
Belgická vláda plánuje zdvojnásobit instalovaný výkon jaderných elektráren
Po sestavení nové belgické vlády v červnu 2024 probíhala intenzivní koaliční vyjednávání, z nichž vzešel transformační plán pro zvrácení dříve stanoveného závazku odklonu od jaderné energie. Vláda plánuje zrušit legislativu z roku 2003, která nařizovala postupné ukončení jaderné energetiky. Toto rozhodnutí umožní delší provoz stávajících zdrojů a rozšiřování nových jaderných kapacit, což by mohlo mít za následek zdvojnásobení jaderné kapacity země na 8 GW.
Belgický ministr energetiky potvrdil plány na zdvojnásobení kapacity jaderných elektráren v zemi ze 4 GW na 8 GW. Za tímto účelem bude nutné prodloužit životnost stávajících jaderných reaktorů a také investovat do nových zařízení. Belgická vláda si od jaderné energie slibuje zabezpečení uspokojení budoucí poptávky po energii a snížení závislosti na kolísajících cenách fosilních paliv.
V zemi je v současnosti v provozu celkem pět reaktorů, přičemž dle současných předpisů zůstanou bloky Tihange-1, Doel-1 a Doel-2 v provozu až do roku 2025. Koaliční dohoda dále potvrdila prodloužení životnosti bloků Doel-4 a Tihange-3 nejméně o 10 let, tedy do roku 2035.
Důležitým bodem je také plánované zrušení zákazu výstavby nových jaderných bloků a přijetí všech nezbytných opatření k prodloužení životnosti bloků splňujících bezpečnostní normy. Konkrétně se jedná o Doel 4 a Tihange 3, u kterých se vláda shodla na prodloužení životnosti o dalších nejméně 10 let nad rámec již dohodnutých 10 let.
Jedním z hlavních předpokladů výstavby nových zdrojů je rovnováha mezi tradičními velkými reaktory a novými technologiemi, jako jsou například malé modulární reaktory. Belgie se tak vydává cestou diverzifikace, která umožní kombinaci různých typů reaktorů.
Nutné posvěcení ze strany Evropské komise
Politický posun v podporě jaderné energie je založen na dohodě mezi vládou a společností Engie, která provozuje jaderné elektrárny Doel a Tihange, z roku 2023. Výsledkem dohody bylo prodloužení provozu reaktorů Doel 4 a Tihange 3 do roku 2036.
Evropská komise však tuto dohodu podrobila vyšetřování kvůli podezření z možného porušení právních předpisů o hospodářské soutěži. Komise však nakonec dospěla k závěru, že podpora je nezbytná a vhodná k dosažení sledovaného cíle a je také přiměřená.Přestože společnost Engie projevila opatrnost ohledně nových investic, probíhají jednání s dalšími partnery, včetně společnosti EDF, o možnostech výstavby dalších jaderných zdrojů.
Navzdory výrazným pokrokům čelí vláda značným překážkám. Klíčovými výzvami zůstávají schválení regulačními orgány Evropské unie, financování projektu a zajištění veřejné podpory.
Mohlo by vás zajímat:
„Jedním z hlavních předpokladů výstavby nových zdrojů je rovnováha mezi tradičními velkými reaktory a novými technologiemi, jako jsou například malé modulární reaktory. Belgie se tak vydává cestou diverzifikace, která umožní kombinaci různých typů reaktorů.„
Nevidím žádný velký rozdíl mezi starými bloky JE v Dukovanech a „módními“ SMR typu Rolls-Royce v Temelíně a případně pak v Tušimicích.
Já vidím. Ty dukovanské jsou reálné a už mnoho let v Dukovanech spolehlivě běží. Na rozdíl od těch SMR, které jsou jenom na papíře.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se