Domů
Rychlé zprávy
Timmermans odmítá jakoukoliv „regulatorní přestávku“ na cestě k dekarbonizaci
Frans Timmermans
Zdroj: European Commission

Timmermans odmítá jakoukoliv „regulatorní přestávku“ na cestě k dekarbonizaci

Frans Timmermans, místopředseda Evropské komise, prohlásil, že je proti jakékoliv „regulatorní přestávce“ v EU. K této „regulatorní přestávce“ v květnu vyzval francouzský prezident. O několik týdnů později se v podobném duchu vyjádřil i premiér Belgie, který kladl důraz na hrozbu velkého množství pravidel a regulace. Informoval o tom portál Euractiv.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v květnu během vystoupení před zástupci francouzského průmyslu prohlásil, že by EU měla vyhlásit tzv. regulatorní přestávku od nových environmentálních návrhů. To znamená, že by se neměla po blíže nespecifikovanou dobu navrhovat a přijímat nová legislativa, ale EU by se měla soustředit na implementaci platných a aktuálně projednávaných legislativních návrhů. Podle něj by se tak dosáhlo stanovených cílů a urychlení dekarbonizace průmyslu.

O několik týdnů později se podobně vyjádřil i premiér Belgie Alexander De Croo. Podle něj hrozí, že příliš mnoho pravidel a regulace povede ke ztrátě veřejné podpory pro transformaci energetiky.

Podle Timmermanse je přestávka luxusem, který si nemůžeme dovolit

Ve dnech nadcházejících po prohlášeních obou představitelů členských zemí EU se Evropská komise k tématu „regulatorní přestávky“ nijak nevyjadřovala. Místopředseda Evropské komise Frans Timmermans se ovšem na konferenci na začátku června nechal slyšet, že není času nazbyt. Podle jeho slov „si nemůžeme dopřát luxusu přestávky, … nemáme čas být paralyzovaní…“ během boje se změnou klimatu.

Timmermans řekl, že jakýkoliv pokus manipulovat s debatou o změně klimatu pouze přispěje ke sporům uvnitř EU. Zavírat oči před vědeckou realitou je podle něj nebezpečné.

„I kdybych musel vykonat úsilí [omezit globální oteplování], které pro mě bude velmi nákladné, tak vím, že moje děti a vnoučata mě budou považovat za dobrého předka,“ uvedl Timmermans.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Ivan Novák
6. červen 2023, 10:51

A co jít vymítat uhelného satana do Číny nebo provozovat antiropný aktivismus k Saúdům, tím by p. Timmermans pověřen být nechtěl?

Milan Horak
6. červen 2023, 11:03

Pokud tam budou tito zelenorudí šílenci, tak cela EU pujde do kytek. Neuvěřitelné co za lidi nám řídí životy.

Tomáš Foldyna
6. červen 2023, 12:15

Jako první by se měl posunout ke klimatické neutralitě pan komisař, žít v zemědělské komunitě a ručně okopávat zem.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se