Domů
Životní prostředí
V ochraně klimatu přinesl summit G7 zklamání, uvádí Financial Times
Emise CO2 v EU
Zdroj: Pixabay

V ochraně klimatu přinesl summit G7 zklamání, uvádí Financial Times

Skupina bohatých ekonomik G7 čelí kritice od klimatických expertů a aktivistů poté, co na víkendovém summitu v japonské Hirošimě lídři nepřijali přísnější závazky ohledně odklonu od fosilních paliv v energetice. Napsal to dnes deník Financial Times (FT). Německo a Japonsko podle něj uspěly ve snaze ponechat prostor pro využívání plynu, respektive uhlí.

Summit se konal krátce poté, co Světová meteorologická organizace varovala před narůstající pravděpodobností, že oteplování globálního klimatu do pěti let dosáhne hranice 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předindustriální úrovní. Skupina zemí vedená Nizozemskem, Novým Zélandem a Chile zase v pátek G7 vyzvala, aby se postavila do čela snah o konec užívání fosilních paliv, které změnu klimatu pohání.

Lídři Spojených států, Kanady, Japonska, Německa, Francie, Británie a Itálie v sobotním společném prohlášení tématu věnují značný prostor, nestanovili však termín pro uzavření uhelných elektráren. Slíbili, že tento proces urychlí, a také se přihlásili k cíli „plně nebo převážně dekarbonizovaného“ energetického sektoru do roku 2035.

Podle listu FT se proti stanovení lhůty pro uhelnou energetiku stavělo Japonsko, které je silně závislé na uhlí, ropě a plynu v důsledku havárie jaderné elektrárny ve Fukušimě v roce 2011. Deník si všímá, že prohlášení summitu zahrnuje také pasáž zdůrazňující přínos „zvýšených dodávek“ zkapalněného zemního plynu.

Německé „trvání na větších veřejných investicích do plynu“ a japonské odmítání zavrhnout uhlí „podkopávají vůdčí roli G7 v době, kdy je naléhavě potřebná“, míní Alden Meyer z výzkumného ústavu E3G, který se specializuje na klimatické otázky. Kritika přichází také od aktivistických skupin, jako je Climate Action Network, která sdružuje stovky organizací. „Slabé závazky“ přijaté na summitu skupina označila za nepřijatelné přehlížení „sílících varování od vědců po celém světě“.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Ivan Novák
21. květen 2023, 16:59

Zelená lobby povykuje, protože ví, že její technologie bez tvrdého politického nátlaku neobstojí. Představuji si chmury na čelech bankéřů, kteří vsadili na to, že jinak už nikdy nebude.

Pravoslav Motyčka
21. květen 2023, 19:25

Už současné tempo energetického přechodu je vražedné. Svět nemá žádnou reálnou náhradu fosilních paliv. Jejich využívání zle sice podstatně snížit, ale nahradit je zcela je zatím ekonomicky nereálné. Asi největší problém je v tom , že EU se snaží o čistou nulu. Kdyby se daly reálné cíle , pak by ve výsledku užívání fosilních paliv kleslo o nějakých 80% a ekonomicky by to nemuselo ani moc bolet.

Dalibor Fišer
22. květen 2023, 06:19

hlavni problem a tezko odstranitelny je premnozeni populace. Ekologove mohou tedy prijit s funkcnim napadem jak tohle rychle vyresit.

Michal K.
22. květen 2023, 08:39

"Německo a Japonsko podle něj uspěly ve snaze ponechat prostor pro využívání plynu, respektive uhlí."

"Podle listu FT se proti stanovení lhůty pro uhelnou energetiku stavělo Japonsko"

"Německé „trvání na větších veřejných investicích do plynu“ a japonské odmítání zavrhnout uhlí"

Tolko reciciek o OZE a nakoniec tvrda realita. Bez fosilu si to nevedia predstavit.

Alebo mozno im len nikto nepovedal o zelenom plyn :-)

richie
22. květen 2023, 22:22

"...co Světová meteorologická organizace varovala před narůstající pravděpodobností, že oteplování globálního klimatu do pěti let dosáhne hranice 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předindustriální úrovní. .."

a? .. ved to nie je nic co tu este nebolo .. to im nikto nepovedal, ze to bude stale o cca 2~3 stupne Celsia menej ako bolo v obdobi pred cca 5000~9000 rokov?

miesto vymyslania nezmyslenych opatreni na potlacenie narastu teploty (pricinam ktoremu aj tak nerozumeju) by mali to usilie venovat skor priprave na adaptaciu a rieseniu "nasledkom" zmien, ktore (s najvacsou pravdepodobnostou) presahuju aktualne moznosti/schopnosti ludskej rasy..

hellokitty
23. květen 2023, 09:03

viete mi povedat ake rozvinute civilizacie zavisle na globalnom obchode s potravinami tu existovali v obdobi pred cca 5000-9000 rokmi?

ked po zemi kracali dinosaury tak tu tiez boli teploty vyssie nez dnes, to o nicom nevypoveda, planeta si s vyssou teplotou poradi, ale civilizacne potreby su nastavene na urcitu teplotu a hlavne stabilne klima bez prudkych vykyvov pocasia, ktore su v poslednych rokoch coraz castejsie (prudkejsie burky a s tym spojene povodne, prudkejsie vetry a tym sposobene skody na majetku, prudkejsie sucha a s tym spojene poziare...)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se