Domů
Jaderné elektrárny
Americká jaderná elektrárna Vogtle 3 opět posouvá očekávaný termín zahájení provozu
Jaderná elektrárna Vogtle
Zdroj: Southern Nuclear

Americká jaderná elektrárna Vogtle 3 opět posouvá očekávaný termín zahájení provozu

Uvedení nového amerického jaderného bloku Vogtle 3 do komerčního provozu proběhne pravděpodobně až během května nebo června letošního roku. Problémy s vibracemi odhalené během testování však podle Southern Nuclear již technici vyřešili. Spuštění Vogtle 4 nyní plánuje provozovatel mezi letošním prosincem a koncem prvního čtvrtletí 2024.

Americká společnost Southern Nuclear ve svém čtvrtletním reportu prozradila, že počítá se zprovozněním třetího bloku elektrárny Vogtle její dceřiné společnosti Georgia Power až v květnu nebo červnu letošního roku. Již v lednu přitom společnost oznámila odklad spuštění kvůli vibracím v chladicím systému odhaleným při testech. Podle lednových očekávání měla elektrárna poprvé dosáhnout kritického stavu v únoru, nyní společnost hovoří o březnu či dubnu.

"V souladu s naším zaměřením na optimální dlouhodobý výkon jsme do plánování spuštění třetího bloku přidali nějaký čas na řešení těchto položek a na snížení rizik spojených s dalšími potenciálními problémy," uvedl výkonný ředitel Southern Nuclear, Tom Fanning.

Problém s vibracemi provozovatel odstranil vložením kovových desek do vzpěr připojených k potrubí. Přetrvávající problém týkající se průtoků čerpadly chladicí kapaliny se nyní vyšetřuje. Zatím není jasné, zda jde o fyzický problém nebo o špatnou kalibraci měření průtoku.

Vogtle 4 je připraven na testování

Southern Nuclear předpokládá, že zkušenosti s uváděním do provozu třetího bloku využije u bloku čtvrtého. Vogtle 4 je již připraven na horké funkční testy, které začnou v březnu, jaderné palivo do reaktoru technici zavezou v červnu. Nicméně očekávaný start provozu tohoto bloku Georgia Power také posunula s ohledem na průběh testování Vogtle 3, a to na prosinec 2023 až březen 2024.

"Naší prioritou zůstává uvést jednotky Vogtle 3 a 4 do provozu, abychom Georgii poskytli spolehlivý bezuhlíkový zdroj na příštích 60 až 80 let. Budeme i nadále věnovat čas potřebný k tomu, abychom to udělali správně, a nebudeme obětovat bezpečnost ani kvalitu kvůli plnění plánů,“ dodal Fanning.

Výstavba Vogtle 3 začala v březnu 2013 a bloku 4 v listopadu téhož roku. Dva bloky typu AP1000 jsou prvními novými jadernými bloky postavenými v USA za více než tři desetiletí. Projekt spoluvlastní společnosti Georgia Power, Oglethorpe Power, MEAG Power a Dalton Utilities. Celkové náklady na stavbu obou bloků přesáhnou 30 miliard dolarů (přes 660 miliard Kč).

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Karásek
2. březen 2023, 10:49

A jestlipak se opět neprodraží. Poslední přiznaná částka byla pře 30 mld. USD za oba bloky. Kolik by stál u nás ten tendr na Dukovany když od té doby byla pořádná inflace? Podobně špatně si vedou bloky stavěné od Francouzů. Jestli bychom se při započítané inflaci u toho tendru vešli vůbec do částky 1 000 000 000 000 Kč za blok?

Richard Vacek
2. březen 2023, 10:58

Ukazuje se, že pro západ je stále obtížnější jaderné elektrárny postavit. Těžko říct, čím to je. Možná tím, že generace, které to uměly, jsou pryč nebo na penzi a ta současná navštěvovala jiné školy a učila se jiným dovednostem.

Michal K.
2. březen 2023, 15:05

tak zapad sa odklanala od zakladnych veci ako fyzika a matematika. Potom sa neni co cudovat, ze nie su schopnosti na stavbu JE. Ale zas si zoberte, aky pokrok urobil zapad v gender ideologii ...

Petr
2. březen 2023, 19:41

Západ jde za technologiemi 21. století. Jádro je technologická fosílie.

Jan Veselý
3. březen 2023, 09:18

Ale houby, jde jen o to, že ti lidi, kteří by na to měli, dělají dnes jiné, perspektivnější a zajímavější věci. Dělají automatizaci, regulaci, senzorové sítě, polovodičovou techniku, ...

Jak byste tyhle lidi chtěli nalákat, aby v superpředbyrokratizovaném prostředí obřích korporátů jednajících se státními institucemi udělali možná dva projekty za celou karéru?

Jan Veselý
3. březen 2023, 09:12

Důvod je jednoduchý. Velké stavební infrastrukturní projekty, jako jsou jaderné elektrárny, byly vždycky drahou a průserovou záležitostí. Před 50 lety byla situace jiná v tom, že nebyl tak propastný rozdíl v produktivitě práce ve stavebnictví (zlepšuje se asi o 1% za rok) a v průmyslové výrobě (zlepšuje se o cca 3-4% za rok). Země EU neměly nejmenší problém za rok 2022 vybudovat skoro 60 GW nových větrných a fotovoltaických elektráren (v USA ~14 GW), protože to jsou zařízení, kde se všechny ty složité a náročné věci dějí v továrnách (tj. v kontrolovaných podmínkách za pomocí strojů za tím účelem zkonstruovaných) a ven to vyjíždí jako standardizované moduly, které se na místě jen usadí a zkompletují ve stylu Plug&Play.

Proto jsou fakticky jedinou nadějí pro budoucnost jaderné energetiky malé modulární reaktory, kde je podobný potenciál zjednodušení výstavby a slevnění díky tovární výrobě. Jenže se s tím začíná asi o 30 let později než se mělo.

Zdeves Pavel
2. březen 2023, 11:32

To je jasná neschopnost WEC. Ale my ho vybereme ačkoliv z těch posledních třech potenciálních dodavatelů bude prokazatelně suverénně nejdražší, a bude obstruovat Korejce, kteří dají nabídku nejlepší jak dokazuje plánované spouštění bloků v SAE.

Petr prochaska
2. březen 2023, 12:37

Korejci ani Francouzi stejně nemají šanci, protože mají příliš výkonné reaktory, na které není dost vody ke chlazení.

Emil
2. březen 2023, 13:01

Do Dukovan nabízejí reaktory o stejném výkonu jako Westinghouse.

Michal K.
2. březen 2023, 15:06

takze, vystavbu zacali 2013. Za cca 10 rokov to dokoncuju.

Predpokladam, ze tomu predchadzali dlhe roky schvalovania projektu. Neviete niekto presnejsie ?

Zdeves Pavel
2. březen 2023, 18:05

Kontrakt byl podepsán v dubnu 2008. V srpnu 2009 NRC vydalo povolení.

Michal K.
3. březen 2023, 08:46

dakujem za info.

A este ma napada, ked mali povolenie od 2009, preco zacali stavat v 2013 ?

Zdeves Pavel
3. březen 2023, 10:24

Důvodem byla změna projektu, kterou znovu posuzoval NRC. Jednalo se o provedení kontejnmentu.

Pavel
3. březen 2023, 01:01

jen taková jednoduchá otázka mají do ní vůbec palivo a když tak na jak dlouho

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se