejzamořenější (o kterém se oficiálně ví) místo na Zemi.

Nejedlý

19. září 2016, 15:54

Údaj o výkonu má být správně 2000 MWe.

Tomáš Molek

20. září 2016, 09:23

Dobrý den,

děkuji za upozornění. Informaci o původu reaktorů jsem do textu také doplnil.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.