Domů
Jaderné elektrárny
Americké jaderné elektrárny vyrábí i za extrémních mrazů způsobených polárním vírem
Jaderná elektrárna R.E. Ginna; Zdroj: Exelon

Americké jaderné elektrárny vyrábí i za extrémních mrazů způsobených polárním vírem

Americká společnost Exelon poděkovala svým zaměstnancům za to, jak „čelí mrazům“ a udržují své jaderné elektrárny ve státech Illinois, New Jersey a New Yorku na plném výkonu i poté, co minulý týden zasáhly Ameriku extrémní mrazy.

Dvacet jaderných elektráren společnosti Exelon se nachází ve třech státech, které byly zasaženy extrémním počasím. Denní teploty v oblasti Philadelphie padají až pod –14 °C, přičemž pocitová teplota až -37 °C překonala rekord z roku 1948.

„Naše jaderná zařízení patří mezi nejbezpečnější a nejspolehlivější elektrárny v zemi a jsme odhodláni být online v době, kdy nás naši zákazníci nejvíce potřebují, a to i za nejmrazivějších povětrnostních podmínek,“ uvedl vedoucí jaderné divize společnosti Exelon, Bryan Hanson.

Poděkoval tisícům svých zaměstnanců v jaderném průmyslu, kteří „statečně čelí mrazům“, aby udrželi flotilu jaderných reaktorů společnosti Exelon v provozu, právě v období vysoké spotřeby. Obyvatelé zasažených států „si nemusí volit mezi čistou energií a spolehlivostí, naše bezpečná a dobře fungující jaderná zařízení přinášejí obojí“, řekl Hanson.

Jaderná elektrárna R.E. Ginna ve státě New York; Zdroj: Exelon

Za extrémní teploty může „polární vír“

Extrémní počasí bylo způsobeno polárním vírem, velkou oblastí nízkého tlaku vzduchu a studeného větru, obklopující oba zemské póly. Tato oblast nízkého tlaku a teploty existuje po celý rok, přičemž v létě oslabuje a v zimě sílí, vysvětluje americký Národní úřad pro oceán a atmosféru. Pojem „vír“ se vztahuje k protisměrnému (proti směru hodinových ručiček) toku vzduchu, který pomáhá udržet chladnější vzduch v okolí pólů. Po čas zimy na severní polokouli může polární vír expandovat a šířit studený arktický vzduch na jih.

Quad Cities Generating Station ve státě Illinois; Zdroj: Exelon

Společnost Exelon uvedla, že i minulou zimu zaznamenaly její jaderné elektrárny „téměř dokonalou spolehlivost“. V průběhu polárního víru v roce 2014 čelily jaderné elektrárny Exelonu kritické spotřebě elektrické energie, zatímco uhelné zásoby (hromady) zamrzly a zemní plyn byl přesměrován pro potřeby vytápění budov.

Kvůli mrazům musel být odstaven jeden jaderný blok

Extrémní podmínky vedly letos k odstavení jedné jaderné elektrárny. Druhý blok jaderné elektrárny Salem v New Jersey, která je vlastněna PSEG Nuclear (57 %) a Exelon (43 %), byla kvůli neobvykle ledovému počasí, které způsobilo tzv. frazilský led, odstavena 31. ledna 2019.

Při této události došlo podchlazením chladicí vody ke zpomalení průtoku a vzniku drobných ledových krystalů, které způsobily neprovozuschopnost 4 z celkem 6 čerpadel cirkulační chladící vody umístěných v terciálním okruhu elektrárny. Vedlejší blok, Salem 1, pracoval po výpadku jednoho čerpadla na 88 % nominálního výkonu, sdělil americký jaderný dozor. Ledové krystaly se běžně tvoří a plují na vodní hladině, ale frazilský led, který vzniká za specifických podmínek v řekách a jezerech, pluje pod hladinou a může ucpat sání vodních čerpadel.

