Některé členské státy EU stále nepředložily své národní klimaticko-energetické plány

DomůEvropská UnieNěkteré členské státy EU stále nepředložily své národní klimaticko-energetické plány

Portál Euractiv informoval o tom, že sedm členských států EU nesplnilo termín odevzdání návrhu národních klimaticko-energetických plánů Evropské komisi. Tyto plány jsou klíčové pro plnění unijních klimaticko-energetických cílů do roku 2030 a závazků vyplývajících z Pařížské dohody.

Termín odevzdání byl pro všechny členské státy nastaven na 31. prosince 2018. V dalším kroku má Evropská komise národní plány zkontrolovat s unijními klimaticko-energetickými cíli a do června vrátit státům s připomínkami a možností plány upravit. Finální termín odevzdání je 31. prosince 2019.

Sedm opozdilců

Podle zdrojů Euractiv ovšem Bulharsko, Česká republika, Kypr, Řecko, Maďarsko, Lucembursko a Španělsko své národní plány zatím neodevzdaly. Evropská komise státům poskytla šablonu plánů, aby byl jejich obsah sjednocený. Údajně ale v textech chyběly vyžadované informace. Neúplný plán podle Euractiv odevzdala také Francie. Do plánu musí být ještě zapracována strategie prezidenta Macrona, kterou představil ke konci loňského roku.

Plán České republiky s názvem Návrh vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu České republiky je momentálně možné nalézt na webu Ministerstva průmyslu a obchodu pro účely připomínkového řízení.

Španělsko se zpozdilo kvůli změně vlády

Španělsko své zpoždění skrze twitter ministryně Teresy Ribery vysvětlilo tím, že socialistická vláda nastoupila v červnu a měla tedy na vypracování dokumentu pouze 6 měsíců. Předchozí vláda totiž na návrhu španělského klimaticko-energetického plánu údajně vůbec nepracovala. Španělský plán má být podle jejích slov odevzdán „brzy“. Ribera během svého krátkého mandátu začala intenzivně prosazovat 100% přechod na elektřinu z obnovitelných zdrojů do roku 2050 a vyřazení jaderných a uhelných elektráren do roku 2030.

Monitoring
Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...Loading interface...