Některé členské státy EU stále nepředložily své národní klimaticko-energetické plány
Portál Euractiv informoval o tom, že sedm členských států EU nesplnilo termín odevzdání návrhu národních klimaticko-energetických plánů Evropské komisi. Tyto plány jsou klíčové pro plnění unijních klimaticko-energetických cílů do roku 2030 a závazků vyplývajících z Pařížské dohody.
Termín odevzdání byl pro všechny členské státy nastaven na 31. prosince 2018. V dalším kroku má Evropská komise národní plány zkontrolovat s unijními klimaticko-energetickými cíli a do června vrátit státům s připomínkami a možností plány upravit. Finální termín odevzdání je 31. prosince 2019.
Sedm opozdilců
Podle zdrojů Euractiv ovšem Bulharsko, Česká republika, Kypr, Řecko, Maďarsko, Lucembursko a Španělsko své národní plány zatím neodevzdaly. Evropská komise státům poskytla šablonu plánů, aby byl jejich obsah sjednocený. Údajně ale v textech chyběly vyžadované informace. Neúplný plán podle Euractiv odevzdala také Francie. Do plánu musí být ještě zapracována strategie prezidenta Macrona, kterou představil ke konci loňského roku.
Plán České republiky s názvem Návrh vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu České republiky je momentálně možné nalézt na webu Ministerstva průmyslu a obchodu pro účely připomínkového řízení.
Španělsko se zpozdilo kvůli změně vlády
Španělsko své zpoždění skrze twitter ministryně Teresy Ribery vysvětlilo tím, že socialistická vláda nastoupila v červnu a měla tedy na vypracování dokumentu pouze 6 měsíců. Předchozí vláda totiž na návrhu španělského klimaticko-energetického plánu údajně vůbec nepracovala. Španělský plán má být podle jejích slov odevzdán „brzy“. Ribera během svého krátkého mandátu začala intenzivně prosazovat 100% přechod na elektřinu z obnovitelných zdrojů do roku 2050 a vyřazení jaderných a uhelných elektráren do roku 2030.
Mohlo by vás zajímat:
Portál Euractiv ovšem jaksi zapomněl upozornit, že to nařízení, podle kterého mají členské státy ty plány předložit, vyšlo v Úředním věstníku EU 21. prosince 2018 a nabylo účinnosti na Štědrý den 24. prosince, což je velmi nestandardní, protože zpravidla je na nabytí účinnosti předpisů EU 20 dnů. V tomto kontextu najednou vypadá zpoždění některých států trochu jinak, pokud si uvědomíme, že jde o dokument v rozsahu stovek stran. Evropská komise se má k plánům vyjádřit do konce června a jsem opravdu velmi zvědav, jak to bude stíhat. A také se moc těším na to, jak Euractiv napíše o tom, až to stíhat nebude.
Prolistujte si ten skoro 300 stránkový dokument co Česká republika vyplodila. Je to neuvěřitelné, co tam píší, je to návrat naší energetiky do minulého století. Pikantní je též čas na připomínkování: od Vánoc 2018do 11. ledna 2019 !!! Účel je zřetelný: aby to nikdo nemohl přečíst a připomínkovat.
Bylo by žádoucí aby se ti lidé co to napsali pod to taky podepsali, spolu se stručným podpisem jejich odbornosti.
Je to skandál, to že jsme to nedoručili včas je nepodstatné.
A co s tím budete dělat?
Má osoba je bezvýznamná. Vypadá to tak, že skupině zatím pro veřejnost anonymních spoluautorů se podařilo skrytě Evropské komisi podstrčit návrh dokumentu, který by Českou republiku poslal opět na dráhu těžkého strojírenství. A to obrovské množství financí, které by to vyžadovalo, by znemožnilo naši cestu k robotizaci, průmysl 4.0.
Co dělat? Každý člověk, jemuž jde o naši budoucnost by měl protestovat, posílat písemné připomínky a komentáře, ten návrh se bude celý rok projednávat, chce to hlídat krátké termíny v nichž bude moci návrh komentovat odborná veřejnost.
Redakce tohoto webu by se měla pokusit odanonimizovat ty, co návrh předložili (nedovedu si představit, že by někdo poslal do odborného časopisu nebo jako auditorskou zprávu materiál bez uvedení autora a jeho afiliace. A vyzvat je k obhajobě těch navrhovaných až 58% naší elektřiny z jaderných elektráren (to je naprosto proti trendu VŠECH zemí EU) oproti jen 18-25% pro OZE (a to hlavně tradiční OZE).
My tu často diskutujeme různé detaily a kuriozity a zatím se zde připravuje přehození vyhýbky pro náš průmysl od průmyslu 4.0 k těžkému strojírenství. Podstrčíme to do Evropy, aby nám to schválila (myslím že to projít nemůže, že je to jen po vzoru arabského bazaru nastavená vysoká výchozí cena) a pak budeme říkat: to ta EU nám to poručila.
Tož tak.
a zde si můžete vše stánout
Jde o to, aby o koncepci a o možnostech OZE psali lidé co v oboru pracují a nevytvářeli o tom koncepci jaderní fyzici a inženýři. Ti ať si píší jen o svém oboru.
Pro upřesnění jde například o tabulku na straně 16 a stahuje se to přes nenápadný odkaz dole na stránce. (taky by jim někdo mohl říct že downloady se roky rokoucí značí velkou ikonou)
Když se od této tabulky odpíchnu, tak podíl JE 58% na výrobě elektřiny mi přijde hodně, až moc, zejména pokud se podíváme na zbytek kde OZE mají mít nejvýše čtvrtinu, přestože by se dalo jít minimálně až ke 40%, jenže to je zase v konfliktu s plány na JE, protože tyto zdroje se v síti tak nějak nesnáší. Nechávat tam až 21% pro uhlí, zatímco plynu jen 15% není myslím dobré, to už raději místo uhlí, které by se muselo dovážet, dovážejme mazut a podobně. rozhodně se to dá skladovat mnohem lépe než uhlí.
ČR vám dala na připomínkování 2x delší čas, než byl úmysl EU, tak můžete být ještě rád.
Jinak vaše názory a podobných aktivistů, že se příliš zohledňuje v českém plánu české počasí, tradiční průmysl a podnebí, a naopak se v podstatě rasisticky ignorují globální a zvláště africké podmínky je znám, takže to tam ani posílat nemusíte :)
Představte se. Anonymně si můžete říkat co chcete, to je v pořádku, ale takhle se vědecká diskuse nevede.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se