Domů
Jaderné elektrárny
Analytici: Je třeba vyjasnit financování jaderných bloků v ČR, cena bude vyšší
Jaderná elektrárna Dukovany
Zdroj: ČEZ

Analytici: Je třeba vyjasnit financování jaderných bloků v ČR, cena bude vyšší

Získání notifikace pro veřejnou podporu od Evropské komise a podání nabídek na stavbu více jaderných bloků v Česku od obou uchazečů vnímají analytici jako pozitivní posun v projektu. Zároveň však varují před nevyjasněným financováním projektu, což by měl podle nich co nejdříve vyřešit stát. Cenu za reaktory přitom očekávají výrazně vyšší, než jsou dosavadní odhady. Shodli se na tom experti, které dnes oslovila ČTK.

Společnosti EDF a KHNP do dnešního rána podaly své závazné nabídky na stavbu až čtyř jaderných reaktorů v ČR. Polostátní firma ČEZ, která má jaderný tendr na starosti, bude nyní nabídky analyzovat a vyhodnocení v červnu předá vládě. O vítězi tendru i o tom, kolik jaderných bloků se bude v Česku v budoucnu stavět, by se mělo rozhodnout v létě. První z nich by měl být hotový v roce 2036.

„To, že oba zájemci podali závazné nabídky je samozřejmě velmi dobrá zpráva. ČR potřebuje diverzifikaci zdrojů, posílit stabilní zdroje. To, že by v ČR do doby odstavení současných šesti bloků byly v provozu další bloky, a to od dodavatelů, kteří v ČR zatím nic nepostavili, by byla vhodná diverzifikace,“ řekl analytik Capitalinked.

com Radim Dohnal. Podle něj je pozitivní také skutečnost, že uchazeči akceptovali požadavek na rozšíření nabídky až na čtyři bloky.

Negativně naopak Dohnal vnímá cenové vyhlídky celého projektu. Předpokládá, že původně odhadovaná cena 160 miliard Kč za jeden blok určitě platit nebude. „Včetně financování čekám náklady na jeden 1200 MW blok spíše 400 miliard Kč,“ uvedl Dohnal. Jako nejasné zatím vidí Dohnal také samotné financování stavby. „Nepochybně musí vstoupit stát, a nejlépe tak, že odkoupí dvě projektové společnosti vlastnící vhodné pozemky – těm zajistí financování a výkupní cenu elektřiny,“ řekl.

Jako velmi důležité pro celý tendr hodnotí získání povolení veřejné podpory také analytik XTB Tomáš Cverna. „Realizace projektu je totiž v zájmu všech zúčastněných stran a zejména pak České republiky pro zvýšení energetické bezpečnosti,“ uvedl. Za mírného favorita soutěže považuje francouzskou společnost EDF. „Kromě lepší finanční situace francouzské firmy se objevují pochybnosti o schopnosti KHNP dořešit projekt v Polsku. Rozsáhlejší tendr na čtyři bloky by pak mohl být proveditelnější v rámci bilaterální dohody ČR s Francií, protože EDF je plně v rukou státu,“ podotkl Cverna.

Ekologické sdružení Calla v souvislosti s aktuálním tendrem upozornilo, že oba uchazeči nabídli technologie reaktorů, které dosud nikde ve světě nestojí. „S pohledem na cenovky posledních stavěných jaderných reaktorů považuji za jisté, že cena nabídnutých bloků pro Česko bude daleko vyšší, než ve veřejném prostoru tradovaných 160 miliard korun. Protože však ČEZ vybírá mezi reaktory, jaké dosud svět nespatřil jinak, než na papíře, výrazně se tím zvyšuje riziko, že nebudou dodány v domluveném čase a rozpočtu,“ uvedl energetický konzultant sdružení Edvard Sequens.

I on připomněl, že zatím není zřejmý ani model financování projektu. „Jisté je, že nové reaktory zaplatí daňový poplatník i spotřebitel elektřiny, model pouze řekne v jakém poměru. Na komerční bázi by ČEZ nové reaktory nestavěl,“ dodalo sdružení.

sip rdo

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Petr Hariprasad Hajič
1. květen 2024, 04:16

Takže to bude za dva biliony. V lepším případě. Přesně před tímhle už dost dlouho varuji. Zatímco v Německu a i jinde, kde jedou OZE, bude cena postupně klesat, u nás cena za kWh vyskočí hodně vysoko nahoru.

