Domů
Evropská Unie
Transjadranský plynovod si zajistil prodloužení výjimky ze třetího energetického balíčku

Transjadranský plynovod si zajistil prodloužení výjimky ze třetího energetického balíčku

Transjadranský plynovod (Trans-Adriatic pipeline = TAP) získal oficiálně prodloužení výjimky na některá ustanovení z EU směrnice o plynovodech. Udělení podpořila již Evropská komise a také sekretář Energetického společenství. Výjimku udělily ve společném prohlášení všechny evropské země, skrz které plánovaný plynovod bude dodávat zemní plyn – Itálie, Řecko a Albánie.

TAP reprezentuje evropskou část jižního plynovodního koridoru (SGC). Jižní koridor má přivést zemní plyn z Kaspického moře u Ázerbajdžánu do Evropy přes koncový bod – město San Foca v Itálii. Jedná se o dlouhodobý a rozsáhlý komerční projekt. Jedná se o soukromý projekt, který vyhotovila skupina Axpo, dohodu o provedení projektu pak v roce 2008 uzavřela skupina Axpo se společností Statoil. Partnerem projektu se ještě v roce 2010 stal E.ON. Projekt má silnou politickou podporu v Evropské unii, která vidí zemní plyn z Kaspického moře jako alternativu k plynu z Ruska.

Trasa plynovodu. Zdroj: www.euractiv.com

 

Protože se jedná o soukromý projekt, byla udělena výjimka na určitá ustanovení ze směrnice EU ohledně zemního plynu. Především se jedná o povinnost umožnit přístup třetím osobám k celé infrastruktuře plynovodu. Udělení výjimky chrání soukromé investory a snižuje tak rizikovost celého projektu. Výjimka již byla udělena v roce 2013, ale byla podmíněna začátkem stavby plynovodu do půlky května 2016 a začátkem provozu do konce roku 2018. Tento termín nelze splnit a tak byla výjimka prodloužena. Shah Deniz konsorcium oznámilo, že spuštění provozu by bylo možné začátkem roku 2020.

 

Zdroj úvodního obrázku: tribune.com.pk

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.