Domů
Jaderné elektrárny
Belgie potvrdila plány na odstavení svých jaderných elektráren
Belgická jaderná elektrárna Doel
Zdroj: Lennart Tange / Creative Commons / CC BY 2.0

Belgie potvrdila plány na odstavení svých jaderných elektráren

Belgická koaliční vláda minulý čtvrtek oznámila, že se dohodla na uzavření všech provozovaných jaderných elektráren v Belgii do roku 2025. Zároveň si ale ponechala možnost provozovat 2 z reaktorů po roce 2025 pro případ, že nebude možné jinak zajistit dodávky elektrické energie. Vláda zároveň deklarovala úmysl pokračovat v investicích do výzkumu jaderných technologií, včetně malých modulárních reaktorů (SMR).

Uzavření dohody oznámil belgický premiér Alexander De Croo po skončení koaličních jednání a dosažení kompromisu. Tamní vládní koalice složená ze sedmi stran se s otázkou uzavření belgických jaderných elektráren potýkala už několik měsíců. Na jedné straně sporu stáli Zelení, kteří trvali na respektování zákona z roku 2003, který stanoví konec jaderné energetiky, na straně druhé frankofonní liberálové, kteří prosazovali prodloužení životnosti dvou nejmladších reaktorů. Na vyřešení sporu si vláda sama stanovila termín do konce letošního roku.

Belgická vláda přitom již minulý rok v září potvrdila postupné ukončení využívání jaderné energie v zemi do roku 2025. Podle připraveného plánu má být v roce 2022 odstavena jaderná elektrárna Doel 3, následovat má Tihange 2 v roce 2023. Zbylé bloky pak mají být odstaveny do roku 2025.

Problém s nahrazením výroby v JE

V Belgii je v současnosti provozováno 7 reaktorů ve 2 jaderných elektrárnách – JE Doel a JE Tihange. Jejich celkový instalovaný výkon činí v 5 931 MW. Obě elektrárny jsou provozovány francouzskou energetickou společností Engie a významně se podílejí na výrobě elektrické energie v Belgii.

Dosud přitom nebylo stanoveno, jak Belgie výpadek vzniklý uzavřením těchto elektráren nahradí. Podle provozovatele belgické přenosové soustavy, společnosti Elia, je zapotřebí v souvislosti s vyřazením jaderných zdrojů zajistit vybudování přibližně 3,6 GW v nových zdrojích. Tato hodnota přitom platí za předpokladu 100% dostupnosti těchto zdrojů.

Vláda nyní chce do 15. března 2022 počkat na to, zda bude povolena výstavba nové plynové elektrárny v lokalitě na sever od Bruselu. Pokud by totiž toto povolení uděleno nebylo, bude zapotřebí zvážit alternativní možnosti. Mezi nimi by mělo být právě ponechání některých reaktorů v provozu i po roce 2025, ačkoliv se jedná podle premiéra o „nepravděpodobný“ scénář.

Premiér De Croo zdůraznil, že Belgie bude v budoucnu pokračovat ve výzkumu technologie SMR. Podle agentury Reuters plánuje Belgie během čtyř let investovat 100 milionů eur – přibližně 2,5 miliardy korun - do výzkumu jaderných technologií s důrazem na SMR a případně spolupracovat také s Francií a Nizozemskem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(79)
Milan Vaněček
30. prosinec 2021, 11:46

Tak jestli Belgie dokáže nahradit své jaderné elektrárny (56% výroby elektřiny) do roku 2025 tak to bude znamenat že velmi rychle se zbaví staré energetiky.

Úžasný výkon, nic není nemožné...

Ale je rozumné, že si ponechali opci na pokračování provozu těch 2 nejnovějších reaktorů, ty staré, problémové stejně museli odepsat co nejdřív.

Měli bychom sledovat Belgii (podobná velikost i nasazení jádra jako u nás), jak to dokáží.

Jiří
30. prosinec 2021, 11:56

Můžete mi prosím vysvětlit, co je úžasného na odstavení již postavených a spolehlivě fungujících nízkoemisních jaderných elektráren plynovými elektrárnami s druhými nejvyššími emisemi z běžných zdrojů?

Martin Novák
30. prosinec 2021, 11:57

Místo jádra bude plyn, závislost na Rusku a díky povolenkám i dražší elektřina. Jak skvělé pro lidi i pro životní prostředí. Ať žije zelený fanatismus!!

mart
30. prosinec 2021, 12:15

A když nahradit nedokáže a přitom odstaví ty stávající zdroje? Mimochodem dle článku to vypadá, že náhrada má být z velké části plynem. co je na tom tak skvělého? Ale hlavně, že Vám nechybí budovatelské nadšení, jen aby to neskončilo podobným průšvihem.

maly jarda
30. prosinec 2021, 12:38

Nahrazovat bezemisní jadernou energetiku fosilními palivy (a věřit že to je ta pravá ekologie) je teprve ta skutečná zkouška politické uvědomělosti ..to zvládnou jen ti nej soudruzi

.. to trumfnou už jen zelení soudruzi z vedlejšího Nizozemska kteří vozí miliony kubíků dřeva z deštného pralesa v Amazonii , pálí to v tepelných elektrárnách a chlubí se jak tím ekologicky udržitelně zachraňují klima .