Lukas Vrabec
1. květen 2024, 08:48

Zavázali jsme se odejít od uhlí, to u nás tvoří přes 40 procent produkce. To se prostě pomocí OZE u nás nedá nahradit, jediné co zbývá je.. jádro. Takže otázka nezní jestli, ale kdy a za kolik.

Miloslav Černý
1. květen 2024, 10:03

Za současné situace, která funguje u nás jen tak odstavit uhelky bez náhrady bez možných obtíží nelze. Avšak z pohledu do budoucnosti s možnou budoucí kapacotou v OZ v celém svém spektru nevyjímaje lze jasné předpovědět vzniklou budoucí situaci. V záloze pro krajní vykrytí máma paroplyn, propojenost soustav, regulaci, nově vyvýjené SMR na kterých se intenzivně celosvětově pracuje včetně našich vývojářů jinde již fungující, nové nabízené perspektivní dlouhodobé akumulace a další varianty daný vzniklých vývojem. A co se týká těch jaderných mamutů tak máme s případným jejich prodloužením dostatek času, než dělat neuvážené předčasné rozhodnutí. Máme předpoklady při využití všech možností se s tímto problémem se ctí vyrovnat ve prospěch většiny a nemusíme dělat ukvapené jednoduché špatné závěry hrající do karet pouze menšině, jak se to u nás již zakořenilo do podvědomí široké veřejnosti.

richie
2. květen 2024, 14:49

ad Miloslav Černý 1. květen 2024, 10:03

"... Avšak z pohledu do budoucnosti s možnou budoucí kapacotou v OZ v celém svém spektru nevyjímaje lze jasné předpovědět vzniklou budoucí situaci...."

poprosim kontakt na vyrobcu/dodavatela tej kristalovej gule, tiez by som rad vediet co ma caka (a nemusia to byt dekady, stacia dni/tyzdne) ..

V záloze pro krajní vykrytí máma paroplyn, propojenost soustav, regulaci, nově vyvýjené SMR na kterých se intenzivně celosvětově pracuje včetně našich vývojářů jinde již fungující, nové nabízené perspektivní dlouhodobé akumulace a další varianty daný vzniklých vývojem.

paroplyn v zalohe je drahy spas, prepojenost na susedov bude na figu, ked vsade naokolo nebude dostatok (vysoka korelacia geografickej vyroby OZE) .. a stale tu rozpravate nejake rozpravky o novej akumulacii - ale na opakovane otazky o pordobnejsie vysvetlenie nic ..

co takto sa vykaslat na cele OZE, ked o chvilu tu mame studenu fuziu a budeme mat energie obrovsky prebytok .. ;)

Petr Hariprasad Hajič
3. květen 2024, 18:25

richie: co takto sa vykaslat na cele OZE, ked o chvilu tu mame studenu fuziu a budeme mat energie obrovsky prebytok ...

Studený nebo teplú fúziu už do mě hustí už asi 60 let. Jsem už starší člověk. Nevěřím jim ani za nic. Je to pořád někde na obzoru. Pokud budeme optimističtí realisti, tak pokud se to vyřeší v průběhu 15 let pokusně, tak to potrvná dalších asi 20 let, než se něco postaví a začne fungovat. Takže chcete 35 let čakat na co? Na zázrak? OZE jsou technologicky i průmyslově zvládnuté. Baterie taky. Elektrolyzéry jsou staronová písnička. Já si ještě pamatuji na svítiplyn, kterým byly zásobované plynové lampy (60% vodíku). Všechno, co potřebujeme už máme odzkoušené.

A vy básníte o studené fúzi, která je zatím jen rovině hypotéz. Není zvládnutá ještě ani ta horká.

Pavel Svoboda
1. květen 2024, 14:58

Představa, že uhlí má takto velký význam je zcela mylná. Velká část výroby z uhlí šlo na vývoz, ten ale rychle klesá, protože okolní státy rychle budují nové zdroje a tak český vývoz nebude v budoucnu potřeba. Reálný podíl uhlí na spotřebě v ČR dosahuje cca 20%. Zbylou část energie zajistí hlavně jaderné zdroje 30 TWh, obnovitelné zdroje 15 TWh a plyn 5 TWh.

Miloslav Černý
1. květen 2024, 19:15

Už se tady rýsuje omluva za výstavbu jadernýho mamuta a ještě není aní podepsaná smlouva navýstavbu v podobě jako u -Nákup NET4GAS byl strategický, ztráta se čekala, reagoval Síkela na kritiku. Alibi jak vyšitý.

Nefi
1. květen 2024, 10:33

Netto dodávka z parních elektráren (bez JE) (ale je v tom i trocha biomasy) v roce 2023 byla 30445GWh.