Byron Generating Station ve státě Illinois; Zdroj: Exelon

Hodnocení zdrojů podle odolnosti vůči počasí

Americký ministr energetiky Rick Perry v roce 2017 vyzýval amerického federálního energetického regulátora (FERC), aby zhodnotil atributy jednotlivých energetických zdrojů a jejich schopnost uskladnění paliva v areálu elektrárny. Vyzdvihl například jádro, které dokáže zajistit odolnost a spolehlivost elektrické sítě při extrémním počasí. FERC na počátku roku 2018 zahájil své vlastní řízení k prozkoumání problematiky odolnosti energetických zdrojů, poté co Perry navrhl změnu právních předpisů.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(32)
petr
6. únor 2019, 21:38

Atom je jediná skutečná jistota pro energetiku. Uhlí zmrzne ve vagonech viz 1978/79 v ČSSR, plyn je nutný pro vytápění a OZE v zimě moc nepracují.

Když jde do tuhého tak atomky jedou na 100 % a za přijatelnou cenu.

hezký večer všem...

Milan Vaněček
6. únor 2019, 22:05

Když jedna JE musela být odstavena, tak to není 100%. Na 100% jede v těch mrazech plyn (topení i elektřina). A samozřejmě, fotovoltaika zamrznout též nemůže a čím větší mráz tím větší výkon FV panel dává (ale bohužel toho sluníčka je v zimě méně). Větrník asi taky nezamrzne.

Ale důležitá je cena.

Tak právě dnes vyšla tato zásadní informace z Německa (Braniborska): na serveru pv-magazine.com je článek /2019/02/06/unsubsidized-175-mw-solar-project-under-development-in-germany/

Takže i v našich přírodních podmínkách je možné: velké fotovoltaické instalace bez dotací. A co na to výstavba JE bez dotace, bez státní garance? Překvapí nás ČEZ že řekne: ano, my to zvládneme???

Ondra
7. únor 2019, 00:09

No než sem začnete psát něco o 100 % spolehlivosti plynu tak se první radši někam podívejte - třeba ve Vaší oblíbený Kalifornii kterou tady často používáte jako synonymum Spojenejch států se má situace asi takto - o víkendu Southern California Gas žádala odběratele aby s plynem šetřili protože soustava na tom byla bídně (aspoň to psali na Reuters - těm narozdíl od Vás věřim trochu víc), v úterý už vydali upozornění na omezování dodávek pro výrobu elektřiny a podle článku na Reuters ještě později ten den řekli že ve středu přez poledne jim ty dodávky omezej. Proto není dobrý být závislej na jednom zdroji ale je lepší si poskládat nějakej rozumnej energetickej mix (podle lokálních podmínek a potřeb). Tož tak.

Petr Závodský
7. únor 2019, 10:04

tak si o tom plynu přečtěte : https://www.idnes.cz/zpravy/zahranicni/usa-pocasi-vir-vortex-mraz-energie.A190201_124922_zahranicni_luka

Jediné co spolehlivě vyrábělo elektřinu bylo jádro!

A jasně že lze postavit JE bez garancí ... to by ale nesměly být dotace na OZE, prioritní přístup do sítě a všemožné zvýhodňování technologie, které je dražší a méně spolehlivá, ale dotační lobby jede s plynovou na plné obrátky. Naše vnoučata nás budou za pár desítek let proklínat!

Milan Vaněček
7. únor 2019, 12:20

Jo pane Závodský, proto museli jednu JE odstavit. Ale i to je ve srovnání s ČR "100%" spolehlivost. když se podíváte na posledních 5 let u nás, tak vždy v zimě u nás byl odstaven 1 či dva či více jaderných reaktorů. To už nejde nazvat "100%" spolehlivostí ani s největší fantasií.

Vypisování dotací na OZE v našem regionu brzy skončí, alespoň o 10-15 let dříve než bude u nás možno postavit nový jaderný reaktor. Co Vy na to???

V Německu už začínají stavět FVE bez dotací a dle jejich zákona nové dotace na fotovoltaiku musí být ukončeny při dosažení 52 GW nameplate výkonu v Německu (to bude asi v roce 2021).

