Domů
Jaderné elektrárny
Babiš k jaderným blokům v ČR: Ideálem zdroje menšího výkonu
Animace možné velikosti malého modulárního reaktoru. Zdroj: www.svobodnymonitor.cz
Zdroj: NuScale

Babiš k jaderným blokům v ČR: Ideálem zdroje menšího výkonu

Optimálním řešením pro stavbu nových bloků v Česku by byly jaderné zdroje menšího výkonu. V projevu na dnešním Evropském jaderném fóru (ENEF) v Praze to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Odborníci upozorňují na to, že ve světě se tato modulární zařízení teprve vyvíjejí, praktická zkušenost s jejich provozem téměř chybí. Babiš dnes uvedl, že je na Česku a Evropské unii, v jaké míře se budou na jejich rozvoji angažovat.

„Osobně bych se za tuto cestu velice přimlouval,“ řekl premiér.

V souvislosti s možnou stavbou nového bloku v Jaderné elektrárně Dukovany se dosud převážně hovořilo o „tradičních“ blocích s výkonem kolem 1000 megawattů (MW). Babiš dnes dále uvedl, že věří tomu, že se Česku podaří projekt rozšíření této elektrárny uskutečnit hladce, a to navzdory tomu, že všechny jaderné bloky, které se teď v Evropě staví, mají zpoždění.

Podle loňských informací odborného serveru oEnergetice.cz jsou ve vývoji malých modulárních reaktorů (SMR) velmi aktivní USA, Kanada a Británie.

„V těchto zemích probíhá předlicenční hodnocení, licencování některých typů, vláda pomocí půjček nebo grantů tyto projekty podporuje, ve výstavbě ovšem ještě žádný není,“ uvedl tehdy web.

Dodal, že podle databáze Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) je v provozu pouze jeden typ SMR.

„Jedná se o indický těžkovodní reaktor s výkonem 220 MW s označením IPHWR-220. Jedná se o původně kanadský reaktor, který Indové v průběhu let vylepšili a úspěšně provozují 16 reaktorů této nebo odvozené konstrukce,“ dodal server.

Plány na možnou stavbu nového jaderného zdroje v ČR už několik let brzdí nejasnosti o způsobu financování. Babiš loni v listopadu uvedl, že stavbu nového bloku Dukovan by měla zajistit dceřiná firma ČEZ. Stát je připraven podpořit investici tím, že ji bude garantovat jako druhý v pořadí, dodal.

Letos v únoru uvedl, že stát chce kvůli plánované stavbě nového jaderného bloku uzavřít s ČEZ smlouvu. Vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl v polovině března pro ČTK upřesnil, že stát letos uzavře v záležitosti s ČEZ smlouvy dvě.

První – rámcová – by podle něj mohla být připravena k podpisu v létě, druhá – řešící první etapu přípravy stavby bloku včetně tendru – pak do konce roku.

Zkušenosti své země v jaderné energetice nabídl na dnešním fóru ostatním zemím slovenský premiér Peter Pellegrini.

„Obzvlášť v oblasti vyřazování jaderných zařízení z provozu,“ uvedl.

Odmítl také kritiku rakouských protiatomových organizací ohledně bezpečnosti dostavovaných bloků v elektrárně Mochovce.

„Budou splňovat nejvyšší bezpečnostní standardy. V této souvislosti chci vyjádřit znepokojení nad charakterem diskuse, která se vede v sousedním Rakousku,“ řekl.

Debaty se podle něj vedou na úrovni neprokázaných informací a iracionálních faktů.

O stavbu jaderného bloku v Česku se podle dřívějších informací zajímá šest společností.

Jde o ruskou státní společnost Rosatom, francouzskou EDF, jihokorejskou KHNP, čínskou China General Nuclear Power, společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea a severoamerický Westinghouse. Proti stavbě nového jaderného zdroje v ČR se dlouhodobě staví ekologové.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
energetik
1. květen 2019, 06:18

Přesně tak, menší a komerční bez dalších úlev, dotací a garancí s plnou zodpovědností provozovatele.