Emil
30. prosinec 2021, 12:46

Bude to znamenat, že se zbaví "staré" nízkoemisní energetiky, kterou nahradí novou fosilní energetikou. Jejich plán je totiž většinu chybějícího výkonu nahradit fosilním plynem.

Žádné z těch současných reaktorů odepsat nemuseli, technický ani bezpečnostní důvod jejich dalšímu provozu nebrání. Pouze ideologický.

Zákon o odstavení těchto jaderných elektráren je z roku 2003, od té doby se snaží jejich výkon něčím nahradit, zatím marně. O tom, že ve zbývajících třech letech se jim podaří čímkoliv nahradit polovinu produkce/spotřeby elektřiny, lze s úspěchem pochybovat.

Každopádně ale naprosto souhlasím s tím, že sledovat Belgii bychom měli, abychom viděli, kam vedou zelené představy o energetice. Právě v Belgii se to ukazuje v plné nahotě už teď.

Jan
30. prosinec 2021, 15:02

Dokáží to hravě. Buď budou pálit ruský plyn nebo kanadské dřevo. Místo bezemisních jaderek budou mít konečně svůj podíl na emisích rakovinottvorných látek a CO2 + NOx.

Josef
31. prosinec 2021, 00:46

Ne to bude znamenat, že Belgie bude totálně závislá na dovozech paliv a energií. Současný stav unionistické ideologie se podobá komunistické ideologii v 50. tých letech 20. století. Jinak nevím kam chtějí všechny ty VTE do toho Severního moře všechno nacpat, když vidím jak málo z toho ve výsledku vytěží Němci, pak jediný kdo to může natvrdo odpískat fosilní i jaderné zdroje jsou Holansko , Francie a Anglie ty mají dost plochy pro celou svojí spotřebu, přitom všechny tyto státy mají plány na výstavbu nových JE. Kdežto Německo a Belgie s JE končí a nemají reálnou náhradu není to k smíchu ? Jinak jak vidím pan Vaněček se raduje no co k tomu dodat další ostuda pro Fyzikálnímu ústav Akademie věd....

Michal K.
31. prosinec 2021, 15:34

takze sa hlasite k nicitelom planety a je vam uplne jedno ake zdevastovane prostredie zanechate svojim detom

minduton
30. prosinec 2021, 12:17

Jsou to JE z let 1975 a 1983. Takže své už mají beztak odžito. JE nefunguje tak, že to postavíte a pak už do toho nevrazíte ani korunu. Než elektrárna dožije, tak do toho musíte kontinuálně lít ohromné množství peněz a ne pouze na nějaké drobnosti, ale musíte i měnit turbíny, velké technologické celky atp.

Je tedy pravděpodobné, že tyto "udržovací" náklady už jsou tak velké, že už pro ně není ani moc problém přemýšlet o definitivní odstávce.

mart
30. prosinec 2021, 12:47

No, zdroje z 80 tých let by pravděpodobně ještě mohly 20 let sloužit. Nepředpokládám, že to rozhodnutí bylo učiněno na základě ekonomické analýzy, jako spíše na základě politiky. A hlavně pokud se během pár let chystám odstavit zdroje poloviny výroby elektřiny, tak už bych měl mít víceméně postavenou a zprovozněnou náhradu.

Ivan Novák
30. prosinec 2021, 12:48

Doel 3: 1006 MW, komerční provoz od 1.10.1982

Doel 4: 1039 MW komerční provoz od 1.7.1985

Tihange 3: 1008 MW, komerční provoz od 1.6.1983

Tihange 4: 1046 MW, komerční provoz od 1.9.1985

hlpb
30. prosinec 2021, 14:05

Tyto bloky jsou staré jako Dukovany, stejně jako naše Dukovany byly původně plánovány a stavěny na životnost 30 let, tzn. že už stejně jako naše Dukovany přesluhují, a prodloužení jejich provozu stojí desítky miliard Kč. JE je stavba jako každá jiná, je to stejné jako u starého domu, po 40 letech je také potřeba totální rekonstrukce (okna, rozvody, podlahy, střecha atd.)

mart
30. prosinec 2021, 14:08

Stejně jako panelová sídliště a nevypadá to, že by je chtěl někdo všechny během pár let zbourat. Pořád dává rekonstrukce větší smysl, než demolice. A ani za ty elektrárny nemá Belgie rozumnou náhradu.

hlpb
30. prosinec 2021, 14:17

marty souhlasím, ale ty paneláky po 40 letech jsou totální hrůza, rozpadlý umakartové stěny, proto se ve velkém dělají přestavby jader, výměny oken, zateplení, hrůza radiátory atd. U JE jde samozřejmě hlavně i o bezpečnost, nikdo se nechce spoléhat v JE na rozvody, které jsou staré 50 let, s každým dalším rokem se zvyšuje riziko havárie, a není vůbec jisté, že Drábová a spol. Dukovanům povolí prodloužení po roce 2035.