Tož tak, jinak v Chicagu jsem rok studoval, jejich zimy i realitu s topením dobře znám, netrpěl jsem (ale bylo asi o 5 stupňů tepleji než v současných největších mrazech).

Ondra
7. únor 2019, 12:29

Jo takže když Vám tady dva lidi ukážou ani s tím plynem to není 100 % tak najednou je z toho "Ale i to je ve srovnání s ČR "100%" spolehlivost" - dejte už pokoj a uznejte někdy svůj omyl!

Petr Závodský
7. únor 2019, 17:31

Chápu, že Vám pravidelné a naplánované odstávky nic neříkají...

Víte co je pojem spolehlivost?

Prosím nedělejte ze sebe....

Carlos
7. únor 2019, 13:50

A už jste tedy zadali na ČEZu úkol plánovačům, aby našli všechna majitele co jim přes pozemek vedou dráty a zaslali jim dlužný nájem za dobu co tam to vedení je? A už jste iniciovaly změnu zákony, která bude vyžadovat aby k výstavbě elektrických vedení bylo třeba získat dlouhodobou smlouvu o umístnění vedení s jeho majitelem?

Hmm, jak se tak dívám, tak asi ještě ne.

Jinak stav infrastruktury v USA je, jak jistě víte, pofiderní, takže je otázka zda tento problém s dodávkou plynu není také dán stavem infrastruktury.

Petr Závodský
7. únor 2019, 17:34

Jak to prosím souvisí s tématem? Tady se stalo oblíbenou praxí odpovědět selektivně na část komentáře nebo úplně změnit téma....

Asi myslíte ČEZ Distribuci? Nebo E.on nebo PRE Distribuci nebo ČEPS, nebo koho? Nebo je to jen klasicky mimo téma nic neříkající kopnutí do ČEZ?

Carlos
7. únor 2019, 18:29

Nevím, kdo přesně má u vás na starosti plánování, jestli na to máte nějakou entitu v korporaci, nebo jestli má distribuce vlastní, nicméně takové rozhodnutí by asi mělo tak jako tak jít přes nejvyšší vedení. Samozřejmě jsem tam mohl dát výčtem všechny co mají dráty přes cizí, nicméně ČEZ má asi nejlepší pozici pro inicializaci této změny.

Jak to souvisí s tématem, pokud řešíme dotace a někteří tu brojí silně proti dotacím do OZE, ohání se deformací trhu a pod., tak je třeba zmínit i to, že klasická energetika před dlouhými desítkami let dostala jistou sadu glejtů, které jí daly v zásadě bezprecedentní možnosti. To že nemusela do svého vlastnictví pozemky pod vedením získat, ani si je pronajmout, že majitelé musí strpět vedení, je samo o sobě celkem dost velkou dotací.

Petr Závodský
8. únor 2019, 09:34

A větrná elektřina po těch drátech nejde? nebo z biomasy? ta jde vzduchem nebo podmořským kabelem?

Víte odpovídal jsem panu V na to zda lze postavit JE bez dotací. Teď do toho ještě zatáhnout Jáchymov, Hirošimu a bude ten komentář úplný....

Adam
7. únor 2019, 12:12

Když si tu elektrárnu najdete na internetu, bude vám hned jasné, proč ji museli odstavit. Nepoužívá chladící věže, ale vodu z řeky Delawer. Krystaly ucpávaly sání. V Evropě je toto chlazení také celkem běžné a když je v létě vedro a hladiny klesají, tak musí odstavovat, protože by do toku vracely příliš teplou vodu. Některá elektrárna ve Francii uvažuje o dostavbě věží, ale lidi ty obrovské komíny nějak těžce nesou.

petr
6. únor 2019, 22:21

Zdravím vás pane kolego Vaněčku, stopl jsem si za jak dlouho se ozvete - výborný čas...

JE v roce, který má 8 760 hodin v USA pracuje téměř 8000 hodin a v našem království pak něco přes 7 500 hodin. Moje a asi i vaše FTVE jedou cca 950 hodin za rok, tedy žádná sláva. S klesající teplotou (pod + 25 C) roste efektivita panelů a naopak v parném létě to silně klesá, ale to všichni co to mají vědí.

