Domů
Jaderné elektrárny
Babiš: Dodavatele nového bloku Dukovan vybere až příští vláda

Babiš: Dodavatele nového bloku Dukovan vybere až příští vláda

Dodavatele stavby plánovaného nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany zhruba za 160 miliard korun podle premiéra Andreje Babiše (ANO) vybere až příští vláda, která vzejde příští rok z voleb. Babiš to dnes řekl při návštěvě továrny společnosti Sigma Group v Lutíně na Olomoucku, která vyrábí čerpadla a chtěla by se na dodávkách pro nový blok Dukovan podílet. Podle generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše chce energetická firma tendr vypsat letos v prosinci a pořadí uchazečů o stavbu nového bloku by měla ráda na konci roku 2022. Nový blok by se měl v Dukovanech začít stavět v roce 2029.

Podle Babiše byla chyba, že se v roce 2014 vláda nedokázala shodnout na dostavbě Jaderné elektrárny Temelín. Rozhodovací proces by komplikovaný i kvůli minoritním akcionářům. „Konečně teď řešíme Dukovany a našli jsme způsob, aby i to neblokovali minoritní akcionáři. Je to teď v Bruselu. Takže samozřejmě to připravujeme pro příští vládu. My nikoho nebudeme vybírat, žádného dodavatele. To až ta příští vláda. Doufejme, že v tom budou pokračovat,“ uvedl Babiš.

Vláda podle Babiše připraví „půdu pro ty, kteří přijdou po nás“. Snahou je, aby se na dostavbě Dukovan významně podílely tuzemské firmy. „Historicky jsme byli jedinou zemí, která byla schopna postavit na klíč atomovou elektrárnu,“ podotkl Babiš.

Premiér míní, že podíl jaderných elektráren na tuzemské produkci elektřiny by se měl v Česku zvyšovat. „Bojuji za jádro v Evropě. Když Francouzi mají 75 procent jádra, tak proč bychom nemohli i my mít. Vím, že Rakousko na nás bude trošku naštvané, ale vždycky jim říkám, že 15 procent elektřiny do Rakouska jde od nás. Ale to je politika. My naštěstí tady nemáme zelené fanatiky, kteří zavírají jádro,“ podotkl Babiš.

Podle Státní energetické koncepce, kterou v květnu 2015 schválila tehdejší vláda premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), má být v dalších desetiletích jaderná energetika hlavním zdrojem elektrické energie v ČR. Vládní koncepce předpokládá, že zatímco nyní se jádro na výrobě elektřiny podílí zhruba 34 procenty, po dostavbě dvou bloků v Dukovanech a Temelíně by jeho podíl v roce 2040 mohl vzrůst na polovinu. V polovině loňského října Babiš na jednání sněmovního výboru pro evropské záležitosti řekl, že ČR musí prosadit stavbu nových bloků, i kdyby kvůli tomu měla porušit evropské právo.

Možnou stavbu nového jaderného zdroje v Česku několik předcházejících let brzdily nejasnosti o způsobu financování, konkrétní obrysy začíná dostávat projekt až v posledních měsících. Dlouhodobě proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR protestují ekologové.

Komentáře(7)
energetik
3. září 2020, 20:23

A při výběru si může vybrat mezi Novičokem nebo překročení červené čáry a zaplacení vysoké ceny za to.

Rostislav Žídek
3. září 2020, 23:13

Nejak mi uniklo, ze vubec lze uvazovat o moznosti porusit evropske pravo...

Jakoze postavit si JE bude trestne???

Trosku jsem doufal ze je to jen hra o dotace... ktere maji byt jen na "ciste" zdroje.

pr
5. září 2020, 04:29

Sám jste si odpověděl. Prostě oni ty peníze určené pro čistou energetiku na stavbu JE(tedy na stavbu energetického zdroje se sakra nebezpečným vyhořelým odpadem) použijí. Zaplácnou tím dvě mouchy. Nebudou peníze na čistou energetiku pro ovčany a malé firmy, a posílí se tím postavení ČEZu. No a třetí moucha je ta, že případnou sankci o5 zacáluje bába Dymáková (daňový poplatník) aby si náhodou ekonomicky nezačala vyskakovat či alespoň jí nezačaly růst růžky. Těmi by v budoucnu mohli ovčané začít trkat. A to je zapotřebí potírat. Ekonomika je na to neocenitelný nástroj. Na ten je zakázáno nadávat.

Josef
5. září 2020, 21:47

pr nějaká alternativa k JE vy trole...

pr
7. září 2020, 12:30

JE máme a celkem jsem s tím smířen. Pro ty co si je zplatili (bába Dymáková) absolutně stačí. Mně je jedno že bude další JE, bude-li dostatečně daleko. Což v ČR je tak ten Tunelín. Důležité je aby jej platili ti, kteří tu elektřinu z ní budou užívat. Což je - co by čert nechtěl, průmysl. A ten jak již víme ze zkušenoti s OZE jaksi platit nechce a pořád hledá skrze EGÚ a MPO způsoby jak socializovat náklady na stavbu JE na ovčany. Je to už trapné, že si ani neumí zaplatit za to co chtějí. Banda vyžírkovská.

Xoor
4. září 2020, 08:00

Super, pěkně se to hraje do outu. Ovar a jeho parta všehoschopných nohsledů už tou dobou bude pryč a nitka se přetrhne.

T
4. září 2020, 13:30

Nic proti ,,soudruhum,, ,ale uz by meli alespon vykopanou didu do zeme...nebo si zajedte k sousedum do Nemecka,jak se stavi dalnice.U nas 25let ,zadny cas...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.