Domů
Jaderné elektrárny
Belgie váhá s prodloužením provozu jaderných elektráren, po Novém roce může být pozdě

Belgie váhá s prodloužením provozu jaderných elektráren, po Novém roce může být pozdě

Electrabel, provozovatel belgických jaderných elektráren, musí do roku 2025 implementovat „pofukušimská“ bezpečnostní opatření na všech provozovaných jaderných elektrárnách, které chce provozovat i po roce 2025. Aktuálně mají být ovšem všechny belgické jaderné reaktory odstaveny po roce 2025. Je ale možné, že provoz některých bloků bude prodloužen.

Provozovatel belgických jaderných elektráren Doel a Tihange, společnost Electrabel, stojí před složitým rozhodnutím. Na straně jedné společnost nemá jistotu, že jí bude povolen provoz jejich reaktorů i po roce 2025, na straně druhé pokud by byl povolen, musí od roku 2025 splnit přísná bezpečnostní opatření zavedená po havárii v jaderné elektrárně Fukushima.

„Implementace opatření bude výzvou, pokud nezískáme rozhodnutí o povolení dalšího provozu do konce roku. Netvrdím, že to bude nemožné, ale čím déle budeme čekat, tím složitější úkol to bude,“ uvedla pro Montelnews.com tisková mluvčí společnosti s tím, že objednávky paliva a komponent, stejně jako další investice, zaberou čas. 

Pro společnost je největším problémem čas. Implementace opatření může zabrat několik let a tisková mluvčí společnosti dokonce prohlásila, že pokud povolení provozu elektráren po roce 2025 nebude vydáno do konce tohoto roku, zřejmě nestihne vyžadovaná opatření implementovat.

Nejedná se přitom o drobné úpravy – elektrárna musí být po havárii ve Fukushimě schopná přestát i náraz velkého dopravního nebo vojenského letadla. Úprava každého z bloků jaderné elektrárny vyjde dle odhadů na cca 500 mil. EUR (cca 13 mld. Kč).

Electrabel v minulosti požádal místní vládu o prodloužení provozu čtvrtého bloku jaderné elektrárny Doel a třetího bloku elektrárny Tihange až do roku 2045. U bloku Doel 3 a Tihange 2 nyní probíhají přípravy k ukončení jejich provozu – Doel 3 má provoz ukončit v říjnu 2022 a Tihange 2 v únoru 2023.

Konečného rozhodnutí o prodloužení provozu se společnost stále nedočkala, zejména kvůli přetrvávajícím problémům s ustavením nové vlády.

 

Komentáře

(2)

petr

25. červenec 2020, 21:49

Obávám se, že zem, která nemá palivové zdroje nemá jinou možnost než modernizovat stávající zdroje JE a dále je rozšiřovat.

OZE je skutečně stejně jako nás nezachrání, jen zdraží dále elektřinu. Konečně v Belgii se prakticky ukázalo, kolik stála MWh, když nebyly v provozu jaderky.

Bylo to snad 500 euro /MWh a pak dlouhodobě něco přes 100 ???

doufám, že tam zvítězí rozum nad futurologií pseudo-ekošílenců...

St

27. červenec 2020, 10:23

Tak nějak. Máte pane Petře naprostou pravdu. Navíc Belgičané mají krásně osvětlené dálnice, což jim z celého srdce závidím.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.