Domů
Jaderné elektrárny
APA: Rakousko chce blokovat unijní podporu jaderné energetice
Výstavba jaderné elektrárny Vogtle; Zdroj Westinghouse nuclear

APA: Rakousko chce blokovat unijní podporu jaderné energetice

Rakousko a Lucembursko jsou před nadcházejícím summitem Evropské unie připraveny zablokovat usnesení, které by umožnilo členským zemím čerpat finanční podporu z unijních fondů na stavbu jaderných elektráren. Dnes o tom informovala agentura APA. Rakousko dlouhodobě kritizuje jadernou energetiku, kterou naopak Česko pokládá za čistý zdroj a klíč pro cestu k uhlíkové neutralitě. Podle unijních diplomatů tak bude dosažení dohody na klíčovém závazku summitu velmi složité.

Evropská unie by podle mnohých států bloku měla do roku 2050 dosáhnout klimatické neutrality; věc je také součástí dnes představeného plánu Evropské komise pod označením Evropská zelená dohoda. Soubor pěti desítek opatření počítá mimo jiné také s vytvořením fondu na podporu změn v regionech nyní závislých na energii z fosilních paliv. Z něj by vedle dalších zemí mohlo čerpat i Česko.

Český premiér Andrej Babiš tvrdí, že bez výstavby nových bloků v jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín nebude moci Česko klimatické cíle splnit. Vláda nyní předpokládá, že jádro bude tvořit v roce 2050 polovinu energetického mixu Česka. S českými jadernými plány ale Rakousko nesouhlasí a chce proti nim vystoupit.

Před dvoudenním summitem, který začne v Bruselu ve čtvrtek, se Rakousko, které v této věci v EU mnoho spojenců nemá, snaží podle APA zabránit tomu, aby unie z podpůrného mechanismu finančně podpořila výstavbu jaderných energetických zdrojů.

Naopak Česko spolu s Polskem a Maďarskem tlačí na zmírnění unijního postoje ve prospěch jádra. Praha podle informací ČTK hodlá do závěrů summitu dostat zmínku o tom, že jaderná energie patří mezi čisté zdroje a má tak nárok na klimatické investice. Babiš v tomto smyslu už poslal svým protějškům z unijních států dopis, který však podle diplomatů Rakousko jen utvrdil v odporu.

„Bude těžké rozpor překlenout a dosáhnout dohody. Ale summity bývají dlouhé a názory se různí i jindy,“ řekl dnes novinářům jeden z unijních diplomatů.

Další verze připravených závěrů summitu, která má zohlednit zmíněné připomínky členských zemí, má být hotova ještě dnes večer.

Všechny tři visegrádské země hodlají ve čtvrtek svůj postoj koordinovat. Polsku přitom podle diplomatů více než o jádro samotné jde o konkrétní sumy na podporu uhelných regionů, které chce do závěrů prosadit.

Vzhledem k tomu, že summit přijímá závěry jednomyslně, není vyloučen ani krach schůzky. Podle některých unijních představitelů ale nechce nový předseda Evropské rady Charles Michel dopustit, aby jeho premiéra skončila neúspěšně.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(12)
Emil
11. prosinec 2019, 22:12

Pak se jistě Rakousko a Lucembursko nebudou divit, až zase jiné země zablokují závazky k dosažení uhlíkové neutrality.

PE
12. prosinec 2019, 10:45

Nase vlada vyvoz do Rakouska podporuje,jinak by uz davno zavrela uhelne Pocerady. Nasi z toho maji tak akorat 300kg rtuti.

Michal
12. prosinec 2019, 06:32

Bez našich jaderek by si ani nerožli, na dovozu jsou závislí. Ale taková slepota je vlastní celé Evropě, která si žije ve svojí eko bublině, která nemá s reálným životem ve světě mnoho společného. Bojuje se proti obyčejnému CO2 ale to, že místo elektřiny z CO2 ti chudí lidé používají k vaření oheň živený kvalitními tříděnými plasty z evropy je ekologicé zvěrstvo hoší než jakékoli CO2.

Milan
12. prosinec 2019, 11:12

Podstatná část elektřiny je německá a jenom přes Česko přetéká.

Ivan Novák
12. prosinec 2019, 12:48

Jak kdy. V hodině před dnešní půlnocí teklo podle ČEPS od nás do Rakouska průměrně 1667MW, ze Saska k nám přitékalo 758MW, do Bavorska odcházelo 685MW. Ráno byl podíl německo-rakouských obchodů, pravda, větší. Dále, Rakušané často významně tranzitují do deficitního Maďarska, což ale zrovna dnes příliš neplatí.

Vilém
12. prosinec 2019, 10:19

Tak cesta tu je. Že odbočím. Směrnice upravující boj s terorismem a nakládání s legálně drženými zbraněmi také byla schválena v kapitole "volný obchod" a ne v bezpečnostní kapitole, kde se musí hlasovat jednomyslně. Takže jaképak jednomyslné schvalování? Schvalme to třeba v kapitole "turismus" :-)

PE
12. prosinec 2019, 10:32

Jak udava krok CEZ, tak cim dal vic bude elektrina jen pro bohate,pokud maji velkou spotrebu, zatezuji mnohonasobne sit a podle toho by meli take platit....Po dalsim zdrazeni se zase trh procisti,asi se bude palit nejen plasty,ale i nabytek,jak pise Michal....