Emil
30. prosinec 2021, 14:35

Žádné riziko havárie se nezvyšuje, naopak musí provozovatel neustále prokazovat, že požadavky na jadernou bezpečnost jsou splněné stejně, resp. dokonce na mnohem vyšší úrovni než při uvedení do provozu. Díky mnoha úpravám a zlepšením v průběhu provozu se tak to riziko ve skutečnosti naopak téměř každým rokem snižuje.

mart
30. prosinec 2021, 14:35

Je jasné, že po x letech je potřeba spoustu věcí vyměnit. Stejně tak je v pořádku, že může přijít rozhodnutí, že už to ekonomicky nedává smysl, nebo to technicky udělat nejde a z důvodu bezpečnosti se provoz ukončí. Jenže toto není způsob jakým to v Belgii udělali. Není to ani ekonomické, ani technické rozhodnutí, ale rozhodnutí politické, bez dostatečné náhrady.

minduton
30. prosinec 2021, 20:01

Náklady na demolici mohou tvořit až 20% ekvivalentních nákladů na výstavbu. Takže paneláky je lepší radši oprašovat než bourat, protože zbourání by musel někdo zaplatit.

Jinak co se týče toho aspektu včasné náhrady a nenáhrady. Takhle pionýrství nefunguje - u spousty lidských činností se prostě aplikuje léčba šokem. Nebo si snad myslíte, že ministerstvo dopravy plánuje rozsah budovaných dálnic podle toho, kolik firem (lidí) je vůbec bude schopno stavět?

mart
30. prosinec 2021, 20:25

Aha, tak ono jde o léčbu šokem. Jen aby se nějaký léčitel nedivil, když výpadky proudu a trojnásobná cena energií povede k tomu, že lidé začnou pálit v kamnech odpad, zbývající výroba opustí Evropu do Asie a milého léčitele vyhodí omrzlí nezaměstnaní z okna úřadu a pro ekologii to ve finále bude mít negativní dopad.

hlpb
31. prosinec 2021, 08:06

marty, Dukovany mají 40 let, je to stavba jako každá jiná. Takto starý RD samozřejmě může fungovat dalších 40 let téměř do zásahu, ale je to stará stavba určená k totální rekonstrukci, nová okna, střecha, fasáda, veškeré rozvody, vnitřní omítky. Toto všichni vědí, jen u JE si to nechtějí přiznat. A stejně to funguje u JE, tak jak začnou na baráku odcházet postupně věci a každý rok těch poruch přibývá, tak je to stejné na JE, představa místních, že ty budovy a rozvody vůbec nestárnou a jedná se jen o reaktor jsou komické. Aktuálně obrovský problém ze stárnutím JE vidíme ve Francii, a je to názorný přiklad jak je nebezpečné spoléhat se na JE. Francie má odstavenou 1/4 reaktorů kvůli údržbě starých JE, ty reaktory mají přes 25 let, a z pohledu stavitelství jsou to staré stavby, kde se prostě každý rok něco pokazí, na takto velké stavbě se toho samozřejmě pokazí hodně. Francie má dnes díky závislosti na JE jednoznačně nejdražší energii v Evropě a klepe se, aby v lednu nepřišlo významné ochlazení, protože by to pro ní znamenalo omezení dodávek odběratelům. Je jasné, že pro Francii toto bude jasné ponaučení, aby snížila svojí závislost na JE rychle pod 50%. Problém s velkým počtem odstavených JE Francii už trápí minimálně 3 roky.

Emil
31. prosinec 2021, 08:41

1) První dukovanský blok je v provozu 36 let, poslední jen 34 let, tedy žádných 40.

2) Báchorkami o omítkách apod. jen ukazujete, že o tom vůbec nic nevíte.

3) Důvod vyššího počtu odstávek ve Francii není primárně ve stárnutí reaktorů ale v narušení harmonogramu odstávek kvůli pandemii, stačí si o tom něco přečíst. Neplánovaně teď byly odstaveny naopak ty nejnovější reaktory z flotily, se stavební částí ty odstávky nemají vůbec nic společného.

4) Pprávě teď je v provozu 42 reaktorů z 56, předloni to bylo 44 reaktorů z 58, tedy početně chybí právě ty dva reaktory ve Fessenheimu, které si zavřeli záměrně kvůli tlaku Německa.

5) Tvrzení "Francie má dnes díky závislosti na JE jednoznačně nejdražší energii v Evropě" je jednoznačně nepravdivé, toto prvenství drží jednoznačně Německo, Francie má naopak cenu elektřiny hluboko pod unijním průměrem.

mart
31. prosinec 2021, 10:26

Aktuální odstávky ve Francii toho se stářím moc společného nemají. Jde primárně o odložené odstávky kvůli covid a odstávky pár novějších kvůli podezření na vadu a samozřejmě nějaké odstávky normálně plánované.