Ale musí si hodně rychle pohnout, jinak nezbude místo na trhu:

https://oze.tzb-info.cz/fotovoltaika/18959-velka-fotovoltaika-se-jiz-v-cr-obejde-bez-dotaci

Stan
1. květen 2019, 08:11

Kolik stojí výstavba bloku JE ? 200-250 tis/ kW ..... když se nic nestane ! A po dvaceti letech bude cena 4-5 x vyšší........... a to se vyplatí!!

Jan Skoupý
1. květen 2019, 09:10

Zapomínáte ale nad pointou... sice je drahý ale pokud chcete jít cestou bezemisní energetiky jiná cesta než kombinace OZE a JE není... Já jistě nemám problém s tím aby se prolomili těžební limity a dále se spalovalo uhlí.

Mimochodem ta čísla co tu uvádíte jsou zcestná... pohybovala by se kolem 100-150tis/kWh a to uvažujete splatnost po 20letech provozu, při uvážení že takový reaktor je schopný fungovat 60let nevidím problém ikdyby návratnost byla 30let. :-)

Jan Skoupý
1. květen 2019, 08:48

Je úplně zbytečné se bavit o malých modulárních reaktorech, sice by bylo ideální mít takové menší reaktory u měst, v čemž by tkvěla decentralizovaná energetika... bohužel legislativně lze v ČR postavit jen reaktory, které jsou už určitou dobu v komerčním provozu... Tedy žádné novinky ani prototypy jen léta ověřené klasiky.

Petr
1. květen 2019, 15:06

Jistě i takové reaktory budou mít v EU místo, ale až ve 30-40. letech, do té doby musíme u nás dostavět Temelín, a stihnout vychovat novou generaci našich jaderných odborníků než drtivá většina odejde do důchodu.

Milan Vaněček
30. duben 2019, 12:24

Že velké jaderné bloky přinášejí akorát velké problémy a že pro nás by byly výhodnější malé jaderné bloky, s tím lze s premiérem souhlasit.

Ale že po někom opakuje že pro fotovoltaické elektrárny nemáme dost plochy (teď jsem to slyšel na ČT24), tak to je naprostý nesmysl. Stačí jen udělat souhrn ploch střech v ČR, specielně i pro průmyslové haly a sklady a přidat k nim plochy dřívějším i současným průmyslem zdevastované. A pak se teprve začít bavit. Pro střechy rodinných domů jsem to již udělal.

A mnohonásobně zvednout cenu za zábor zemědělské půdy.

Loudil
30. duben 2019, 16:42

Pokud zatím na světě běží jediný kus SMR a to v Indii, tak bych se do toho bezhlavě nevrhal. Uniká mi také smysl stavby 100 nebo 200 MW bloků, když musíme patrně nahradit po roce 2030 - 2000 MW v Dukovanech. To bude těch 20 kusů 100 MW bloků na jednom místě ?? A pokud budou "roztroušené po republice" od Aše až po Beskydy, dovede si vůbec někdo dnes představit to povolování, papírování a nekonečná jednání o umístění reaktoru ?? Myslím si, že občanům nějaké Dolní Lhoty bude připadat úplně stejně nebezpečný reaktor o výkonu 100 MW jako 1000 MW. 20 nových bloků po 100 MW = 20 nových lokalit. Každý kraj ČR bude mít své dva reaktory.

Josef Novak
30. duben 2019, 18:52

Ale vy to berete vazne, to je chyba. Cilem je zvanit, vypadat jako velky vudce, ale nikdy nic nerozhodnout. Z tohoto pohledu je navrh neexistujiciho reseni mistrovska taktika.

Milan Vaněček
30. duben 2019, 20:38

Kéž by jste měl pravdu, to by ČR zachránilo před dalším tunelem (po tom fotovoltaickém z let 2009-10).

Carlos
30. duben 2019, 21:00

Neměl bych strach z A.B. ohledně JE, ten mění názory jak korouhvička, půl roku zpátky chtěl raději vrazit do JEDU 20 miliard a získat z ní provoz do 2045-2055, dost za horizont jeho možné aktivní účasti na politice... No dobře, na pozici premiéra.

V případě IPHWR bych viděl jedno zásadní nebezpečí, někoho by mohlo napadnout to nainstalovat jako náhradu za kotle v uhelných elektrárnách.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se