Josef
12. prosinec 2019, 10:51

Vyvíjet se to bude spíše jinak, el. energie bude ještě nějaký čas zdražovat , ale pak přijde bod zlomu , protože přechod na nízkouhlíkovou energetiku znamená větší využití el. energie což bude znamenat , že nových elektráren bude více než bude růst spotřeby a ta bude pokulhávat za výrobou. Myslím tím samozřejmě nové Offshore větrné parky. Patrně dojde k tomu, že cena el. energie bude proměnná v závislosti na počasí a ročním období a cena bude patrně nižší. Otázkou je, jakým způsobem se budou platit dotace do OZE, státy budou potřebovat, aby spotřebitel el. energii chtěl využívat, takže porostou různé paušály, ale cena za kwh nemůže být vysoká, jinak by nedošlo k rozvoji tepelných čerpadel a elektromobility což je klíčové pro snižování emisí CO2. Z tohoto pohledu ušetří patrně ti, co dokáží svojí spotřebu el. energie nějakým způsobem řídit a nebudou mít vysoké nároky na příkon spíše rozloží svojí spotřebu v čase. Samozřejmě záleží na politice jednotlivých států v proto je vývoj značně nejistý v každém případě z dlouhodobého hlediska množství peněz ,které vydáme za energie vůči přijmu bude klesat.

JVr
12. prosinec 2019, 17:28

To jste teda optimista, nicméně tlaky jsou jak píšete.

Co se týče té jaderné energetiky je trochu smutné, že země, které ji nutně nepotřebují ji odmítají a navíc sobecky brání jiným zemím, aby ji využívali. Bohužel v případě Rakouska je to politické téma č. 1 již řadu let. Politici si na tom hřejí polívčičku a nyní, když se zvedla CO2 hysterie a mají se eliminovat uhelky, tak jaksi mají problém něco na tom změnit.

Pro ně to není potřebné něco takového podporovat a potřebují spíše podporu pro OZE.

Reálně není nutné výstavbu JE dotovat na evropské úrovni, stačí dotace do OZE. Problematiku lokální a s tím související potřebu stavby JE by si měl řešit každý stát samostatně. Na druhou stranu by Rakusaci měli přejít na jiné myšlení a alespoň stavbu JE neblokovat, protože ano jinak velká část států EU musí blokovat CO2 závazky.

BV
13. prosinec 2019, 22:49

Cena elektřiny dlouhodobě těžko půjde dolů.

Offshore větrné parky to nezachrání. Čím dále od nich, tím bude elektřina z nich dražší. Jednak rostou ztráty přenosem, ale hlavně musíte započítat náklady na přenosovou síť. A ta bude zvláště v odběrových špičkách poddimenzovaná - elektřiny bude málo - bude drahá.

Potom se také projeví ve velkém "kanibalizace". Pokud v některém období bude nadbytek elektřiny (fouká a svítí) a tyto elektrárny tu elektřinu neprodají, tak o to více musí zdražit jindy.

Pokud bude hodně OZE typu VTE a hlavně FVE s nestabilní výrobou, skutečně dojde ke zlomu. Cena elektřiny bude s její dostupností velmi kolísat jak v rámci dne, tak roku. Zde ale nepomůžou vysoké paušály a nízké ceny elektřiny. Ty by možná byly vhodné pro JE, které vyrábějí pořád stejně.

Nestabilní OZE potřebují nízké paušály a velmi proměnné ceny elektřiny. Tak, aby odběratelé při vysoké výrobě hodně spotřebovali (a nesrazili cenu elektřiny na nulu, nebo i do záporu) a naopak v době nedostatku spotřebovali minimum.

A je jedno jak to udělají:

- přesunou svou spotřebu ze špičky na jindy

- akumulují si elektřinu v chem. akumulátoru

-akumulují si energii pocházející z elektřiny jinak (vodní nádrž)

Ovšem na to potřebujeme "chytré elměry" a různé ceny elektřiny (i když dost by se dá udělat i s HDO), ale nesmí být vysoké paušály a už vůbec ne za vysoký jistič. Jinak se akumulace nevyplatí.

PE
15. prosinec 2019, 13:18

Proti spalovne odpadu snad Rakusaci v regionu Dukovan ci Temelina mit namitky nebudou.Komunalniho odpadu mame vsude nadbytek a kdyz ne,tak nam mileradi sousede vypomohou,treba i s Italie. P.Babis nemusi alespon zadat o ,,dotace,, Jak se to stavi,muzou prijet na exkurzi do ,,centra Vidne,,

BV
15. prosinec 2019, 22:03

Spalování odpadu, který už nejde jinak využít je asi lepší, než jeho skládkování.

Nicméně se to neobejde bez produkce emisí. Všechno se nezachytí na filtrech atd.

Dalším produktem je pak CO2. A celá Evropa (i my) se zavázala do r. 2050 být CO2 neutrální. Takže dovoz odpadu ani náhodou.

Nedávno jsem slyšel zajímavý rozhovor s pí. Drábovou. Na otázku o uhlíkové (CO2) neutralitě tam uvedla, že té neutralitě jako vědec nerozumí. Já se jako chemik k tomu připojuji: Jak se bude udržovat CO2 neutralita, když budeme spalovat odpad, ale třeba i zemní plyn? Pokud totiž vyloučím přímé ukládání CO2, nebo C někde pod zem, nevidím možnost.

Ono totiž ani zakládání lesů (a pěstování jiné biomasy) v delším horizontu nepomůže. Když tu biomasu pak spálíme, tak se ten CO2 zase uvolní. Když ji necháme zetlít, vznikne v první fázi CH4, což je ještě horší skleníkový plyn. Když spálíme CH4, zase se zpět uvolní CO2.

Ovšem zelení absolventi humanitních studií tohle asi nechápou.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se