Nikdo nezpochybňuje, že je u staré elektrárny potřeba udělat modernizaci a že to něco stojí. Odstavování ani v Belgii, ani v Německu nebylo založeno na podrobné analýze technického stavu a ekonomické návratnosti, ale na politice.

Pokud vidíte takový neřešitelný problém i přímo se stavbami, tak předpokládám, že v Česku, ale i jinde v Evropě budou urgentně a prioritně odstavovány vodní elektrárny, kdy například většina vltavské kaskády má přes 60 let. A je jasné, že její protržení by byl velký průšvih. Ale nic takového se neděje, protože i po šedesáti letech ta stavba normálně může sloužit.

mart
31. prosinec 2021, 10:35

Tím ale neříkám, že ta stavba, nebo dokonce technologie mají neomezenou životnost. To rozhodně ne, ale a priori říkat, že 40 letá stavba nemůže fungovat, je nesmysl.

Jan
30. prosinec 2021, 15:06

Prodloužení provozu našich jaderek stojí desítky miliard a dodávají 11% energie. Fotovoltaika nás stojí stovky miliard (konkrétně bilion za 20 let garantované výkupní ceny) a dodává 2,65% energie.

Emil
30. prosinec 2021, 15:33

To jste ještě dost ubral, naše jaderky pokrývají kolem 40 % hrubé spotřeby elektřiny v ČR.

A.O
30. prosinec 2021, 19:06

Ad Emil: něco přes 35%

Decarbon
30. prosinec 2021, 19:13

Nechte ty stare solary spat. Tady se jedna o nove zdroje, ktere by vyrabely levneji nez jakakoliv jina elektrarna v CR. Ze zeman se sobotkou zavinili solarni tunel, to uz se neda zmenit. Ale to prece nema s vystavbou novych fve nic spolecneho. Dulezite je planovat budoucnost a ne se zabyvat rozlitym mlekem.

Emil
30. prosinec 2021, 19:17

Ad A.O: něco přes 35 % je podíl na výrobě. Podíl na spotřebě je těch 40 % = 30 TWh / 74 TWh. Loni kvůli pandemii to bylo dokonce 30 TWh / 71,4 TWh = 42 %, ale to byla spíš anomálie.

OZE lobbisté dokonce rádi počítají podíl vůči čisté spotřebě, což by bylo 30 TWh / 60,2 TWh = 50 %, ale to by bylo pochopitelně značně zavádějící.

Emil
30. prosinec 2021, 19:39

A proto těm novým solárům nestačí investiční dotace a ještě požadují i provozní dotace, protože "by vyrabely levneji nez jakakoliv jina elektrarna v CR", co? Proč už je dávno nikdo nepostavil, když jsou tak levné? Odpovím: protože to co píšete je to samozřejmě opět úplný nesmysl.

Decarbon
30. prosinec 2021, 19:56

Hlavni ekonom CEZu.

Z podstaty fungování velkoobchodních trhů je vyloučeno, aby burzovní cena elektřiny rostla kvůli rostoucímu podílu obnovitelných zdrojů. Cenu elektřiny stanovuje pro každou hodinu jedna elektrárna: jednotlivé zdroje se seřadí podle nabídkové ceny a ten poslední, který je ještě zapotřebí pro uspokojení poptávky, určí cenu pro všechny. Jednotlivé zdroje přitom nabízejí elektřinu za své provozní náklady. Ty jsou pro obnovitelné zdroje (OZE) blízké nule a dostávají se tak před všechny ostatní zdroje. Růst obnovitelných zdrojů tak vede k poklesu velkoobchodní ceny elektřiny. Ve středoevropském regionu klesá cena kvůli růstu OZE v Německu o jedno až dvě eura za megawatthodinu ročně (při zachování stejných ostatních podmínek).

Emil
30. prosinec 2021, 22:08

Což vůbec nic neříká o tom, kolik elektřina z těchto zdrojů ve skutečnosti stojí. Zde je řeč výhradně o tzv. marginálních nákladech, které jsou jen jednou částí ceny každého zdroje.

Decarbon
30. prosinec 2021, 22:17

Dulezita je info, ze diky OZE cena elektriny kazdorocne klesa o 1-2 Eur/Mwh. Vase povidky o navysovani diky OZE jsou cire lzi.

Emil
30. prosinec 2021, 22:26

Já jsem o žádném navyšování ceny silové elektřiny díky OZE nic nepsal, vy popleto.

Emil
30. prosinec 2021, 22:29

P.S.: Klesá cena silové elektřiny, o které píše pan Řežábek. O konečné ceně na fakturách spotřebitelů platí pravý opak.

Decarbon
30. prosinec 2021, 22:36

Ctete pozorne posledni vetu. Pri zachovani....

Kdyz se zdrazi uhli, mzdy atd, tak se absolutni cena zvysi. Ale diky OZE o 1-2 E mene, nez by bylo bez OZE. Nikde nerika, ze cena bude nizsi. To se musite naucit vyhodnocovat vsechny info.