Mimochodem s klesající teplotou roste i výkon JE, neb se na konci turbíny dostaneme na nižší tlak a tedy vyšší výkon...

Kdyby chlapci okolo ČEZ nekradli, tak JE můžeme stavět bez dotací, ale to napříč politickým stranám asi moc nepůjde...

Velké FTVE bez dotace prostě nejdou, tedy pokud silová elektřina nebude nad 1,8 Kč/kWh. Pokud ano, tak FTVE je možná bez dotace s minimálním ziskem, ale atomová elektrárna při stejné ceně je rotačkou na prachy zisk pohádkový...

Mějte se hezky

Josef Novák
7. únor 2019, 00:23

JE bychom byvali mohli stavet bez dotaci, kdybychom byvali nezk***ili trh dotacemi do OZE. My vsichni jsme si krasne zaplatili realnou hrozbu blackoutu v blizke budoucnosti. No reknete, kdo z vas na to ma?

Carlos
7. únor 2019, 12:31

Překlad pro širokou veřejnost:

JE bychom mohli klidně stavět, kdyby nám nechali lokální monopoly a pokračovali nám v dotacích, které jsme dostávali od 20. let 20. století.

energetika. tzb-info. cz/energeticka-politika/14235-uhelny-byznys-skryte-dotace-a-nesplacene-dluhy

Josef
6. únor 2019, 22:28

No jen tak pro zajímavost v USA za těch mrazů OZE zcela odpadly , jelo jádro uhlí plyn. Pokud by USA měli vyšší zastoupení OZE v oblastech zasažených silnými mrazy , pak by se zhroutila místní el. síť což by vedlo při teplotách okolo -35°C k umrznutí části obyvatel. Výhodou klasických zdrojů je totiž také to, že jsou jen málo závislé na počasí na rozdíl od OZE...

Milan Vaněček
6. únor 2019, 23:46

Pane Josef v Americe se už moc elektřinou netopí, takže lidé třeba v Chicagu by umrzli, kdyby nešel plyn, ještě pamatuji hodně též užívali topné oleje. Jinak samozřejmě ve státě Illinois byl zrozen prvý jaderný reaktor na světě, jaderná energetika je v Illinois silná (na rozdíl třeba od Kalifornie).

Takže každý stát má svá specifika, své podnebí, proto já většinou argumentuji našimi středoevropskými sousedy.

Ondra
7. únor 2019, 00:21

A jen tak mimochodem - pan Josef píše o zhroucení sítě. Můžete klidně topit plynem ale bez elektriky Vám spousta moderních kotlů prošpikovanejch elektronikou nenastartuje a oběhový čerpadlo taky potřebuje šťávu :) Takže si k tomu zhasnutýmu kotli můžete na sebe hodit pár dek, pustit si televizi a sledovat ji při svíčkách že?

Milan Vaněček
7. únor 2019, 00:32

Ondro, Vy nevíte že v USA se nejvíce elektřiny vyrábí z PLYNU???

Ondra
7. únor 2019, 07:24

Pane Vaněčku to já sice vim (ještě by se slušelo dodat pro lidi co to třeba nevěděj že tomu není zas tak dlouho - ještě do loňskýho roku dával plyn tak stejně jak uhlí) ale nějak nechápu Vaši poznámku. Vy ste psal že v USA se moc elektřinou netopí a v Chicagu by umrzli kdyby nešel plyn. Já sem se jen snažil vysvětlit Vám že bez elektřiny je Vám ten plyn tak nějak k ničemu.

Vidim že k situaci v Kalifornii (viz výše) ste se nevyjádřil, to jsem upřímně ani nečekal.

Carlos
7. únor 2019, 12:37

V USA jsou, na rozdíl od nás, na výpadky elektřiny připravenější než u nás. Jinak to ani nejde s jejich DS, která spíš vypadá jak nouzovka kdesi do kravína, takže i když jim to klekne, tak nejspíš mají doma dieselagregát. Jinak spotřeba v řádu pár set wattů, což je pro oběhové čerpadlo a elektroniku kotle, se dá krýt i z UPSky.

