Domů
Jaderné elektrárny
Američtí vědci oznámili historický průlom v oblasti jaderné fúze
Experimentální fúzní reaktor Wendelstein 7-X. Zdroj: Max-Planck-Institut
Experimentální fúzní reaktor Wendelstein 7-X. Zdroj: Max-Planck-Institut

Američtí vědci oznámili historický průlom v oblasti jaderné fúze

Vědcům v USA se poprvé podařilo provést jadernou fúzi, při které vzniklo více energie, než kolik se jí spotřebovalo. Vědecký průlom, o němž už v pondělí informoval americký tisk, dnes potvrdila ministryně energetiky Jennifer Granholmová, kterou citovala agentura AP.

Vědcům v kalifornském státním vědeckém ústavu Lawrence Livermore National Laboratory (LLNL) se podařilo uskutečnit jadernou fúzi, při které vzniklo 2,5 megajoulu energie, tedy o 20 procent více, než kolik bylo spotřebováno při provedení fúze samotné.

Je to úspěch, který otevře cestu k pokroku v oblasti národní obrany i budoucnosti čisté energie, prohlásila Granholmová, když dnes společně z vědci z LLNL a dalšími činiteli vystoupila na tiskové konferenci ve Washingtonu.

„Jde o průlomový úspěch pro vědce a zaměstnance národní laboratoře, kteří zasvětili své kariéry tomu, aby se jaderná fúze stala realitou. Tento milník nepochybně podnítí další objevy,“ uvedla Granholmová a dodala, že se objev zapíše do dějin.

Vědecká poradkyně Bílého domu Arati Prabhakarová, která rovněž vystoupila před novináři, označila úspěch jaderné fúze za „úžasný příklad toho, čeho je možné dosáhnout vytrvalostí“ a za „neuvěřitelný technický zázrak“.

Sdělovací prostředky označují jadernou fúzi za „svatý grál“ při snaze o zajištění bezuhlíkové energetiky. Na tento zdroj energie velmi sází i americká administrativa prezidenta Joea Bidena, která chce do dalšího výzkumu masivně investovat. Průmyslové využití jaderné fúze však bude podle médií při nejoptimističtějších odhadech možné za desítku, ale možná i několik desítek let.

Z fúze pochází veškeré světlo a teplo ze Slunce a dalších hvězd, připomínají agentury. Umělá fúze by mohla být bezpečným, udržitelným a ekologickým zdrojem energie.

Při termonukleární fúzi se při extrémně vysokých teplotách spojují lehké atomy, například vodíku tak, že stvoří jádra těžších prvků jako helium. Při tom se uvolňuje obrovské množství energie. Experimenty s fúzí se provádějí v zařízeních zvaných tokamak.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(17)
energetik
13. prosinec 2022, 17:56

Teď tu teprve začne být horko a sucho.

Fúzní reaktor máme všichni na obloze, bezpečný, zadarmo a bez starostí.

Ivan Švančara
13. prosinec 2022, 18:19

24 hodin denne, aj pocas polarnej noci.

Ajrocket
13. prosinec 2022, 18:40

V noci to vyřešíte jak, pane inženýre? Potřebujeme jádro!

energetik
13. prosinec 2022, 21:45

Úplně stejně jako při poruše nespolehlivých JE nebo výměně paliva.

Martin Svoboda
13. prosinec 2022, 22:56

Postavíme další velkou FVE o sto kilometrů vedle jako zálohu?

Ajrocket
15. prosinec 2022, 04:02

Ano, tím, že postavíme vedle ještě jeden jaderný blok :)

Marek Kuchejda
13. prosinec 2022, 19:54

Hlásím momentální výpadek fúzního reaktoru na obloze. Je tma a -15°C. Taktéž včera o tomto čase byl výpadek. Před pár hodinami se to trochu rozjelo. Bylo světlo, ale ohřev pořád nefungoval. Snad to aspoň s tím teplem dají během několika měsíců do pořádku :-)

energetik
13. prosinec 2022, 21:50

Není výpadek, nevypadává, jen jste vy na špatném místě, musíte se kousek posunout :-)

Ivan Novák
13. prosinec 2022, 19:00

Konečně se opakuje historie vodíkové pumy. Její průkopník Teller zjistil, že všechny způsoby její iniciace, které si uměl predstavit, nezabrání tomu, aby rozmetala sama sebe dříve, než opravdu vybouchne. Ulama pak napadlo, že tvrdé gama zapůsobí na fúzní palivo en masse dodatečně rychle, a zafungovalo to.

Právě vznikl nový problém pro nešíření jaderných zbraní.

Karásek
13. prosinec 2022, 19:59

Čímž ta jaderná mafie chtěla naznačit, že bude chtít další veřejné peníze. Takhle to dělá už bratru dobrých 65 let a bude to dělat tak dlouho dokud ji někdo bude sponzorovat. Ke komerčnímu využití jaderné fůze samozřejmě nikdy nedojde.

Ivan Švančara
14. prosinec 2022, 07:09

energeticky sme vlozili dolar, vypadlo nam z toho jeden dolar dvadsat, rozmetalo nam to zariadenie za 1000 dolarov. Len absolventi skoly zivota uveria, ze to je uspech.

Martin
14. prosinec 2022, 09:38

Nepostavil ho už před 14ti lety náhodou Tony Stark v jeskyni? :)))))

Teď vážně. Určitě to úspěch je, ale vzpomínám si, že už snad před 40ti lety nám tvrdili, že kolem roku 2000 už to bude funkční a v provozu.

Takže na měsíc jsme se posádku už dostali, na Mars pořád čekáme .....

Michal K.
14. prosinec 2022, 09:50

viete niekto nieco blizsie ?

Islo v tomto pripade o klasicky tokamak ?

Ivan Novák
14. prosinec 2022, 14:32

Namátkou z tisku:

The milestone was achieved at the LLNL’s National Ignition Facility (NIF), which uses a process called inertial confinement fusion. US Department of Energy (DOE) Under Secretary of Nuclear Security Jill Hruby described the NIF as the “world’s largest and most energetic laser system”. Hruby explained that during experiments 192 high-energy lasers converge on a target “about the size of a peppercorn” and heat a fuel capsule of deuterium and tritium to more than 3,000,000°C, briefly simulating the conditions of a star.

The process fundamentally differs from more advanced magnetic fusion, as is being developed through tokamak technologies. However, LLNL Director Kim Budil said these different communities could “feed off each other” which will help to advance the field and technologies in addition to power plants.

Jill Hrubá a Kimberly Budilová ... hned mám lepší den.

Michal K.
14. prosinec 2022, 15:36

dakujem za info.

A ano, tie mena ma tiez zaujali a potesili.

Este dodam, ze som zapocul niekde v radiu vysvetlenie, ze podarilo sa ziskat viac energie ako bolo potrebne na pohon laserov potrebnych na inicializaciu fuzie.

Avsak stale to bolo menej energie ako spotrebovalo cele zariadenie na dany experiment.

Kazdopadne aj to je velky pokrok a palec hore !

hellokitty
14. prosinec 2022, 18:14

este do toho treba zapocitat straty pri premene tepla na uzitocnu elektrinu

Baton David
16. prosinec 2022, 14:44

kdyby vědci spálili 1kg dřeva nebo uhlí tak mají na výstupu klem 14MJ

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516