Netto export z ČR 9183GWh.

Bavíme se o 21,3TWh za rok 2023. Pokud by uhlí přestalo existovat a současně platil drahý a z celoevropského pohledu absurdní požadavek, že nesmíme být čistý importér elektřiny.

Ale ano postavte si tolik jaderných reaktorů kolik chcete. Bojujte proti OZE a nové energetice na život na na smrt. Stejně to prohrajete. A navíc po vybrakování státního rozpočtu během výstavby počítejte ještě s pravidelnou položkou - ztráta z CFD kontraktu.

Bob
1. květen 2024, 11:03

Dobrý začátek. Teď ještě spočítejte, kolik z těch 21,3 GWh místo uhlí musí být dodáno do sítě přes zimu, kdy FVE (které se u nás staví) vyrábějí minimum. Nebo ještě lépe, vezměte si takovou zimní odběrovou špičku kolem 21:00 hodin.

A spočtěte, kolik (kromě těch FVE s krátkodobou akumulací) budeme muset mít dlouhodobé akumulace přes vodík.

A pak počítejte s vysokou pravidelnou položkou na svém účtu za elektřinu na podporu akumulace. Alternativa je, že to bude započteno přímo v ceně silové elektřiny. Na rozdíl od CFD nepočítejte s tím, že v době vysoké ceny elektřiny se bude jako u JE podpora vracet.

Nefi
1. květen 2024, 13:04

ČR je součástí evropského energetického systému a prvořadým cílem musí být dostatečná kapacitní propojení se všemi sousedy a dostatečné přenosové kapacity uvnitř. To se týká nejen drátů, ale i trubek, potažmo dálnic. Energetická bilance Plzeňského kraje nebo Durynska.. a nebo ČR nehraje v tomto celku roli.

Požadavek na nezápornou bilanci jsem nazval drahým a absurdním.

Ale nouze naučí Dalibora housti.

Začneme s tím že nutně potřebujeme 4 reaktory. Potom si vláda začne uvědomovat, jaký zářez do rozpočtu to bude. Pak dva. Dividenda z ČEZ padne za oběť výstavbě jádra. Nakonec upocený jeden reaktor.

CFD smlouva se státem bude mít formu 80 €/MWh odpovídá nákladům 6 mld €/GW a cenové úrovni 2024. V roce 2044 a po prostavěných 15 mld. € budeme někde na 200 €/MWh plus inflace (+dalších 50%). To je realistický odhad politiky s názvem: jádro je jediná možnost.

Bob
1. květen 2024, 13:18

Propojení je hezká vize, ale od koho budeme dovážet (a za kolik), když většina států bude deficitní?

Propojení nezávisí jen na nás. Němci (výroba severních VtE by se hodila) mají dost svých problémů s vedením.

Položte si otázku, kdo nám prodá elektřinu (a za kolik), když bude nouze? T.j. když nebude svítit, ani foukat.

Bob
1. květen 2024, 13:21

P.s. ČEZ by měl místo vysokých dividend raději investovat.

richie
2. květen 2024, 14:39

Nefi 1. květen 2024, 13:04

ČR je součástí evropského energetického systému a prvořadým cílem musí být dostatečná kapacitní propojení se všemi sousedy a dostatečné přenosové kapacity uvnitř.

velmi naivna predstava .. Nemecko ma problem len s prenosom v ramci svojej krajiny, ked nevie dotiahnut prebytky zo sever na juh

Požadavek na nezápornou bilanci jsem nazval drahým a absurdním.

ani by som nepovedal, aj ked je to podla mna este malo obmedzene - pretoze to stale umoznuje Nemecku parazitovat na susedoch - prebytky vo velkom tlacit kam to ide (a pretazovat prenosovky okolitym susedom) a v case nedostatku zas tahat velke vykony od koho sa da -> a znova pretazovat prenosovky susedom, ako aj zneuzivanie aktivnych zaloh a celkove zvysovanie nakladov (a teda aj cien a nie len elektriny) susedom - a potom este maju tu drzost sa stazovat, ze Francuzsko im na takuto hru nechce pristupit a priskrtilo "kohutiky" ich lacnejsej elektriny

Jiří Švarc
1. květen 2024, 11:05

Jak prosím probíhá boj proti silně dotovaným OZE? A kde že se odehrává?

Boj si představuju něco jako postavíte si soláry na střechu za vlastní a budete platit poplatek 1000 Kč/m2/rok jako další daň k nemovitosti.

Přijde vám, že třeba Číná nějak prohrává tím, že buduje všechny zdroje, co může?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se