Brazílie a Čína rozšiřují spolupráci v jaderné energetice

DomůJaderné elektrárnyBrazílie a Čína rozšiřují spolupráci v jaderné energetice

Memorandum o pochopení (MoP) pro budoucí rozvoj spolupráce v jaderné energetice bylo podepsáno mezi čínskou společnost CNNC (China National Nuclear Corporation) a Brazilskou energetickou Eletrobras, která je dceřinou společností Eletronuclear. Smlouva zahrnuje dokončení 3. bloku JE Angra a případné následující projekty.

K podpisu MoP došlo 1. září předsedou představenstva CNNC Wangem Shoujunen, ředitelem pro zahraniční činnosti Eletrobras, Pedrem Luizem de Oliveirou Jatobá a výkonným ředitelem Electronuclear, Brunem Campos Barrettem. Zástupci společností podepsali memorandum v Pekingu v rámci setkání čínského prezidenta Xi Jinpinga a prezidenta Brazílie, Michela Temera.

Eletrobras uvedl, že MoP vytváří „příležitost k prohloubení oboustranné spolupráce pro mírové využívání jaderné energie, zdůrazňující běžné zájmy v navázání budoucího partnerství pro dokončení Angra 3“.

Eletronuclear poznamenal, že jde již o třetí MoP se společností CNNC. V roce 2015 bylo jedno podepsáno mezi čínskou CNNC a Eletrobras, zaměřené na spolupráci v jaderné oblasti. V prosinci 2016, Eletronuclear podepsal oboustranné Memorandum se společností CNNC o řízení spolupráce při obnovení výstavby Angra 3.

Zářijová schůzka zástupců brazilských a čínských energetických společností; Zdroj: CNNC

Výstavba jaderného blok Angra 3

Výstavba jaderného bloku Angra 3 byla původně zahájena v roce 1984. Jednalo se o tlakovodní reaktor dodávaný německou firmou KWU, avšak o dva roky později byla výstavba zastavena. Stalo se tak ve fázi, kdy již 70 % komponent bylo zaplaceno a dopraveno do lokality. Pokračování ve výstavbě bylo schváleno v roce 2007 a průmyslová dohoda o dokončení výstavby bloku byla uzavřena v prosince 2008 se společností Areva.

Dvě brazilská konsorcia uzavřela smlouvy. Jedno pro elektromechanický celek spojený s primárními systémy reaktoru a druhý pro práce na sekundárních celcích. Nicméně kvůli korupční aféře byly oba kontrakty v polovině roku 2015 zrušeny.

V březnu 2017 vláda oznámila, že plánuje do roku 2018 blok Angra 3 prodat. Národní rada pro energetickou politiku v červnu tohoto roku posoudila možnosti obnovení výstavby. Vláda předpokládá, že dostavba zabere celkem 5 let a dokončení bude stát dalších 2.9 miliard dolarů.

Úvodní fotografie: Rozestavěný 3. blok JE Angra; Zdroj: Electronuclear