Decarbon
30. prosinec 2021, 22:42

Pry nepisete o vysokych cenach diky oze.

Vas citat.

A proto těm novým solárům nestačí investiční dotace a ještě požadují i provozní dotace, protože "by vyrabely levneji nez jakakoliv jina elektrarna v CR", co? Proč už je dávno nikdo nepostavil, když jsou tak levné? Odpovím: protože to co píšete je to samozřejmě opět úplný nesmysl.

Nechce se mi hledat dalsi vase hlody o oze.

Emil
30. prosinec 2021, 22:49

Tím jen dokazujete, že jste jeho sdělení vůbec nepochopil. On mluví pouze o ceně silové elektřiny, o absolutní ceně elektřiny vůbec není řeč. Tedy znovu speciálně pro vás: pokud zůstane cena uhlí, plynu povolenek atd. na stejné úrovni = "při zachování stejných ostatních podmínek" se sníží cena silové elektřiny "o 1-2 E". Konečná cena pro spotřebitele ovšem stále roste, jak je krásně vidět třeba na grafu zde: cleanenergywire. org/factsheets/what-german-households-pay-power

Výmluvná je hned první věta článku: "Power prices in Germany are among the highest in Europe. The high costs partly are due to the mandatory support for renewable energy sources"

Emil
30. prosinec 2021, 22:52

V tom co citujete se nic o žádném navyšování ceny silové elektřiny díky OZE skutečně nepíše, takže jste opět úplně mimo, milý "Decarbone". Zjevně je kromě rozdílu mezi hnědým a černým uhlím pod vaší rozlišovací schopností i rozdíl mezi cenou silové elektřiny a konečnou cenou pro spotřebitele.

Decarbon
30. prosinec 2021, 22:58

Ja mluvim o absolutni cene silove elektriny. Ty 1-2E jsou pouhy podil (na silove cene). Podsouvate me hole nesmysly. Nejake distribucni poplatky, stale platby atd urcuje ERU a to sem vubec nepatri. Pan ekonom pise jen o svem oboru, to je vyroba silove EE. Nic vic nerika. A ja se vyjadruji pouze k jeho clanku a k vasim komentarum. Regulovana cast zde nema co delat.

Fakt je ten, ze OZE maji pozitivni prinos pro spotrebitele i prostredi. Vic v tom nehledejte. A hlavne si to zapamatujte a poucte se.

Emil
30. prosinec 2021, 23:25

Takže si to shrňme:

Začal jste o výrobní ceně elektřiny z OZE, že prý vyrábí "levneji nez jakakoliv jina elektrarna v CR", oponoval jsem, že kdyby výrobní cena elektřiny byla levnější než jakékoliv jiné zdroje, nepotřebovaly by dotace. Na to vy jste reagoval tvrzením o ceně silové elektřiny od ekonoma ČEZu, která je určena marginální cenou a nikoliv výrobní cenou, tedy něčím úplně jiným. Na což jsem vás upozornil a vy jste mi začal podsouvat něco co jsem nikde netvrdil a když jsem vás na to opět upozornil, začal jste náhle psát o absolutní ceně a opět překrucovat moje tvrzení, ze kterého jste si vypustil podstatnou informaci, že se vztahuje k ceně silové elektřiny a vytahujete pro změnu tvrzení, které se vztahuje k výrobní ceně elektřiny.

Suma sumárum, tím kdo tu někomu něco podsouvá jste jedině vy, mícháte dohromady páté přes deváté, zjevně nejste schopný vůbec rozlišit, o jaké ceně je zrovna řeč. Takže tím kdo by se tu měl poučit jste především vy.

Decarbon
30. prosinec 2021, 23:38

No tak. Jsem vam prece psal, ze dulezita info z clanku pana ekonoma je, ze oze ma zlevnovaci vliv na cenu ee. O marginalni cene jste psal pouze vy. Ja o cenotvorbe na burze teda snad nepsal. Na tabletu se tezko hleda. Ze absolutni cena nema s regulovanou cenou nic spolecneho jsem vam take vysvetlil a absolutni cena neni celkova cena je snad uz i vam jasne.

1-2E je jaksi ve vztahu k absolutni cene silove energie a tudiz by se dalo o relaci mluvit. Doufam ze uz to je vyrizene.

Byl jsem dnes na treti vakcine a uz jsem z toho i vas dost unaveny, tak pro dnesek maucta a dobrou noc.

Emil
31. prosinec 2021, 00:17

Má vliv na cenu silové "ee". To je to "důležité info" z článku, které vy neustále překrucujete. O cenotvorbě je celá ta vaše citace, kterou jste se tu oháněl, tak se z toho nevykrucujte.

Teď jste do toho zamotal ještě regulovanou cenu, o které jsem opět já vůbec nic nepsal, asi abychom to měli kompletní. Nic jste nevysvětlil a opět jen motáte páté přes deváté, viz tvrzení "absolutni cena neni celkova cena" a dokonce se nám ještě objevuje úplně nový termín absolutní cena silové energie. Tuto změť nesmyslů už nemá smysl dál komentovat.