Ondra
7. únor 2019, 12:59

Dieselagregáty maj možná tak někde na periferiích nebo mimo město kde zas třeba nemaj plynový přípojky. V životě sem nepotkal člověka (ani u nás ani nikde jinde včetně USA) kterej by měl v bytovým domě agregát - určitě se takový lidi najdou ale kolik jich je? A tvrzení "s jejich DS, která spíš vypadá jak nouzovka kdesi do kravína" máte z vlastní zkušenosti někde v zapadákově nebo třeba v centru New Yorku, Los Angeles nebo Chicaga?

Ano na tohle by UPS stačila celkem v pohodě ale kdo ji dneska má? Dřív byly možná častější kvůli PC ale dneska už spousta lidí jede i doma na ntb takže tohle vůbec neřeší protože když jim možná jednou za rok vypadne na pár hodin elektřina tak jim to nestojí za to si ji pořizovat. Samozřejmě že všechno má svý řešení ale nic není zadarmo.

Carlos
7. únor 2019, 14:22

Z toho že jsem se v tom hrabal celkem dost a prošel jsem co šlo, protože představa nejenom výpadku, ale dlouhodobého výpadku, který zasáhne značnou část území, několik států a z toho i několik velkých měst pro mne byla prostě nepředstavitelná.

Co se třeba týče Philadelphie, dodnes je, nebo minimálně ještě v roce 2013 byl, v její centrální části například v provozu dvoufázový elektrický rozvod, pozor nemyslím to že by byli napojení na L1 L2 a jeli na sdružené napětí, ale mají tzv. Scottovo zapojení a z trafa jsou vytaženy dvojice pro L1 "N1" a L2 "N2" a samozřejmě zem.

Jenom zapojení rozvodu pro domácnosti je možné asi na tři způsoby, z nich je asi nejzvláštnější "split phase", který má neutrální vodič vyvedený ze středu jednoho fázového vinutí a fáze jsou pak kraje vynutí. To znamená že pak proti středu máte z 3. fáze asi 208V, pokud se pamatuji dobře.

Ovšem to není to hlavní, samozřejmě, pokud máte ve městě kabelizovaný rozvod, problémy oproti našim městům nebudou takové, problém ale nastává v místech kde jde vedení vzduchem.

Carlos
7. únor 2019, 14:25

Ještě k těm UPS, záleží na tom kde zrovna žijete, jestli sedíte uprostřed města s kabelovými rozvody a ještě navíc pokud máte za městem rozvodnu na 110kV (bavím se teď o příkladu od nás), tak je to něco jiného než když sedíte ve vesnici napojené jedou starou 22kV Linkou přes les. Tam se pak můžeme bavit o desítkách až stovkách hodin výpadku ročně.

Ondra
7. únor 2019, 17:52

Za prvý tady vůbec nebyla řeč o spolehlivosti dodávek z pohledu kvality distribuční sítě. Všechno začlo tím že pan Josef napsal že "Pokud by USA měli vyšší zastoupení OZE v oblastech zasažených silnými mrazy , pak by se zhroutila místní el. síť což by vedlo při teplotách okolo -35°C k umrznutí části obyvatel." takže jde o zdroje elektřiny a ne síť. To se tady řeší. Takže v tomhle případě je úplně jedno jestli máte kabelový nebo venkovní vedení a rozvod 110 nebo 22 kV.

Pak pan Vaněček pak napsal že neumrznou protože topěj plynem a ne elektřinou a já se mu snažil vysvětlit že plynový kotle bez elektřiny moc nefungujou. Na to se mi dostalo dost podivný odpovědi celkem nesmyslnou otázkou.

Poslední věc - pokud uvažujem nějakou horní dolní napojenou starou linkou 22kV která vede přez les tak v nějaký horní dolní vůbec nemusí mít plynový přípojky takže z pohledu toho co se tady celou dobu diskutuje je to úplně bezpředmětný.

