Domů
Jaderné elektrárny
Arménie plánuje další prodloužení provozu jaderné elektrárny Metsamor

Arménie plánuje další prodloužení provozu jaderné elektrárny Metsamor

Arménie plánuje prodloužit provoz jaderného bloku v elektrárně Metsamor až do roku 2026. Země je rovněž stále otevřená možnosti výstavby nového jaderného zdroje.

Jaderná elektrárna Metsamor se skládá ze dvou ruských bloků VVER-440 V230, každý s instalovaným elektrickým výkonem 376 MW. Bloky byly uváděny do provozu v letech 1976 a 1980, ale jejich provoz byl pozastaven kvůli obavám o bezpečnost zařízení v silně seizmicky aktivní oblasti. Provoz bloků byl pozastaven v roce 1988, i přestože na začátku roku 1988 vydržely silné zemětřesení bez potíží. Provoz druhého bloku byl po významných technických úpravách obnoven v roce 1995, a právě jeho další provoz je předmětem dnešních jednání.

Informaci o schválení prodloužení provozu přinesla nová zpravodajská agentura ARKA ihned po schválení nového energetického akčního plánu platného do roku 2040.

První blok již nebyl po odstavení v roce 1988 znovu spuštěn a po 13 letech provozu je nyní ve fázi rozebírání. Původní projekt plánoval se 4 jadernými bloky, ale myšlenka na výstavba 3. a 4. bloku byla po havárii jaderné elektrárny Černobyl opuštěna.

Bloková dozorna jaderné elektrárny Metsamor Zdroj: rferl.org

Životnost druhého bloku byla v minulosti již jednou prodlužována. Na úpravách a vylepšení zařízení spolupracovala Arménie nejen s Rosatomem, ale i se společností ŠKODA JS, která dodávala modernizované systémy řízení regulačních tyčí a dalších zařízení. Provoz druhého bloku Metsamor je pro Arménii důležitý, jelikož zajišťuje 39 % poptávky po elektřině v zemi.

„Zapojení jaderné elektrárny v arménské rozvodné síti nám umožní diverzifikovat energetické zdroje, přičemž nezvýšíme závislost země na dodávkách zemního plynu. Navíc jaderná elektrárna nevypouští škodlivé emise oxidu uhličitého,“ poznamenává arménský národní energetický akční plán.

„Vláda zůstává odhodlaná v problematice zapojení jaderné energetiky do energetického sektoru země. Možnost zvýšení životnosti stávajícího bloku je zároveň zárukou rozvoje těchto systémů s co nejmenšími náklady.“

Stávající investiční program prodloužení životnosti druhého bloku bude dokončen v roce 2023. Program, jehož celková cena investic je v hodnotě 330 milionů dolarů, umožní provoz bloku až do roku 2026. Pokud bude provoz bloku bezpečný i poté, je možné životnost prodloužit o dalších 10 let při investici 150 milionů dolarů.

Bezpečnost elektrárny je prověřována jak týmem provozovatelů, tak také týmem expertů z Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Agenturní mise SALTO (zabývající se dlouhodobým provozováním jaderných zařízení) hodnotila provoz elektrárny v prosinci 2018.

Arménie také zvažuje výstavbu nového jaderného zdroje. V minulosti byly provedeny studie proveditelnosti výstavby ruského návrhu AES-92 s výkonem mezi 600 a 1000 MW. Nyní však s nadcházejícími úpravami a modernizací druhého bloku jsou vyhlídky na novou výstavbu opět posunuty.

Zdroj úvodního obrázku: azernews.az

Komentáře

(4)

Petr

21. leden 2021, 13:38

"Stávající investiční program prodloužení životnosti druhého bloku bude dokončen v roce 2023."

To se mi nezdá, že by po dokončení investice, byla prodloužena životnost o 3 roky do roku 2026.

Emil

21. leden 2021, 13:52

Chápu to tak, že prodloužení životnosti má dvě fáze, první do roku 2026 s předpokládaným prodloužením o deset let do roku 2036.

Petr

21. leden 2021, 14:01

O tom v článku není ani slovo, já spíš předpokládal, že se upsali.

Ale je samozřejmě jasné, že jestli prodlužují vždy o 10 let, tak dnešní modernizace byly podmínkou pro desetileté prodloužení asi teda po tom roce 2026.

Petr

21. leden 2021, 14:10

Tak ne, je to nakonec v článku jinak -

"...umožní provoz bloku až do roku 2026. Pokud bude provoz bloku bezpečný i poté, je možné životnost prodloužit o dalších 10 let při investici 150 milionů dolarů."

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.