Decarbon
31. prosinec 2021, 06:29

Vy me poucujete, ze pan ekonom pise o silove cene ee a nikoliv o absolutni. Ja vam vysvetlil co znamena absolutni cena (silove ee) a ze se jedna o udaj v absolutni hodnote kc/kwh. A ze 1-2Eur je rocni snizovani diky oze. Vy jste napsal, ze na fakture zadne snizovani nepozorujete. Proto jsem vam napsal duvody, proc cena (silove ee) porad roste, ale oze ji relativne zlevnuje. Vsechen ten zmatek jste vnesl sam, ze jste zacal psat o marginalnich cenach pri cenotvorbe atd, coz nebylo vubec tema. Vidim ze jste mnohem vetsi expert nez ja, ktery vystudoval vysokou banskou a jeste studoval elektrotechniku, kterou jsem bohuzel nemohl dokoncit. Tak me doufam muzete vsechno kolem teto tematiky vysvetlit. Ja se dokazu poucit i od blbce, ale musi to mit pro me prinos. Od vas toho ale asi moc nepochytim. Ale zkuste me neco vysvetlit.

Emil
31. prosinec 2021, 07:25

Zmatek jste sem vnesl vy sám, když jste do diskusi o výrobní ceně OZE začal motat tržní cenu silové elektřiny. Já vám jen vysvětloval, co je pro tu tržní cenu rozhodující, výrobní cena to totiž není. Vám cokoliv vysvětlovat je evidentně marné.

Emil
30. prosinec 2021, 12:55

Dva nejnovější bloky byly spuštěny v roce 1985, tedy jsou stejně staré jako ten první dukovanský, který zdaleka své odžito nemá a počítá se s dalšími dvaceti lety provozu.

Jejich odstavení je dané zákonem, takže náklady v tom rozhodnutí nehrají žádnou roli a to "ohromné množství nákladů" je bohatě vyváženo ohromným množstvím prodané elektřiny, ze které se tyto náklady hravě zaplatí, zvlášť při dnešních cenách elektřiny. LTO jaderných elektráren je nejlevnější možný způsob výroby elektřiny.

Vlado
30. prosinec 2021, 16:45

Ty větrníky a solární panely se také musí buď udržovat, opravovat, či modernizovat, či vyměňovat, u plynových elektráren jsou také turbíny, takže ty udržovací náklady rovněž nejsou nulové! Nehledě k tomu, že spolehlivý a naprosto rovnoměrný provoz ani ani vítr ani slunce nezajistí.

Josef
31. prosinec 2021, 00:50

Při současných cenách elektřiny jsou JE zlatým dolem. Tak si spočtěte třeba Dukovany 16 TWh ročně mají na burce cenu 64 miliard korun. Z toho zisk bude nejméně 62 miliard ne-li více. Jinak reaktory stačí vyžíhat a Dukovany mohou fungovat podle mě klidně do roku 2100.

Decarbon
31. prosinec 2021, 06:00

Fajn ze jste pysny na hospodareni Cezu. Vy asi platite stejne nadsene vydriduske ceny za EE jako oslavujete jejich cenovou politiku. Jste pozitivne naladeny clovek. Ale presto mate odpudivy charakter.

hlpb
31. prosinec 2021, 07:50

Josefe, nechci ti brát iluze, Dukovany žádný zisk v desítkách miliard nemají. Jen mzdové náklady Dukovan, kde pracuje několik tisíc interních a externích pracovníků je několik miliard, dalších několik miliard stojí provoz a nutně každoroční opravy této staré stavby. Představa, že stačí vyžíhat reaktory a ty budou fungovat do roku 2100 mě fakt pobavila. Po 120 letech by se rozpadnou i chladící věže. Jinak zpátky do reality, Dukovany budou mít co dělat, aby dostaly povolení provozu do roku 2035 max 2040, do roku 2045 je to zcela vyloučené.

Emil
31. prosinec 2021, 08:19

Finský Fortum právě dokončuje 18měsíční proces EIA k prodloužení provozu jejich reaktorů VVER-440 v elektrárně Loviisa dokonce na 70 let. Škoda že se nezeptali Bláhy, mohli si ušetřit to martirium, protože něco takového je "zcela vyloučené"...

Pavel Karásek
31. prosinec 2021, 19:00

Ty bloky z roku 1975 budou mít už fakt fyzicky doslouženo. Maximální délka provozu JE byla maximálně o jednotky let delší, než 50 let . Rekordmanem je zřejmě JE Beznau.