Josef Novák
7. únor 2019, 00:30

Prominte, to ze sebe delate, nebo to fakt myslite vazne? Ktery zdroj vytapeni pro masovou spotrebu pobezi dlouhodobe bez elektricke energie? Bez elektriny si dnes ani nezatopite doma v kotli.

frank
7. únor 2019, 08:55

Docela jsem USA zažil a dá se to rozdělit dle klimatu, jih, vlkho a pobřeží většina topení elektrická na principu centrální klimatizaceohřívání/chlazení vzduchu, značná část domů má sice krby, ale dost z nich je jen umná "maskirovka". Plyn max 20-30 procent , elektřina a " ostatní zbytek", kapalné topení prakticky mizí...

Střed země a sever plyn tak 40-50 procent , zbytek elektřina a mix.

V poměru k nám je tam hodně tepelných čerpadel- tedy opět elektřina ale převládají spíš na jihu

Centrální vytápění maximálně 10 procent za celé státy

petr
6. únor 2019, 22:38

Předně je to o správném nastavení energetického mixu.

V zemi jako je ČT je to o cca 45 - 60 % JE, 15 % OZE, 15 % kombinované výroby - kogenerace a zbytek špičkové zdroje na bázi uhlí a plynu.

Pokud se nám to podaří, tak mají dvě generace klid s energetikou.

Pokud budeme zmatečně stavět další OZE pak bude proud opravdu drahý a na to většina odběratelů nemá. Současně poroste závislost na ruském plynu a to nebude moc dobré, tedy mimo hradní pány, ti to přivítají a možná i majitelé baltských rusko-německých plynovodů...

hezký večer všem

energetik
7. únor 2019, 06:25

Musí, aby jim nezamrzla voda a nepotrhalo to potrubí. Jak málo teď stačí k další katastrofě. Něco tak nebezpečně nestabilního se hned tak nevidí.

JOsef Vrzal
7. únor 2019, 08:55

Demagogie.

Potrubi s vodou nelze vypustit?

Nemate chalupu, kterou byste zazimovaval?

Ing. Bizon
7. únor 2019, 11:09

Díky za článek.

Vždycky jsem si myslel že jaderky v USA už budou díky stáří nespolehlivé, ale ve skutečnosti je to (zatím) naopak, zařízení je zajeté a obsluha zkušená, takže koeficient využití mají extrémně dobrý.

Co se týže výstaby nových JE, problém podle mně je jednak v obrovské legistlativní zátěži čehokoliv jaderného, a druhak proto že se jaderky desítky let nestavěly!

Firmy ztratily zkušenosti, know-how, proto jsou všechny rozestavěné JE přes rozpočet. OZE jsou v kurzu, takže jejich cena postupně klesá protože se s nima dělá. Kdyby se začalo víc dělat do jádra, cena i doba staveb taky začne klesat.

Jsu pro rozumný energetický mix, od každého trochu, ale v našich podmínkách je jádro jako base-load zdroj podle mně prakticky nepostradatelné.

Loudil
7. únor 2019, 11:47

Odolnost atomu proti mrazu v USA je sice pěkná, ale celá budoucnost jaderné energie v USA je mizerná. V posledních letech klesl počet tamních reaktorů ze 104 na 98 , staví se jen dva nové. Další už jsou připraveny k vyřazení. Asi 40 US reaktorů je starších 40 let bude se jim tedy prodlužovat životnost o 20 let. Pak už budou nejspíš ale vyřazeny. Je možné, že USA během let 2020 - 40 postaví náhradu za těchto 40 dosluhujících ? Silně pochybuji, když se tam reaktor staví 8 let. Každý rok od roku 2020 by USA musely zahájit stavbu dvou nových reaktorů , pochybuji, že k tomu dojde. OZE a plyn v USA zatím vítězí a zdá se, že ještě dlouho bude.

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/atomova-energie-jaderna-elektrarna-dukovany-temelin_1804160705_jab

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se