Americká jaderná elektrárna Vogtle 3 opět posouvá očekávaný termín zahájení provozu
Uvedení nového amerického jaderného bloku Vogtle 3 do komerčního provozu proběhne pravděpodobně až během května nebo června letošního roku. Problémy s vibracemi odhalené během testování však podle Southern Nuclear již technici vyřešili. Spuštění Vogtle 4 nyní plánuje provozovatel mezi letošním prosincem a koncem prvního čtvrtletí 2024.
Americká společnost Southern Nuclear ve svém čtvrtletním reportu prozradila, že počítá se zprovozněním třetího bloku elektrárny Vogtle její dceřiné společnosti Georgia Power až v květnu nebo červnu letošního roku. Již v lednu přitom společnost oznámila odklad spuštění kvůli vibracím v chladicím systému odhaleným při testech. Podle lednových očekávání měla elektrárna poprvé dosáhnout kritického stavu v únoru, nyní společnost hovoří o březnu či dubnu.
"V souladu s naším zaměřením na optimální dlouhodobý výkon jsme do plánování spuštění třetího bloku přidali nějaký čas na řešení těchto položek a na snížení rizik spojených s dalšími potenciálními problémy," uvedl výkonný ředitel Southern Nuclear, Tom Fanning.
Problém s vibracemi provozovatel odstranil vložením kovových desek do vzpěr připojených k potrubí. Přetrvávající problém týkající se průtoků čerpadly chladicí kapaliny se nyní vyšetřuje. Zatím není jasné, zda jde o fyzický problém nebo o špatnou kalibraci měření průtoku.
Vogtle 4 je připraven na testování
Southern Nuclear předpokládá, že zkušenosti s uváděním do provozu třetího bloku využije u bloku čtvrtého. Vogtle 4 je již připraven na horké funkční testy, které začnou v březnu, jaderné palivo do reaktoru technici zavezou v červnu. Nicméně očekávaný start provozu tohoto bloku Georgia Power také posunula s ohledem na průběh testování Vogtle 3, a to na prosinec 2023 až březen 2024.
"Naší prioritou zůstává uvést jednotky Vogtle 3 a 4 do provozu, abychom Georgii poskytli spolehlivý bezuhlíkový zdroj na příštích 60 až 80 let. Budeme i nadále věnovat čas potřebný k tomu, abychom to udělali správně, a nebudeme obětovat bezpečnost ani kvalitu kvůli plnění plánů,“ dodal Fanning.
Výstavba Vogtle 3 začala v březnu 2013 a bloku 4 v listopadu téhož roku. Dva bloky typu AP1000 jsou prvními novými jadernými bloky postavenými v USA za více než tři desetiletí. Projekt spoluvlastní společnosti Georgia Power, Oglethorpe Power, MEAG Power a Dalton Utilities. Celkové náklady na stavbu obou bloků přesáhnou 30 miliard dolarů (přes 660 miliard Kč).
Mohlo by vás zajímat:
A jestlipak se opět neprodraží. Poslední přiznaná částka byla pře 30 mld. USD za oba bloky. Kolik by stál u nás ten tendr na Dukovany když od té doby byla pořádná inflace? Podobně špatně si vedou bloky stavěné od Francouzů. Jestli bychom se při započítané inflaci u toho tendru vešli vůbec do částky 1 000 000 000 000 Kč za blok?
Ukazuje se, že pro západ je stále obtížnější jaderné elektrárny postavit. Těžko říct, čím to je. Možná tím, že generace, které to uměly, jsou pryč nebo na penzi a ta současná navštěvovala jiné školy a učila se jiným dovednostem.
tak zapad sa odklanala od zakladnych veci ako fyzika a matematika. Potom sa neni co cudovat, ze nie su schopnosti na stavbu JE. Ale zas si zoberte, aky pokrok urobil zapad v gender ideologii ...
Západ jde za technologiemi 21. století. Jádro je technologická fosílie.
Ale houby, jde jen o to, že ti lidi, kteří by na to měli, dělají dnes jiné, perspektivnější a zajímavější věci. Dělají automatizaci, regulaci, senzorové sítě, polovodičovou techniku, ...
Jak byste tyhle lidi chtěli nalákat, aby v superpředbyrokratizovaném prostředí obřích korporátů jednajících se státními institucemi udělali možná dva projekty za celou karéru?
Důvod je jednoduchý. Velké stavební infrastrukturní projekty, jako jsou jaderné elektrárny, byly vždycky drahou a průserovou záležitostí. Před 50 lety byla situace jiná v tom, že nebyl tak propastný rozdíl v produktivitě práce ve stavebnictví (zlepšuje se asi o 1% za rok) a v průmyslové výrobě (zlepšuje se o cca 3-4% za rok). Země EU neměly nejmenší problém za rok 2022 vybudovat skoro 60 GW nových větrných a fotovoltaických elektráren (v USA ~14 GW), protože to jsou zařízení, kde se všechny ty složité a náročné věci dějí v továrnách (tj. v kontrolovaných podmínkách za pomocí strojů za tím účelem zkonstruovaných) a ven to vyjíždí jako standardizované moduly, které se na místě jen usadí a zkompletují ve stylu Plug&Play.
Proto jsou fakticky jedinou nadějí pro budoucnost jaderné energetiky malé modulární reaktory, kde je podobný potenciál zjednodušení výstavby a slevnění díky tovární výrobě. Jenže se s tím začíná asi o 30 let později než se mělo.
To je jasná neschopnost WEC. Ale my ho vybereme ačkoliv z těch posledních třech potenciálních dodavatelů bude prokazatelně suverénně nejdražší, a bude obstruovat Korejce, kteří dají nabídku nejlepší jak dokazuje plánované spouštění bloků v SAE.
Korejci ani Francouzi stejně nemají šanci, protože mají příliš výkonné reaktory, na které není dost vody ke chlazení.
Do Dukovan nabízejí reaktory o stejném výkonu jako Westinghouse.
takze, vystavbu zacali 2013. Za cca 10 rokov to dokoncuju.
Predpokladam, ze tomu predchadzali dlhe roky schvalovania projektu. Neviete niekto presnejsie ?
Kontrakt byl podepsán v dubnu 2008. V srpnu 2009 NRC vydalo povolení.
dakujem za info.
A este ma napada, ked mali povolenie od 2009, preco zacali stavat v 2013 ?
Důvodem byla změna projektu, kterou znovu posuzoval NRC. Jednalo se o provedení kontejnmentu.
jen taková jednoduchá otázka mají do ní vůbec palivo a když tak na jak dlouho
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se