Jiří Vondra
30. prosinec 2021, 12:25

Odpovědný přístup je ten, že se stanoví plán, kdy by mělo dojít k odstavení jaderných zdrojů, ale ty se fakticky odstaví až ve chvíli, kdy reálně existuje již adekvátní náhrada. V opačném případě jde jen o populismus a náboženství tzv. zelené cesty, což je krajně neodpovědné. Je reálné, že při nedostatku cenově dostupné elektřiny dojde k velkým sociálním nepokojům, které soudobí politici si neumějí připustit nebo je nechtějí vzít v potaz. Žijeme v nedobré éře. A ta neskončí dobře, pokud nebudou politici prozíraví.

maly jarda
30. prosinec 2021, 12:32

Co čekat od centra Eu než ekonomickou sebevraždu naordinovanou z USA zatímco schizofreničtí zelení zéloti budou vřeštět nadšením.

Zbyněk Poisl
30. prosinec 2021, 13:44

Koukám, že německá pritijaderná pomatenost je silně infekční.

Emil
30. prosinec 2021, 14:21

Zajímavé na tom je i to, že tento jaderný phase-out v roce 2025 podporuje jen 15 % Belgičanů. 30 % je pro prodloužení provozu, dalších 33 % by stavělo i nové elektrárny a zbylých 22 % nemá názor. Ale Zelení u vlády zkrátka nekoukají nalevo napravo, jejich ideologie je neoblomná...

PETR
30. prosinec 2021, 16:11

Dalsi hrebicek do rakve,jak rikaji cigaretam kuraci!

Vlado
30. prosinec 2021, 16:56

Jestli to takhle zeleně bude pokračovat dál, tak se EU jednoho dne dostane do situace, že už nebude možné se vrátit zpět, ani pokračovat dál. EU bude prostě v prdeli (pardon za výraz bez teček), pokud ještě bude existovat. Jediné, co mně na tom aspoň částečně utěšuje, že se toho, doufám, nedožiju.

Jaroslav Loudil
30. prosinec 2021, 17:26

Bude opravdu zajímavé sledovat, jak to hodlá Belgie udělat. Mají obyvatel o 1 milion více jak ČR, ovšem státní území zhruba jen třetinové. Mají krátké pobřeží pro výstavbu větrníků , které můžou využít , hustota obyvatel je proti nám trojnásobná. Tak jsem zvědav.

Decarbon
30. prosinec 2021, 17:41

Misto aby se v Cesku lide radovali, ze budeme mit vetsi odbytiste elektriny z nasich uzasnych atomovek, tak delaji vyuku o energeticke stabilite. Mimochodem o ktere nemaji ani paru. Vaclav Klaus zrejme nasel spoustu nasledniku, kteri chteji konecne svetu ukazat, jak funguje cokoliv.

Myslite si vsichni zde, co o tom mudrujete, ze by zapad bez Cechacku uz ani neexistoval? Vazne, kdo tomu veri?!

mart
30. prosinec 2021, 17:49

Sami budeme mít za pár let problém. A drahá energie v Evropě se nás také týká. Takže není důvod k radosti. Jinak stačí se do minulého století podívat na (nejen) německou neomylnost a slepé následování nějaké myšlenky.

Jaroslav Studnička
30. prosinec 2021, 17:58

To: Carbon

Že zrovna vy tu chcete někoho poučovat v oblasti energetiky, když ani nevíte, jaké uhlí se u nás kde využívá.

Turby
30. prosinec 2021, 19:28

Decarbon a dalsi podobni zde jsou podle vseho trollove z nejake politicko-zelene neziskovky.

ll
31. prosinec 2021, 00:27

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Dekarbon a Vaněček jsou dva pitomci a demagogové, o výrobě elektřiny, nákladech na výrobu MWh a obchodu nic neví. Papouškujou argumenty zelených teroristů s humanitním vzděláním. Od poslední hrozby blackoutu nás v poslední vteřině zachránily uhelky a parní turbíny díky stále platícím fyzikálním zákonům, ani operátoři to nebyli schopni zachránit. Ale tuten argument je "zakázaný". Jsem rád, že se územním plánem v našem katastru zakázala další stavba větrákům. Ještě si pamatuji z nedávné minulosti, jak zelení brojili proti VE, že zabíjí ptáky a ruší zvěř. A dnes by to nacpali všude, já ten hluk poslouchat nechci, je to něco děsně otravného. ČR je tak hustě osídlená, že VE sem nepatří. Vždy bude někoho otravovat hlukem, ale zeleného ne, ten si bydlí v Praze. FVE pouze na střechy, a ne na zemědělskou půdu, a pokud přestane svítit, měj baterky nebo si draze zaplať dodávku mimo diagram.
.

Decarbon
31. prosinec 2021, 06:05

Vy experte, pouzivejte VtE pro vetrnou elektrarnu a VE pro vodni elektrarnu. A jeste mala rada, PVE je precerpavaci e. To jen aby vam vsichni neznalci jako ja rozumeli co vlastne se pokousite sesmolit.

miro novak
31. prosinec 2021, 20:59

decarbon, uz aj male deti sa vam smeju.

Skeptik
30. prosinec 2021, 20:54

Další západní země opustí jadernou energetiku a další budou následovat. Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Nizozemí.

