Domů
Evropská Unie
Poradní výbor EU doporučuje snížit emise o 90-95 % do roku 2040  
emise-továrna-elektrárna
Zdroj: Unsplash

Poradní výbor EU doporučuje snížit emise o 90-95 % do roku 2040  

Podle zprávy nezávislého poradního výboru by EU měla do roku 2040 snížit emise skleníkových plynů o 90–95 %, pokud chce dosáhnout klimatické neutrality do 2050. Toto doporučení Evropského vědeckého poradního výboru pro změnu klimatu přichází současně s blížícím se koncem veřejné konzultace Evropské komise ke stanovení cíle snižování emisí skleníkových plynů pro rok 2040. Komise následně zahájí práce na legislativě. Informoval o tom portál Euractiv.

Snižování emisí musí být proveditelné i spravedlivé, říká poradní výbor

Evropský vědecký poradní výbor pro změnu klimatu ve své zprávě doporučuje udržet tzv. uhlíkový rozpočet v limitu 11–14 Gt CO2 ekvivalentu pro roky 2030–2050. Uhlíkový rozpočet říká, kolik může být vypuštěno emisí, aby globální oteplování nepřesáhlo 1,5 °C.

Pro srovnání, v roce 2021 byly emise skleníkových plynů v EU 3,6 Gt CO2 ekv. Aby mohl být tento uhlíkový rozpočet dodržen, tak bude do roku 2040 nutné dosáhnout snížení emisí o 90–95 % ve srovnání s rokem 1990.

„Doporučení poradního výboru zdůrazňují potřebu odvážných a transformačních opatření k dosažení klimatické neutrality do roku 2050 způsobem, který je spravedlivý a proveditelný,“ uvedl Ottmar Edenhofer, profesor klimatické ekonomie a veřejné politiky a předseda Evropského vědeckého poradního výboru pro změnu klimatu.

Poradní výbor zkoumal více než 1000 různých scénářů, aby identifikoval scénáře, které umožní dosáhnout omezení globálního oteplování o maximálně 1,5 °C. Členové výboru se mimo jiné zaměřili i na proveditelnost těchto scénářů a jejich spravedlnost. A to zejména s ohledem na roli EU v globálních snahách omezit emise.

I z tohoto důvodu výbor doporučil zacílit snahy EU dovnitř, ale také mimo EU. Primárně ale poradní výbor doporučil zaměřit se na dosažení cíle pro rok 2030 a snížení emisí o 55 % ve srovnání s rokem 1990.

Komise začne pracovat na stanovení cíle snižování emisí pro rok 2040

Zpráva poradního výboru byla zveřejněna ke konci veřejné konzultace Evropské komise ke stanovení cíle snižování emisí skleníkových plynů v roce 2040. K tomu je Komise zmocněna ve stejném nařízení, které vytváří poradní výbor. Veřejná konzultace probíhá do 23. června.

Následně bude Komise pracovat na hodnocení dopadů a konkrétním legislativním návrhu. Hodnocení dopadů má být dle informací z veřejné konzultace zveřejněno v roce 2024. Toto hodnocení dopadů často doprovází legislativní návrhy Evropské komise. Ta tímto způsobem vyhodnocuje několik různých scénářů a vybírá ten nejvhodnější pro dosažení stanoveného cíle.

Evropský vědecký poradní výbor

Evropský vědecký poradní výbor pro změnu klimatu je nezávislé těleso vytvořené na základě nařízení pro dosažení klimatické neutrality z roku 2021, tzv. evropského právního rámce pro klima. Poradní výbor se skládá z 15 nezávislých seniorních expertů, kteří pokrývají širokou škálu příslušných oborů.

Jeho hlavním úkolem je poskytování vědecké expertízy, rad a doporučení Evropské unii na základě vyhodnocování existujících a navržených politik týkajících se dosažení klimatických cílů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(7)
Vladimír Šťastný
20. červen 2023, 11:14

Už jen čekám, kdy to přeleze 100%. :-)))))))))))

Jan Stehlik
20. červen 2023, 15:14

Papír snese všechno . Tabulky , grafy atd. Víte kolik se tím zaměstná lidí :-)

Pravoslav Motyčka
21. červen 2023, 00:27

Jsem pro snižování emisí CO2 ne kvůli klimatické hysterii , ale kvůli nezávislosti na dovozu fosilních paliv a zlepšení kvality ovzduší. Nicméně snižování emisí musí být postaveno na racionálním základě. Musí se snižovat tam , kde to má velký efekt a stojí to málo prostředků. Dobrým příkladem je vytápění budov aplikace tepelných čerpadel všude tak kde je to ekonomické a dalším příkladem je výroba el. energie z jádra. Kdyby stát postupoval racionálně . Tak by toto už mohlo být uděláno , takto se vyházely prostředky za různé otopné systémy podporovalo se uhelné teplárenství a vyhodilo se ohromné množství prostředků.

Jan Kopecký
21. červen 2023, 19:50

snižování co2 pro zvýšení kvality ovzduší - fakt no comment..

Antonín Mikeš
21. červen 2023, 21:26

Myslíte, že při produkci CO2 se neuvolňují jiné znečišťující látky?

Ivan Novák
21. červen 2023, 22:25

Ty se uvolňují do ŽP při produkci čehokoliv. Iracionální je ale efekty nevyčíslit a neporovnat.

Zbyněk Poisl
22. červen 2023, 05:59

Já doporučuji celému lidstvu používat zdravý rozum. Jinak mu hrozí brzké vyhynutí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se