Ostatní země ji výrazně omezí, Velká Británie, Francie, USA.

mart
30. prosinec 2021, 23:12

A minimálně Německo a Belgie ji z velké části nahradí zemním plynem. Španělsko by na tom mohlo být o něco lépe s FVE. Neboli mnozí jdou cestou vyšších CO2 emisí a dražších energií a místo aby alespoň nechali existující zdroje rozumně dosloužit, tak tu cestu urychlují.

Decarbon
30. prosinec 2021, 23:19

Aktualne vyrabi Nemecko 159gCO2/kWh a CR 409gCO2/kWh. Cena je v DE nizsi nez u nas a nic nenasvedcuje tomu, ze by se Nemci bourili, ze zitra vypnou dalsi JE.

mart
31. prosinec 2021, 00:46

ČR vyrábí daleko více z uhlí, takže ano, má vyšší emise CO2/kWh než Německo. Nikde nepíši, že by se Němci bouřili, to oni nemají v povaze, jejich povaze je spíše bližší zaslepenost. Němci také vysoké ceny elektřiny v Evropě zvládnou určitě lépe než Češi nebo Poláci. Nic to ale nemění na pravdivosti toho, že upřednostnili zemní plyn, vyšší emise CO2 a dražší energie před jádrem.

Karel
31. prosinec 2021, 01:08

Ještě popište situaci z minulého týdne, kdy větrníky stály, Německo parazitovalo naši soustavu a cena byla krásných 500 EUR. Ještě lepší je pozorovat, kolik toho vyrobí větrníky v Rakousku, to je neuvěřitelný odezdikezdismus. Určitě je každá Wh vyrobená z OZE fajn, ale v našich lokalitách to vítr nemůže spasit…..

maly jarda
31. prosinec 2021, 05:38

mimochodem v Evropě víceméne buď fouká nebo nefouká, takže pokud fouká tak německé větrníky převálcují všechno ostatní ,včetně těch našich, a stáhnou cenu elektřiny dolu takže se naše větrníky nikdy nemohou vyplatit

Decarbon
31. prosinec 2021, 05:52

Podlehate ceskemu sebepovysovani a zvelicovani. Male Dansko dodava do Nemecka nasobne vic elektriny nez CR. Ceske ceny se soutezi v Praze na burze PXE. Bachorky, ze kupujeme pres Drazdany jsou hoax a nesmysl. Ceny se ale hodne priblizuji, protoze nenazrane ceske elektrarny dodavaji radeji do DE nez ceskym pepikum a to ma vliv na cenu smerem nahoru. Obracene to moc nefunguje, protoze Cez ma na hranicich fazove transformatory a kdyz jde cena diky nemeckym VtE moc dolu, tak sem tu levnou EE nepusti. Takze my kopirujeme nemecke vysoke ceny ale nedostaneme ty nemecke nizke ceny. Tak kdo nas okrada? Nemci to nejsou, oni by nam dokonce za odber platili, pokud by ty trafa na hranicich tu levnou EE propustily. Nenechte se oblbovat Tykacem a spol.

mart
31. prosinec 2021, 10:29

ČEZ na hranicích žádné fázové transformátory nemá. Když Vy ani nevíte kdo provozuje přenosovou soustavu. Ach jo.

Roman Cejka
31. prosinec 2021, 00:02

Doufám, že chlapci z ČEPSu dokáží včas odpojit přeshraniční spojení a uchránit tuto zemi před jistým blackoutem.

Decarbon
31. prosinec 2021, 05:56

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

A v noci muzete vypinat jadro, protoze v ceske kotline neni dostatecny odber. Nemate nahodou nejvyssi vzdelani VUML?
.

Emil
31. prosinec 2021, 07:12

Opět píšete nesmysly, zatížení je v ČR vždy výrazně vyšší než výroba jaderných elektráren, takže to co by v noci bylo potřeba omezovat nejsou jaderné elektrárny, které se podle merit orderu omezují až jako poslední.

Michal K.
31. prosinec 2021, 15:22

nerozumiem 2 veciam.

1. vypnutie JE a nahradenie ich plynovymi sposobi prudke zvysenie produkcie CO2.

Kde zu zeleni, eko-aktivisti, hnutie Duha, Greenpeace a dalsi ?

Kde je eu-komisia? Ved to ide priamo proti green dealu.

Ved sa tu snazime zachranit maticku Zem, bojovat proti klimatickej zmene, kde hlavnym vinikom je CO2 a tu teraz ticho ?

Teraz mali robit randal, protesty, vykrikovat do medii.

To mi hlava neberie ? Unika mi nieco ?

2. asi sa nato pozeram moc od lopaty, ale nebolo by rozumnejsie vypinat funkcne bloky,

az ked mam postavenu a funkcnu nahradu ? Pride mi to rozumnejsie.

Ale nie som energetik, takze opat ta ista otazka. Unika mi nieco ?

mart
31. prosinec 2021, 17:15

Tady ale přeci nejde o logiku. V náboženství žádná logika neplatí.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se